Reklama
reklama

Dopravní podnik rozběhne druhou etapu elektronického odbavování cestujících v MHD

Dopravní podnik města Brna spustil 30. prosince 2016 v rámci zkvalitnění městské hromadné dopravy 1. etapu systému elektronického odbavování cestujících (EOC). Elektronický nákup šalinkarty od té doby využily tisíce cestujících.

 Za dané období bylo na přepážkách DPMB prodáno 10.400 anonymních bezkontaktních karet. „Téměř dvě třetiny zákazníků tedy preferují jako nosič jízdenky vlastní bankovní kartu. Náš záměr dát veřejnosti na výběr mezi vlastní a anonymní kartou byl tedy jednoznačně správný. Lidé preferují méně karet v peněžence,“ popsal vedoucí tarifního oddělení  DPMB Vít Prýgl. Přesto, a to i v návaznosti na přípravu a rozvoj dalších modulů eshopu pro další městské funkce, připravuje DPMB výběr dodavatele vlastních bezkontaktních karet se zabezpečením na úrovni bankovních technologií.

Největší zájem o EOC se projevil hned v prvních lednových dnech. Z toho důvodu bylo posíleno i kontaktní centrum EOC. Dvanáct pracovníků během ledna obsloužilo přes pět tisíc zákazníků, u velké části to byla kompletní registrace, založení účtu, zadání nosiče i platba.

Pracovníci DPMB díky e-šalinkartě zaznamenali i nárůst počtu předplatních jízdních kuponů. Zatímco za období od listopadu 2015 – ledna 2016 se prodalo 15.308 papírových základních ročních kuponů, v listopadu 2016 – lednu 2017 se prodalo 4.739 papírových a 18.182 e‑šalinkaret. To je nárůst 7.613 ročních jízdenek. Vzhledem k tomu, že vlivem příspěvku na roční jízdenku dochází k poměrně masivnímu přesunu uživatelů čtvrtletních a měsíčních jízdenek do kategorie ročních, bude možno posoudit skutečný celkový nárůst počtu uživatelů předplatních jízdenek až ve druhé polovině roku. To stejné se týká i výše tržeb. „Z vývoje tržeb od roku 1997 vyplývá, že k výkyvům došlo pouze v  letech, kdy se změnil tarif nebo DPH. Uvidíme tedy, jak se do tržeb promítne právě zavedení EOC podpořené dotací ze strany města Brna,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. 

E-šalinkarty jsou novinkou i pro revizory. Problémy s novým typem odbavovaní však nezaznamenali. „Revizoři ke kontrole používají speciální čtecí zařízení. Jedná se o kontrolní zařízení, které je certifikováno a neumožňuje platby. Cestující sám přiloží nosič ke čtecímu zařízení. Revizorovi se následně zobrazí jízdenka a základní údaje cestujícího, “ vysvětlil Prýgl. Díky zabezpečení sytému nejsou možné žádné finanční operace, kterými by mohl někdo spekulativně odsávat peníze z účtů cestujících.

Už během letošního roku se začne s přípravou 2. etapy EOC. Ta je zaměřena na jednorázové jízdenky, se spuštěním se počítá na začátku roku 2018. V této etapě bude nutné vybavit vozový park DPMB tzv. validátory, které umožní nákup jednorázové jízdenky přímo ve voze. 


 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře