Reklama
reklama

Graffiti v Brně: vandalismus či umění?

Město nechalo s velkou slávou zrekonstruovat funkcionalistickou zastávku na Obilním trhu, a ani ne měsíc po jejím dokončení ji někdo popsal graffiti. Jedná se o jasný projev vandalismu, ovšem z dlouhodobého hlediska výskyt graffiti v Brně v posledních letech klesá.

Graffiti. Pro někoho vandalismus, pro jiného umění. S posprejovanými zdmi se setkáme snad v každém městě. Je ovšem rozdíl, zda se jedná o narychlo nasprejovaný nápis na nové fasádě domu či autobusové zastávce, nebo zda jde o propracovaný barevný obraz, který oživí jinak fádní zdi a průčelí domů. Bohužel častěji se setkáváme právě s těmi nechtěnými graffiti. Jako například v případě zrekonstruované zastávky na Obilním trhu. Kulturní památka z roku 1929 procházela zdlouhavou rekonstrukcí a byla dokončena na přelomu května a června. Lidé si pochvalovali její obnovený prvorepublikový vzhled, ovšem ne všichni očividně sdíleli nadšení. Ani ne měsíc po jejím slavnostním dokončení ji někdo posprejoval nápisy.

Podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema však takových projevů vandalství v Brně ubývá. „Sprejerů dlouhodobě ubývá, alespoň podle našich statistik. Zatímco zhruba před patnácti lety jsme dopadli okolo stovky autorů nelegálního graffiti ročně, v posledních letech se jedná v průměru o tři desítky. Je to díky velmi intenzivním kontrolám na problematických místech, ale i nárůstem počtu legálních ploch," uvádí Ghanem s tím, že sprejeři především vyhledávají tmavší a méně přehledná zákoutí, jako jsou průmyslové nebo železniční objekty, případně odstavené vagóny, mostní konstrukce a podobně. Najdou se však i tací, kteří poškozují majetek otevřeně na veřejnosti, například v prostředcích hromadné dopravy nebo na zastávkách. Podle Ghanema jde však o ojedinělé případy, kdy jsou jedinci většinou posilněni kapkou alkoholu.

Samotné sprejery lze navíc rozdělit do dvou skupin, a to na již zmíněné vandaly a tzv. streetartové umělce. Ti prezentují svá díla většinou na legálních plochách, nebo si je dokonce najímají firmy pro zvelebení svých venkovních prostor. V některých městech se dokonce radnice snaží touto formou vyzdobit různé podchody či průčelí domů, aby se lidem zdála tato místa přitažlivější. I v Brně existuje několik legálních ploch vyčleněných pro sprejery, ovšem vedení města Brna ani městská policie žádný kompletní seznam míst neuvádí. Ovšem vzhledem k tomu, že graffiti je staré jako lidstvo samo, je otázka, nakolik legální plochy vyřeší problémy sprejerů/vandalů, kteří mají potřebu podepisovat se na veřejná místa, jako je například nově zrekonstruovaná zastávka. Ti by si však měli uvědomit, že takový projev vandalství je bez ohledu na výši škody vždy trestným činem a hrozí za něj vězení v délce do jednoho roku.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Muže, který v parku pod Petrovem zkolaboval, brněnští policisté asi půl hodiny oživovali. V nemocnici se zjistilo, že muž je nakažen žloutenkou typu C. Teď se musí strážníci nechat vyšetřit.
18.12.2017 - 07:20
Devatenáctiletý mladík se stal v sobotu večer údajně cílem útoku třiačtyřicetiletého muže.
17.12.2017 - 18:34
Jihomoravská metropole v posledních letech mění svou podobu a v tomto trendu bude pokračovat i nadále. Nevyužívané či zchátralé budovy, které v dobách minulých určovaly tvář a často i prosperitu...
17.12.2017 - 08:40
Zpříjemnění a obohacení svátečních dnů kulturními zážitky nabízí Divadlo Bolka Polívky.
16.12.2017 - 16:44
Možná jste už o této relativně nové zábavě slyšeli nebo jste ji dokonce vyzkoušeli. Vědomostní kvízy v hospodách, které k nám přišly z Velké Británie, totiž dobývají nejen Českou republiku, ale i...
16.12.2017 - 10:15
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Komentáře