Reklama
reklama

Dnes budou padat hvězdy. Kde je nejlepší výhled?

V noci z pondělí na úterý budou padat hvězdy známé pod názvem perseidy. Oblohu bude možné pozorovat z vícero míst, jedním z nich je například koupaliště na Kraví hoře. Kterým místům se naopak vyhnout?
Model Měsíce Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Perseidy Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Perseidy lze dnes sledovat odkudkoliv, nejlepší je však hledat místo s dobrým výhledem směrem na východ a jih. Bílé světlo z města ruší, takže čím dál od pouličního osvětlení budete, tím lépe. Tlumené, červené světlo naopak neoslňuje. Hodně meteorů bude létat zejména mezi půlnocí a ránem. Za ideálních podmínek je možné spatřit až deset meteorů za hodinu. Žádný dalekohled přitom není potřeba. Meteory vypadají jako svítící body, jež během pár sekund proletí částí oblohy.

Noc padajících hvězd pořádá Hvězdárna a planetárium Brno v areálu koupaliště na Kraví hoře. Kdo si s sebou vezme plavky, může se před pozorováním oblohy vykoupat. Pozorování pak v areálu koupaliště začíná ve 22 hodin a končí po 2. hodině ranní. Do 22. hodiny je do areálu koupaliště standardní vstupné, po 22. hodině je to 10 korun.

Model Měsíce s velikostí rodinného domu uvidí lidé na Kraví hoře jen za příznivého počasí. Lunární balon je totiž citlivý na vlhko a větrno. Když moc prší anebo moc fouká, není možné ho ukázat. 

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno 

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
O Velikonocích poprvé vyjel na Ústřední hřbitov minibus, který zdarma vozil návštěvníky po celém areálu. Osvědčil se, proto jej o Dušičkách dopravní podnik vypraví znovu.
21.08.2019 - 20:07
Rada města Brna dnes doporučila brněnskému zastupitelstvu schválit podporu ve výši 275 tisíc korun pro soutěž CZECH PRESS PHOTO 2020. Ta každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti události...
21.08.2019 - 16:38
Komentáře