Reklama
reklama

Fakultní nemocnice Brno se připojí k Evropskému dnu melanomu. Na dermatovenerologickém oddělení budou probíhat preventivní prohlídky pro veřejnost

Evropský den melanomu organizují dermatologové v Evropě každý rok. Má pomoci v boji proti nebezpečnému nádoru kůže. Dne 13. května 2019 se k němu připojí i Dermatovenerologické oddělení Fakultní nemocnice Brno. V ambulantním úseku ve staré zástavbě (pavilon F) budou ve 3.NP od 8 do 15 hod. probíhat preventivní vyšetření pro veřejnost.

Maligní melanom je v České republice každoročně diagnostikován u cca 2 500 lidí, 400 lidí na něj zemře. Vyšetření u dermatologa přitom hraje podstatnou roli v prevenci nádoru i při léčbě. Tuto rakovinu kůže lze totiž zpočátku vyléčit pouhým chirurgickým odstraněním. Incidence maligního melanomu v naší populaci vzrůstá, stejně tak i počty preventivně odstraněných rizikových znamének na Dermatovenerologickém oddělení Fakultní nemocnice Brno. Zatímco v roce 2015 jich bylo pouze 500, v letech 2016 a 2017 jejich počet vzrostl na přibližně 900 ročně. Právě včasný záchyt melanomu je pro úspěšnou léčbu klíčový, v pozdějších stádiích choroby již nádor tvoří metastázy a je špatně terapeuticky ovlivnitelný.

Vyšetření kožního povrchu je vhodné provést dle fototypu dotyčného v intervalu 1 až 2 let. Pozornost je třeba věnovat nově vzniklým mateřským znaménkům (většina melanomů nevzniká z původních znamének), dále znaménkům, která mají nepravidelný tvar, tmavou barvu, jsou neostře ohraničená od okolí a liší se od ostatních pigmentových projevů.

Na otázky ohledně prevence melanomu odpověděla primářka Dermatovenerologického oddělení FN Brno MUDr. Olga Faustmannová, Ph.D., MBA.

Jakým způsobem probíhají vyšetření?

Lékař nejprve přistupuje k odebrání rizikových anamnestických dat (rodinná a osobní zátěž kožními nádory, údaje o pobytu na slunci, používání ochranných prostředků proti slunečnímu záření). Následuje stanovení fototypu klienta a klinické vyšetření kožního povrchu. V případě potřeby následuje i vyšetření dermatoskopem, který lépe pomůže zobrazit vzhled znaménka.

Zaznamenali jste v posledních letech větší výskyt rizikových znamének?

V naší populaci počet dysplastických (rizikových) znamének a zároveň i incidence maligního melanomu roste. Počty preventivně odstraněných tzv. neklidných znamének narůstají. Na našem pracovišti jich bylo odstraněno v roce 2015 cca 500, v letech 2016 a 2017 cca 900 ročně. Klinické vyšetření pomůže odhalit rizikové léze na kůži a jejich odstranění zabrání rozvoji zhoubného nádoru kůže.

Jak poznat, že se jedná o rizikové znaménko?

Rizikové znaménko má jiný vzhled než znaménko klidné. Především – je asymetrické, má nepravidelný okraj, je vícebarevné, tmavé a mívá i větší velikost, mění se jeho velikost, barva, tloušťka, může svědit či krvácet. Všechny tyto změny nemusí být vyjádřeny současně.

Co čeká pacienta v případě, že má rizikové znaménko?

Po odhalení dysplastického névu je pacientovi ve většině případů doporučeno odstranění znaménka klasickou chirurgickou cestou s následným histologickým vyšetřením.

Jsou mu doporučena režimová opatření: zejména ochrana před sluncem dle fototypu a zdravý životní styl. Vhodné jsou také pravidelné kontroly u dermatologa a vyšetření vždy při změně vzhledu či výskytu nové pigmentové afekce.

TZ: FN Brno

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ohňostroj Foto: MMB
Významná brněnská výročí, charleston a rozzářené brněnské nebe. Tak by šlo charakterizovat letošní ročník mezinárodní soutěže ohňostrojů Ignis Brunensis. První ohňostroj osvítí nebe nad Špilberkem už...
23.05.2019 - 17:42
Už po jedenácté se tento pátek vydají lidé v Brně a okolí do kostelů, kaplí a klášterů. Řada z nich nikoli za modlitbou, ale za zážitkem. Ten pro ně organizátoři letos připravili na rekordních 204...
23.05.2019 - 17:28
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Komentáře