Reklama
reklama

Dopravní podnik začal brousit kolejnice. Obyvatelé blízkých domů budou jednorázově dotčeni hlukem

Dopravní podnik města Brna začal v noci na středu s broušením tramvajových kolejnic. Celkově dojde ke zbroušení drobných vlnek na šestadvaceti kilometrech a práce potrvají až do začátku letních prázdnin. Aby nedošlo k omezení tramvajového provozu, je broušení naplánováno na noční hodiny a obyvatelé okolních domů tak budou jednorázově dotčeni hlukem.

Broušení kolejí je součástí údržby tramvajových tratí a opakuje se maximálně jednou za pět let. Broušením se kolejnice zbaví drobných vlnek, které vznikají při provozu. Díky nim dochází při jízdě tramvají k výraznému navýšení hlučnosti, vibracím a zároveň nepříznivě působí na samotnou jízdu tramvají. Odstranění vlnek na kolejnicích se provádí strojními bruskami a kolikrát budou muset po kolejnicích přejet závisí vždy jen na míře vlnkovitosti v konkrétním úseku. Podle generálního ředitele DPMB Miloše Havránka není efektem pouze výrazné snížení hluku, které především zajímá obyvatele města, ale i menší opotřebení tramvajových tratí a vozidel, zvýšení traťové rychlosti a v neposlední řadě také prodloužení živostnosti tratí.

Broušení je naplánováno na noční hodiny. Jednorázově tak budou obyvatelé okolních domů dotčeni hlukem z probíhajících prací. Speciální vozidlo začne v Hybešově ulici a pak bude brousit úseky Mendlovo náměstí – Pisárky – Jundrovský trojúhelník, Konečného náměstí – smyčka Technologický park, Vranovská, Nové sady – Renneská, Veveří a Křenová. Výsledek samotného broušení zajistí obyvatelům okolních domů méně vibrací a otřesů od projíždějících tramvají. Za posledních šest let nechal DPMB zbrousit téměř 90 kilometrů tramvajových tratí. Podle prvotních odhadů potrvá letošní broušení kolejnic do začátku letních prázdnin a vyjde na více než 4,6 milionu korun.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře