Reklama
reklama

Dopravní podnik začal brousit kolejnice. Obyvatelé blízkých domů budou jednorázově dotčeni hlukem

Dopravní podnik města Brna začal v noci na středu s broušením tramvajových kolejnic. Celkově dojde ke zbroušení drobných vlnek na šestadvaceti kilometrech a práce potrvají až do začátku letních prázdnin. Aby nedošlo k omezení tramvajového provozu, je broušení naplánováno na noční hodiny a obyvatelé okolních domů tak budou jednorázově dotčeni hlukem.

Broušení kolejí je součástí údržby tramvajových tratí a opakuje se maximálně jednou za pět let. Broušením se kolejnice zbaví drobných vlnek, které vznikají při provozu. Díky nim dochází při jízdě tramvají k výraznému navýšení hlučnosti, vibracím a zároveň nepříznivě působí na samotnou jízdu tramvají. Odstranění vlnek na kolejnicích se provádí strojními bruskami a kolikrát budou muset po kolejnicích přejet závisí vždy jen na míře vlnkovitosti v konkrétním úseku. Podle generálního ředitele DPMB Miloše Havránka není efektem pouze výrazné snížení hluku, které především zajímá obyvatele města, ale i menší opotřebení tramvajových tratí a vozidel, zvýšení traťové rychlosti a v neposlední řadě také prodloužení živostnosti tratí.

Broušení je naplánováno na noční hodiny. Jednorázově tak budou obyvatelé okolních domů dotčeni hlukem z probíhajících prací. Speciální vozidlo začne v Hybešově ulici a pak bude brousit úseky Mendlovo náměstí – Pisárky – Jundrovský trojúhelník, Konečného náměstí – smyčka Technologický park, Vranovská, Nové sady – Renneská, Veveří a Křenová. Výsledek samotného broušení zajistí obyvatelům okolních domů méně vibrací a otřesů od projíždějících tramvají. Za posledních šest let nechal DPMB zbrousit téměř 90 kilometrů tramvajových tratí. Podle prvotních odhadů potrvá letošní broušení kolejnic do začátku letních prázdnin a vyjde na více než 4,6 milionu korun.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře