Reklama
reklama

Elektrárna na Priglu má nový 22tunový rychlouzávěr. Poprvé od roku 1941

Devítiměsíční modernizace malé vodní elektrárny Kníničky na brněnském "Priglu" se blíží ke konci – včera ráno došlo na usazení nového 22 tunového rychlouzávěru, v pořadí teprve druhého v celé 75leté historii provozu elektrárny. Celá rekonstrukce včetně navazujících prací si vyžádala investice za více než 10 milionů korun. Do plného provozu najede elektrárna znovu od července.

Vodní elektrárna na brněnském "Priglu" je od včerejška zase blíže znovuuvedení do plného provozu. Stalo se tak díky usazení nového 22tunového rychlouzávěru o rozměrech 3,9x5,9x1,8m. Zařízení fungující jako pojistka pro rychlé uzavření přívodu vody k turbíně elektrárny nahradilo o 13 tun těžšího předchůdce z roku 1941, který byl loni v listopadu vyzdvižen a odvezen k sešrotování. Nový díl vznikl pod taktovkou společnosti ČEZ Energoservis ve výrobní hale u Jaderné elektrárny Dukovany a do šachty rychlouzávěru jej usadil speciální jeřáb, který zvedá břemena o váze až 350 tun a vyvažovací závaží 122 tun s vyložením břemene do na 32 metrů o váze 25 tun. Z důvodu probíhajících prací je mostovka brněnské přehrady tento týden až do neděle 14. května uzavřena pro veškerou dopravu.

V rámci 9měsíčních oprav ve vtokové šachtě došlo mj. i na kontrolu a opravy vodících drážek tabule rychlouzávěru, táhla, servomotoru a čerpacího agregátu hydraulického pohonu. Ve všech případech jde o soustrojí a konstrukce, která souvisí s bezpečnou a spolehlivou funkcí tabulového rychlouzávěru. Proběhly také kontrolní prohlídky, odstranění naplavených nánosů a nečistot a práce na čistícím stroji, česlích, atd. Veřejnost práce zaznamenala i díky demontáži strojovny elektrárny, jednoho ze symbolů Brněnské přehrady. Ta dočasně zmizela v době provádění čistících a revizních prací v šachtě vtokového objektu elektrárny. Ocelové konstrukce strojovny prošly repasováním a novým ošetřením proti korozi.

Vodní turbína v elektrárně by po nezbytných zkouškách měla začít opět vyrábět elektřinu pro část Brna a okolí od července.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře