Reklama
reklama

Do věže kostela sv. Josefa uložili časové pouzdro. Obsahuje i současné dokumenty

Ve čtvrtek dopoledne uložil administrátor farnosti Sergiy Matskula společně s klempíři do makovice kostela sv. Josefa dvě schránky, které obsahují jak historické předměty a dokumenty, tak věci ze současnosti. Loni v listopadu bylo při rekonstrukci objeveno původní časové pouzdro s historickými artefakty.
Věž kostela obsahuje současné i historické dokumenty

Řeckokatolický kostel sv. Josefa prochází od roku 2010 rekonstrukcí. Během opravy jeho věže vyňali stavbaři schránku, jejíž obsah představili loni v polovině listopadu představitelé církve novinářům. Obsahovala mimo jiné německy psaný pergamen z roku 1720 a dokumenty z let 1864 a 1976. Dále dobové pohlednice Brna, výtisky novin, ukázky bankovek, mincí či poštovní známky. Část z těchto dokumentů byla uložena do archivu a nahrazena kopiemi. K historickým dokumentům nyní přidali druhou schránku, do které umístili věci ze současnosti jako církevní tiskoviny, kalendář, stručné dějiny farnosti, fotky i české peníze. Až dojde po letech k objevení těchto schránek, budou mít budoucí generace alespoň drobnou představu o tom, jak se žilo v dnešní době. 

V roce 2010 byl kostel darován řeckokatolické církvi, kdy s přispěním Ministerstva kultury, Jihomoravského kraje, města Brna a dalších dárců od nás i ze zahraničí začala jeho celková rekonstrukce. Znovu vysvěcen byl 5. října 2014 a od té doby slouží především k bohoslužbám, například ve staroslověnském a ukrajinském jazyce. Letos bude dokončena oprava jeho věže, jsou opravené krovy a následovat budou další rekonstrukce, včetně omítek. Celý postup prací záleží na financích a potrvá delší dobu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře