Reklama
reklama

Dvě kulturní budovy čeká rekonstrukce

Říká se, že máj je lásky čas. V Brně se však letošní květen a následné měsíce ponesou v duchu oprav dvou kulturních staveb. Divadelní i filmový fanoušci tak budou muset na nějaký čas vyrazit za kulturou jinam.

Art dostane nový plášť i toalety

Jedním z hlavních lákadel, na kterých město Brno staví nabídku cestovního ruchu a kterými se rádo prezentuje, jsou unikátní funkcionalistické budovy a stavby. Například vily postavené v tomto slohu patří k těm nejnavštěvovanějším památkám. Dalšího zástupce funkcionalismu, kino Art, nyní čeká rekonstrukce. „Předpokládaná doba zahájení prací je v květnu 2017, dokončení do konce září 2017,“ uvedl náměstek primátora města Brna pro oblast investic Richard Mrázek.

Kompletně se bude rekonstruovat plášť budovy, která zároveň získá i bezbariérový přístup. Diváci se však mohou těšit především na nové toalety. Podle Milana Šimánka, vedoucího Artu, bude po rekonstrukci v budově nadále fungovat i oblíbená kavárna Café Art, menší Artěk však bude muset nově ustoupit pokladnám. Opravné práce byly plánovány již dříve, pozdržel je však loňský nález azbestu v konstrukci budovy. Ten se v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století intenzivně používal především pro výrobu stavebních materiálů, a pokud nemůže uvolňovat do vzduchu svá vlákna, je minimálně nebezpečný. Při mechanickém narušení však může dojít k uvolnění zdraví nebezpečných vláken a stavební firma tak bude muset zohlednit při demoličních pracích bezpečnostní opatření.

Do Janáčkova divadla? Naposledy letos v květnu

Diváci a milovníci kultury budou moci do budovy Janáčkova divadla pravděpodobně zavítat pouze do konce května 2017. Do této doby zde počítá Národní divadlo Brno s programem. Poté čeká stavbu z přelomu padesátých a šedesátých let podle informací brněnského magistrátu rekonstrukce. „S Janáčkovým divadlem úzce spolupracujeme a komunikujeme tak, aby mohlo divadlo hrát do té doby, než bude nutné předat staveniště zhotoviteli. Stavební práce by měly být hotové na podzim 2018,“ uvedl náměstek primátora města Brna pro oblast investic Richard Mrázek. Stavba se dotkne zázemí divadla. Rozšiřovat se bude sociální zázemí, modernější podobu získají interiéry diváckých prostor, ale například i bufety. Nutná je i rekonstrukce střechy. Rozpočet na stavební práce se vyšplhal na 530 milionů korun bez DPH.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře