Reklama
reklama

Fakultní nemocnice Brno se připojí k Evropskému dnu melanomu. Na dermatovenerologickém oddělení budou probíhat preventivní prohlídky pro veřejnost

Evropský den melanomu organizují dermatologové v Evropě každý rok. Má pomoci v boji proti nebezpečnému nádoru kůže. Dne 13. května 2019 se k němu připojí i Dermatovenerologické oddělení Fakultní nemocnice Brno. V ambulantním úseku ve staré zástavbě (pavilon F) budou ve 3.NP od 8 do 15 hod. probíhat preventivní vyšetření pro veřejnost.

Maligní melanom je v České republice každoročně diagnostikován u cca 2 500 lidí, 400 lidí na něj zemře. Vyšetření u dermatologa přitom hraje podstatnou roli v prevenci nádoru i při léčbě. Tuto rakovinu kůže lze totiž zpočátku vyléčit pouhým chirurgickým odstraněním. Incidence maligního melanomu v naší populaci vzrůstá, stejně tak i počty preventivně odstraněných rizikových znamének na Dermatovenerologickém oddělení Fakultní nemocnice Brno. Zatímco v roce 2015 jich bylo pouze 500, v letech 2016 a 2017 jejich počet vzrostl na přibližně 900 ročně. Právě včasný záchyt melanomu je pro úspěšnou léčbu klíčový, v pozdějších stádiích choroby již nádor tvoří metastázy a je špatně terapeuticky ovlivnitelný.

Vyšetření kožního povrchu je vhodné provést dle fototypu dotyčného v intervalu 1 až 2 let. Pozornost je třeba věnovat nově vzniklým mateřským znaménkům (většina melanomů nevzniká z původních znamének), dále znaménkům, která mají nepravidelný tvar, tmavou barvu, jsou neostře ohraničená od okolí a liší se od ostatních pigmentových projevů.

Na otázky ohledně prevence melanomu odpověděla primářka Dermatovenerologického oddělení FN Brno MUDr. Olga Faustmannová, Ph.D., MBA.

Jakým způsobem probíhají vyšetření?

Lékař nejprve přistupuje k odebrání rizikových anamnestických dat (rodinná a osobní zátěž kožními nádory, údaje o pobytu na slunci, používání ochranných prostředků proti slunečnímu záření). Následuje stanovení fototypu klienta a klinické vyšetření kožního povrchu. V případě potřeby následuje i vyšetření dermatoskopem, který lépe pomůže zobrazit vzhled znaménka.

Zaznamenali jste v posledních letech větší výskyt rizikových znamének?

V naší populaci počet dysplastických (rizikových) znamének a zároveň i incidence maligního melanomu roste. Počty preventivně odstraněných tzv. neklidných znamének narůstají. Na našem pracovišti jich bylo odstraněno v roce 2015 cca 500, v letech 2016 a 2017 cca 900 ročně. Klinické vyšetření pomůže odhalit rizikové léze na kůži a jejich odstranění zabrání rozvoji zhoubného nádoru kůže.

Jak poznat, že se jedná o rizikové znaménko?

Rizikové znaménko má jiný vzhled než znaménko klidné. Především – je asymetrické, má nepravidelný okraj, je vícebarevné, tmavé a mívá i větší velikost, mění se jeho velikost, barva, tloušťka, může svědit či krvácet. Všechny tyto změny nemusí být vyjádřeny současně.

Co čeká pacienta v případě, že má rizikové znaménko?

Po odhalení dysplastického névu je pacientovi ve většině případů doporučeno odstranění znaménka klasickou chirurgickou cestou s následným histologickým vyšetřením.

Jsou mu doporučena režimová opatření: zejména ochrana před sluncem dle fototypu a zdravý životní styl. Vhodné jsou také pravidelné kontroly u dermatologa a vyšetření vždy při změně vzhledu či výskytu nové pigmentové afekce.

TZ: FN Brno

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete si dát řádně do těla, ponořit se do vodní lázně, nebo se jen tak povalovat na slunci u bazénu? Není nic snazšího než zajít do fitness či wellness centra, případně na koupaliště. Komu by se...
24.08.2019 - 11:30
Cestující městskou hromadnou dopravou si budou muset zvyknout na další výluku. Tentokrát se však jedná o jednu z největších a nejdelších. Řeč je o výluce tramvaje číslo 1, která se dotkne zejména...
24.08.2019 - 08:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
Komentáře