Reklama
reklama

Galerii Šilingrák nově zdobí Kapsule

Žraloci sochaře Michala Gabriela odpluli. Místo nich se ve venkovní galerii Šilingrák usadila Kapsule Tomáše Medka. Ta bude v galerii pod širým nebem vystavená do března příštího roku.

Objekt Kapsule je odlitý do bronzu, autor jej záměrně ponechal bez patiny, aby vynikla skutečná barva bronzu po opracování. Inspirací pro Tomáše Medka byl jeden exotický plod.

„Při jeho studiu jsem objevil, že jeho semínko je ještě tvarově zajímavější než plod samotný, a když jsem viděl detail jeho struktury zachycený elektronovým mikroskopem, rozhodl jsem se skloubit všechny tři úrovně do jednoho objektu pojednaného organickou strukturou,“ upřesnil autor.

Výroba Kapsule trvala celkem rok a půl a zpočátku to vypadalo, že se objekt do bronzu ani nepodaří odlít. Nakonec se autorovi podařilo najít slévárnu, která se toho nebála. Díky svému vnitřnímu prostoru a organické struktuře musel být objekt rozřezán na mnoho menších dílů, které musely být jednotlivě odlévány, opracovány ze všech stran, a pak posvařovány v jeden celek, což je časově i technologicky velmi náročné. Tato fáze trvala přes půl roku. Předcházela jí ještě tvorba mockupu, což je model 1:1, který jsem vytvářel pomocí 3D tiskárny a zabralo to téměř rok. Model byl poté použit ve slévárně k zaformování.

„Galerie Šilingrák se stala známou výstavní síní pro širokou veřejnost a jako každá galerie musí i ta naše výstavy obměňovat. Věřím, že Kapsule brněnského sochaře Tomáše Medka opět zaujme a stane se motivem mnoha fotografií z Brna. Chtěl bych, aby takových veřejných výstav
a soch, na které si můžeme sáhnout, bylo v centru Brna víc,"
 uvedl Ing. arch. Vojtěch Mencl, starosta městské části Brno-střed.   

Kapsule bude na Šilingrově náměstí vystavena do března příštího roku, poté bude převezena do Německa na mezinárodní výstavu NordArt v Büdelsdorfu. Objekt pro galerii vybrali zástupci radnice Brno-střed ve spolupráci se Sculpture line.

TZ: ÚMČ Brno-střed

Autor: 
redakce
Aktuálně
Společnost Uber představila ve své aplikaci novou bezpečnostní funkci, která zajistí, že pasažér vždy nastoupí do toho správného vozu a k tomu správnému řidiči. Uživatelé si nyní mohou zapnout funkci...
09.08.2020 - 09:23
40 tisíc dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve výkonu trestu. Taková je situace v České republice. Podmínky, jak zachovat vztah mezi dítětem a jeho odsouzeným rodičem, však v legislativě chybí...
08.08.2020 - 09:13
Tvorbu českého sklářského výtvarníka Ilji Bílka můžete shlédnout na komentované prohlídce jeho výstavy Rezonance tvaru na hradě Špilberku.
08.08.2020 - 08:01
Vchod do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně z ulice Leitnerova bude od pondělí vyhrazen pro příchozí do odběrového místa na test koronaviru.
07.08.2020 - 16:11
Nadcházející víkend bude opět ideální k času strávenému u vody. Kam vyrazit za koupáním v Jihomoravském kraji?
07.08.2020 - 08:21
Plánovaný úsek silnice X43 přes jihomoravskou metropoli by měl vést od Bosonohy, přes Bystrc až po Kníničky. To, zda lze komunikaci citlivě zasadit do krajiny a jak vlastně bude projekt vypadat,...
06.08.2020 - 14:55
Komentáře