Reklama
reklama

Fléda jako velitelství lidskoprávního aktivismu. Lidé tam mohou psát dopisy úřadům a obětem bezpráví

Jak projevit nesouhlas a odpor vůči útlaku činěném na druhém konci světa? Například dopisem. Napsat dopisy vyjadřující solidaritu obětem bezpráví nebo podepisovat výzvy vládám za jejich propuštění budou moci lidé ve dnech 11. a 12. prosince na brněnské Flédě, kde se ve spolupráci s Amnesty International pořádá Maraton dopisů. Cílem akce je napsat co nejvíce dopisů vládám či úřadům příslušných zemí s cílem upozornit na porušování práv konkrétních lidí.

V prostorách klubu organizátoři umístí stánek Amnesty International s veškerými dostupnými informacemi a materiály. Dobrovolníci z brněnské skupiny Amnesty International poskytnou zájemcům o účast potřebné informace o jednotlivých případech a úspěších minulých ročníků Maratonu. Kromě dopisů příslušným vládám či úřadům bude rovněž možné psát i přímo obětem bezpráví a vyjádřit jim psychickou podporu dopisem solidarity.

Letos se akce koná na podporu pěti případů statečných žen. Ukrajinská aktivistka Vitalina Kovalová dlouhodobě hájí práva LGBT+ komunity, za což jí opakovaně napadají pravicoví extrémisté. Útoky nebyly nikdy prošetřeny. Brazilská politička Marielle Francová jako bisexuálka tmavé pleti bojovala za práva černošských žen a lidí z LGBT+ komunity, za zlepšení životních podmínek ve slamech a proti narůstajícímu a beztrestnému policejnímu násilí a zabíjení. Byla zastřelena státní zbraní.

Íránská aktivistka Atena Daemiová je zastánkyně práv žen a kritička trestu smrti. Při protestu proti popravě mladé dívky policie její chování vyhodnotila jako trestnou činnost. Soud pak za aktivistu za 15 minut odsoudil za zločiny proti národní bezpečnosti k sedmi letům vězení.

Gulzar Dujšenová z Kyrgyzstánu bojuje za rovnoprávnost a nezávislost handikepovaných, kteří jsou v Íránu často považování za méněcenné. Dujšenové v roce 2002 ochrnula dolní část těla v důsledku dopravní nehody, kterou způsobil opilý řidič. Rok na to jí zemřel manžel, a ona se den ze dne stala jedinou opatrovnicí svých dvou malých dětí.

Farmářka a průvodkyně Nonhle Mbuthumaové z Jihoafrické republiky bojuje za svou komunitu proti důlní společnosti. Ta chce vytěžit titan na dědičném území jejích předků. Kvůli tomu Mbuthumaová čelí výhrůžkám a zastrašování. Jednou se ji pokusili zabít. Neúspěšně. Její kolega takové štěstí neměl. Zastřelili jej v roce 2016 a dosud nebyl nikdo potrestán.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
V neděli 5. května 2019 se v areálu brněnské Riviéry uskuteční již 5. ročník Festivalu těhotenství a rodiny. Pro návštěvníky je připravena řada odborných přednášek a workshopů, happening Mám svou...
19.04.2019 - 09:23
Minibus Foto: MMB
Překonat vzdálenosti na největším brněnském hřbitově pomůže zejména starším lidem minibus. Třikrát za hodinu objede hřbitov po vyznačené trase a zastaví kdekoli na znamení. Pokud se jeho využití...
18.04.2019 - 12:55
Hořící vlak Foto: HZS JMK
Osobní vagón blízko brněnského AZ Toweru začal ve středu před devátou hodinou večer hořet. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu.
18.04.2019 - 05:00
Losování Foto: MMB
Celkem 47 jihomoravských firem si včera odneslo kreativní voucher v podobě poukazu na spolupráci s regionálními kreativci ve výši až 100 tisíc korun. O tom, kdo si voucher odnesl, rozhodl los.
17.04.2019 - 15:53
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Ke srážce nákladního auta s dodávkou došlo dnes před sedmou hodinou ráno na silnici u Polánky poblíž Ivančic. Šedesátiletý řidič dodávky na místě svým zraněním podlehl.
17.04.2019 - 11:52
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Čtvrtý ročník festivalu Ochutnej svět nabídne 26. a 27. dubna chutě a vůně z celého světa. Návštěvníci ochutnají hmyz, africkou kuchyni nebo třeba havajské Poke.
17.04.2019 - 08:00
Komentáře