Reklama
reklama

Erika Stárková: Jak seriál spojil republiku

Herečka Erika Stárková (35) se narodila v Novém Městě na Moravě. Mnoho diváků ji zaregistrovalo díky populárnímu seriálu Most!, ve kterém si zahrála transsexuálku Dášu. Patnáct let žila Erika Stárková v Brně, kde studovala Janáčkovu akademii múzických umění a působila v brněnských divadlech. „Brno je noblesní i undergroundové,“ popisuje herečka v rozhovoru.

Hrála jste v úspěšném seriálu Most!. Čím si vysvětlujete, že měl seriál takový úspěch?

Myslím si, že se po dlouhé době stalo tady u nás takové kouzlo, které na několik měsíců spojilo celou republiku. Myslím, že právě v tom spočívá ta výjimečnost. V dnešní době, kdy je společnost konkrétně u nás neustále rozdělovaná na dvě a víc sekcí, například politickou situací v naší zemi, která nějakým způsobem rozděluje lidi, Mostu! se prostě povedlo ty dvě strany propojit. Možná, že i proto se to nakonec jmenuje „Most!“. To samotné slovo má možná hlubší význam. A hlavně v sobě seriál nese humor a ten má za úkol očistit a povzbudit ducha, povznést... Společnost dostala možnost se společně zasmát, jen být, zastavit se.

Ztvárňovala jste transsexuálku. Jak jste se na tuto roli připravovala?

Nějak jsem se modlila, abych to zvládla. (smích) Já jsem se na tuto roli připravovala nejvíce ve fázi castingů tak, že jsem se vzdělávala například pomocí filmové tvorby, která je v jiných zemích už naprosto otevřená. Dávno se o této problematice ví, a také se o ní natáčí filmy. Také jsem si například telefonovala s kamarádkou Lucií Brychtovou, která proměnou z muže na ženu prošla.

Cítila jste zodpovědnost za tuto komunitu?

Ne, to v žádném případě. Já se soustředila hlavně na mou postavu v seriálu. Ale samozřejmě jsme s tvůrci filmu mysleli na to, aby nevznikla karikatura. Aby to bylo natočené pravdivě.

Neměla jste problém s negativními ohlasy od lidí, kteří jsou například vůči této komunitě nenávistní?

S žádným typem nenávisti jsem se nesetkala. Takže neměla.

Měla jste s Dášou něco společného?

Ňadra. (smích)

Zahrála jste si také v seriálu s Orlandem Bloomem. Jak jste se k této roli dostala, a koho tam ztvárňujete?

Tuto roli jsem získala klasickou cestou. Zkrátka mi zavolali z castingovky, že pro mě mají roli. Má postava byla víla, takže matka Orlanda Blooma.

Kromě natáčení tohoto seriálu jste zároveň hlídala režisérovo malé dítě. Hlídání dětí se stále věnujete naplno?

Hlídání se stále věnuju, ale naplno už ne. Bere to hodně času a síly. Ale pokud je obojího dostatek, tak hlídám.

Ptám se, protože jsem měla za to, že po Mostu! se herecké nabídky rozrostly.

Vůbec ne. To byste žila ve snu. (smích) Přišly jen asi tři nabídky, se kterými jsem ale umělecky nesouzněla, takže jsem je odmítla.

Jaká tedy bude vaše příští televizní či filmová role?

Objevím se v nově připravovaném filmu Davida Ondříčka o manželech Zátopkových, kde ztvárňuji reportérku.

Pocházíte z Moravy. Studovala jste JAMU v Brně. Jaké máte na toto období vzpomínky?

Krásné. Divoké. Nespoutané. Odvážné. Smysluplné i nesmysluplné. Milé. Hluboké. Dravé. Učenlivé. Zkrátka zásadní období... Brno miluji. Baví mě, jak tady pomalu plyne čas. Lidé se setkávají a mají čas si v klidu popovídat. Brno je jedna z mých součástí. Prožila jsem zde patnáct let svého života. Vážím si toho. Brno je noblesní i undergroundové. To mě na něm baví. Tak ráda se sem vracím!

Byla jste prý pankáč...

Nebyla. Nikdy. Ale myslela sem si to. (smích). Já ani pořádně nevím, co to slovo znamená.

Co máte na Brnu nejraději?

Kromě toho, co jsem již vyjmenovala, bych řekla, že je tady opravdu klid na tvorbu života. To mě baví. Je tady pomalá a klidná energie. Někdy možná až moc... A to, že je tady blizoučko nádherná příroda s vinicemi. Magická Pálava je skvost!

Vystupovala jste také v Národním divadle v Brně i HaDivadle. Plánujete nějakou další roli v brněnském divadle?

Zatím ne. To by muselo vzejít z jiné strany. Chystám se na novou inscenaci v divadle Komedie, kde se setkám opět po letech s Mariánem Amslerem. Je to můj bývalý šéf z HaDivadla, který svou prací připravil HaDivadlo na to, aby se tam teď mohlo dít to, co se děje. Mladé publikum a současná dramatika. On znovustvořil nové HaDivadlo.

Děkuji za rozhovor!

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Brněnským sportovcem roku je opět Adam Ondra Foto: MMB
Adam Ondra opět kraluje brněnským sportovcům. Titul sportovce Brna vybojoval již pošesté v řadě. Druhý se umístil střelec Jiří Lipták a pomyslný bronz vybojoval cyklista Tomáš Bábek. Nejlepším...
13.12.2019 - 11:38
Poslat dopis Ježíškovi, vyrobit vánoční ozdoby nebo se podívat na pohádkový příběh mohou už o tomto víkendu děti v Infocentru Jaderné elektrárny Dukovany. Třetí adventní víkend tak bude v infocentru...
13.12.2019 - 08:44
V noclehárnách mohou přespat lidé i se psy Foto: MMB
V předvánočním týdnu umístí Odbor sociální péče MMB do brněnských nocleháren pět zateplených bud pro psy bezdomovců. Lidé bez domova častokrát v zimě nevyužívají noclehárny kvůli tomu, že si tam s...
12.12.2019 - 13:07
Zastávka se zelenou střechou Foto: MMB
Ústřední hřbitov a Výstaviště – hlavní vstup. Na těchto zastávkách MHD využijí cestující nové přístřešky. Na rozdíl od ostatních mají zelenou střechu, díky kterým budou částečně ochlazovat své okolí.
12.12.2019 - 07:00
Nového moderního bazénu se dočkali žáci ze základní školy Arménská v městské části Brno – Bohunice. Zdejší keramický bazén byl v provozu od roku 1977. V posledních letech už však byl jeho stav...
11.12.2019 - 21:26
Po roce se hlavní nádraží znovu otevře Foto: MMB
V neděli 15. prosince skončí výluka na hlavním vlakovém nádraží v Brně. Vlaky, které kvůli jeho rekonstrukci stavěly na židenickém a provizorním dolním nádraží, se vracejí zpět na hlavní nádraží.
11.12.2019 - 10:53
Komentáře