Reklama
reklama

Doporučení? Posílat listy doporučeně

Toužíte-li po tom zůstat nesmrtelní a užívat si světských radostí navždy, možná vám svitla naděje. Nechcete-li totiž stejně bezvýsledně jako věhlasný Rudolf II. hledat elixír života a přijmete-li předpoklad, že nejen babičkami předávaná úsloví v reálném životě fungují, pošlete si pro smrt Českou poštu.

V rámci tohoto pravidla k vám totiž obávaná postava v černém s kosou zřejmě nedorazí. A pokud by se přece jen nezatoulala na jinou adresu, nemusíte se bát, že se u vaší schránky ukáže v brzkém termínu. Pokud si tedy pro ni nepošlete doporučeně. Přesně v tomto duchu totiž velmi často fungují služby největšího českého poštovního doručovatele. Jakmile se zákazník nerozhodne opatřit svoji zásilku čarovnou formulí doporučené psaní a nepřiplatí si za zmíněnou službu, vystavuje obyčejné psaní riziku, že se bude toulat českými kraji bez evidence a záruky, že bezpečně dorazí na místo určení. Ostatně, přesně v tomto duchu a v duchu anglického přísloví safety first, tedy bezpečnost především, dostane většina zákazníků od dámy sedící na druhé straně barikády, v našem případě za skleněnou přepážkou, doporučení. Protože běžné psaní není nijak evidované, nelze zaručit, že se ke svému adresátovi dostane. Připlatíte-li si, jistota tu je. V obou případech zůstávají všechny veličiny, kromě již zmíněného příplatku, stejné, výsledek však nikoliv.

Jedno psaní má svůj osud jasný a sledovatelný, druhé bude muset projít nástrahami. A z osobních zkušeností i z ohlasů a reakcí na webových portálech či sociálních sítích je zřejmé, že nástrahy jsou čím dál častější a pro zúčastněné strany, tedy odesílatele i adresáta, fatálnější.

Posíláme-li v úhledně zabaleném psaní hodnotnou věc, logika věci velí, pojistit si, aby nedošlo k jeho ztrátě. A právě v tomto případě i nějaká ta korunka navíc nestojí našemu odhodlání v cestě. A potud i vše dává smysl. Jenže. Putuje-li v obálce pouze pozdrav či pár dobře míněných rad, často se stále dokola dopouštíme těch stejných chyb a v přesvědčení, že za 16 korun má přeci zásilka rovněž šanci na doručení, vyšleme ji do světa bez podacího lístku. Jak už ale zaznělo na začátku našeho příběhu, zda dorazí či nikoliv stoprocentní není. Jinými slovy, chceš-li mít jistotu, tak si připlať. Má tedy dopisová loterie běžných psaní vůbec smysl?

A tentokrát jiná pohádka. Brno a Vyškov dělí zhruba 39 kilometrů. Hlavními aktéry jsou dva stejné dopisy, poslané z té stejné pobočky, na tu stejnou adresu. Ten šťastnější dorazil v nejkratším možném čase do rukou adresáta. A ten druhý? Sice již oplakán a zapomenut, ale dorazil také. Po třech týdnech. Který byl který? 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Komentáře