Reklama
reklama

Do věže kostela sv. Josefa uložili časové pouzdro. Obsahuje i současné dokumenty

Ve čtvrtek dopoledne uložil administrátor farnosti Sergiy Matskula společně s klempíři do makovice kostela sv. Josefa dvě schránky, které obsahují jak historické předměty a dokumenty, tak věci ze současnosti. Loni v listopadu bylo při rekonstrukci objeveno původní časové pouzdro s historickými artefakty.
Věž kostela obsahuje současné i historické dokumenty

Řeckokatolický kostel sv. Josefa prochází od roku 2010 rekonstrukcí. Během opravy jeho věže vyňali stavbaři schránku, jejíž obsah představili loni v polovině listopadu představitelé církve novinářům. Obsahovala mimo jiné německy psaný pergamen z roku 1720 a dokumenty z let 1864 a 1976. Dále dobové pohlednice Brna, výtisky novin, ukázky bankovek, mincí či poštovní známky. Část z těchto dokumentů byla uložena do archivu a nahrazena kopiemi. K historickým dokumentům nyní přidali druhou schránku, do které umístili věci ze současnosti jako církevní tiskoviny, kalendář, stručné dějiny farnosti, fotky i české peníze. Až dojde po letech k objevení těchto schránek, budou mít budoucí generace alespoň drobnou představu o tom, jak se žilo v dnešní době. 

V roce 2010 byl kostel darován řeckokatolické církvi, kdy s přispěním Ministerstva kultury, Jihomoravského kraje, města Brna a dalších dárců od nás i ze zahraničí začala jeho celková rekonstrukce. Znovu vysvěcen byl 5. října 2014 a od té doby slouží především k bohoslužbám, například ve staroslověnském a ukrajinském jazyce. Letos bude dokončena oprava jeho věže, jsou opravené krovy a následovat budou další rekonstrukce, včetně omítek. Celý postup prací záleží na financích a potrvá delší dobu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Komentáře