Reklama
reklama

Dopravní podnik rozběhne druhou etapu elektronického odbavování cestujících v MHD

Dopravní podnik města Brna spustil 30. prosince 2016 v rámci zkvalitnění městské hromadné dopravy 1. etapu systému elektronického odbavování cestujících (EOC). Elektronický nákup šalinkarty od té doby využily tisíce cestujících.

 Za dané období bylo na přepážkách DPMB prodáno 10.400 anonymních bezkontaktních karet. „Téměř dvě třetiny zákazníků tedy preferují jako nosič jízdenky vlastní bankovní kartu. Náš záměr dát veřejnosti na výběr mezi vlastní a anonymní kartou byl tedy jednoznačně správný. Lidé preferují méně karet v peněžence,“ popsal vedoucí tarifního oddělení  DPMB Vít Prýgl. Přesto, a to i v návaznosti na přípravu a rozvoj dalších modulů eshopu pro další městské funkce, připravuje DPMB výběr dodavatele vlastních bezkontaktních karet se zabezpečením na úrovni bankovních technologií.

Největší zájem o EOC se projevil hned v prvních lednových dnech. Z toho důvodu bylo posíleno i kontaktní centrum EOC. Dvanáct pracovníků během ledna obsloužilo přes pět tisíc zákazníků, u velké části to byla kompletní registrace, založení účtu, zadání nosiče i platba.

Pracovníci DPMB díky e-šalinkartě zaznamenali i nárůst počtu předplatních jízdních kuponů. Zatímco za období od listopadu 2015 – ledna 2016 se prodalo 15.308 papírových základních ročních kuponů, v listopadu 2016 – lednu 2017 se prodalo 4.739 papírových a 18.182 e‑šalinkaret. To je nárůst 7.613 ročních jízdenek. Vzhledem k tomu, že vlivem příspěvku na roční jízdenku dochází k poměrně masivnímu přesunu uživatelů čtvrtletních a měsíčních jízdenek do kategorie ročních, bude možno posoudit skutečný celkový nárůst počtu uživatelů předplatních jízdenek až ve druhé polovině roku. To stejné se týká i výše tržeb. „Z vývoje tržeb od roku 1997 vyplývá, že k výkyvům došlo pouze v  letech, kdy se změnil tarif nebo DPH. Uvidíme tedy, jak se do tržeb promítne právě zavedení EOC podpořené dotací ze strany města Brna,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. 

E-šalinkarty jsou novinkou i pro revizory. Problémy s novým typem odbavovaní však nezaznamenali. „Revizoři ke kontrole používají speciální čtecí zařízení. Jedná se o kontrolní zařízení, které je certifikováno a neumožňuje platby. Cestující sám přiloží nosič ke čtecímu zařízení. Revizorovi se následně zobrazí jízdenka a základní údaje cestujícího, “ vysvětlil Prýgl. Díky zabezpečení sytému nejsou možné žádné finanční operace, kterými by mohl někdo spekulativně odsávat peníze z účtů cestujících.

Už během letošního roku se začne s přípravou 2. etapy EOC. Ta je zaměřena na jednorázové jízdenky, se spuštěním se počítá na začátku roku 2018. V této etapě bude nutné vybavit vozový park DPMB tzv. validátory, které umožní nákup jednorázové jízdenky přímo ve voze. 


 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře