Reklama
reklama

Fléda jako velitelství lidskoprávního aktivismu. Lidé tam mohou psát dopisy úřadům a obětem bezpráví

Jak projevit nesouhlas a odpor vůči útlaku činěném na druhém konci světa? Například dopisem. Napsat dopisy vyjadřující solidaritu obětem bezpráví nebo podepisovat výzvy vládám za jejich propuštění budou moci lidé ve dnech 11. a 12. prosince na brněnské Flédě, kde se ve spolupráci s Amnesty International pořádá Maraton dopisů. Cílem akce je napsat co nejvíce dopisů vládám či úřadům příslušných zemí s cílem upozornit na porušování práv konkrétních lidí.

V prostorách klubu organizátoři umístí stánek Amnesty International s veškerými dostupnými informacemi a materiály. Dobrovolníci z brněnské skupiny Amnesty International poskytnou zájemcům o účast potřebné informace o jednotlivých případech a úspěších minulých ročníků Maratonu. Kromě dopisů příslušným vládám či úřadům bude rovněž možné psát i přímo obětem bezpráví a vyjádřit jim psychickou podporu dopisem solidarity.

Letos se akce koná na podporu pěti případů statečných žen. Ukrajinská aktivistka Vitalina Kovalová dlouhodobě hájí práva LGBT+ komunity, za což jí opakovaně napadají pravicoví extrémisté. Útoky nebyly nikdy prošetřeny. Brazilská politička Marielle Francová jako bisexuálka tmavé pleti bojovala za práva černošských žen a lidí z LGBT+ komunity, za zlepšení životních podmínek ve slamech a proti narůstajícímu a beztrestnému policejnímu násilí a zabíjení. Byla zastřelena státní zbraní.

Íránská aktivistka Atena Daemiová je zastánkyně práv žen a kritička trestu smrti. Při protestu proti popravě mladé dívky policie její chování vyhodnotila jako trestnou činnost. Soud pak za aktivistu za 15 minut odsoudil za zločiny proti národní bezpečnosti k sedmi letům vězení.

Gulzar Dujšenová z Kyrgyzstánu bojuje za rovnoprávnost a nezávislost handikepovaných, kteří jsou v Íránu často považování za méněcenné. Dujšenové v roce 2002 ochrnula dolní část těla v důsledku dopravní nehody, kterou způsobil opilý řidič. Rok na to jí zemřel manžel, a ona se den ze dne stala jedinou opatrovnicí svých dvou malých dětí.

Farmářka a průvodkyně Nonhle Mbuthumaové z Jihoafrické republiky bojuje za svou komunitu proti důlní společnosti. Ta chce vytěžit titan na dědičném území jejích předků. Kvůli tomu Mbuthumaová čelí výhrůžkám a zastrašování. Jednou se ji pokusili zabít. Neúspěšně. Její kolega takové štěstí neměl. Zastřelili jej v roce 2016 a dosud nebyl nikdo potrestán.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Aktuální stav hypoték? Ke konci roku započaly banky s masivním zdražováním a stav se nemění ani v prosinci. Sazby úvěrů na bydlení začínající dvojkou se stávají minulostí a po čtyřech letech se...
16.12.2018 - 18:46
Mandrage   Foto: Tomáš Gal
Úspěšná česká kapela Mandrage se po několika letech rozhodla z velkých festivalových pódií a koncertních sálů navrátit zpátky do klubů. Původně plzeňská kapela začínala před téměř dvaceti lety v...
16.12.2018 - 14:30
Přesně 15. prosince uplynulo 40 let od uvedení do provozu posledního čtvrtého turbosoustrojí Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Završilo se tak osmileté období, kdy bylo budováno toto unikátní...
16.12.2018 - 12:51
Jihomoravská metropole by po AZ Tower a Spielberk Tower B mohla získat svou třetí nejvyšší budovu.
16.12.2018 - 09:29
Perníky, punč a betlém. To jsou Vánoce v AVION Shopping parku Brno
14.12.2018 - 19:45
Sportovcem Brna je Adam Ondra Foto: MMB
Sportovcem Brna je již po páté v řadě sportovní lezec Adam Ondra. Mezi nejlepší brněnské sportovce Akademie brněnského sportu zařadila také kapitána Komety Leoše Čermáka a triatlonistku Vendulu...
14.12.2018 - 13:42
Komentáře