Reklama
reklama

Dnes budou padat hvězdy. Kde je nejlepší výhled?

V noci z pondělí na úterý budou padat hvězdy známé pod názvem perseidy. Oblohu bude možné pozorovat z vícero míst, jedním z nich je například koupaliště na Kraví hoře. Kterým místům se naopak vyhnout?
Model Měsíce Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Perseidy Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Perseidy lze dnes sledovat odkudkoliv, nejlepší je však hledat místo s dobrým výhledem směrem na východ a jih. Bílé světlo z města ruší, takže čím dál od pouličního osvětlení budete, tím lépe. Tlumené, červené světlo naopak neoslňuje. Hodně meteorů bude létat zejména mezi půlnocí a ránem. Za ideálních podmínek je možné spatřit až deset meteorů za hodinu. Žádný dalekohled přitom není potřeba. Meteory vypadají jako svítící body, jež během pár sekund proletí částí oblohy.

Noc padajících hvězd pořádá Hvězdárna a planetárium Brno v areálu koupaliště na Kraví hoře. Kdo si s sebou vezme plavky, může se před pozorováním oblohy vykoupat. Pozorování pak v areálu koupaliště začíná ve 22 hodin a končí po 2. hodině ranní. Do 22. hodiny je do areálu koupaliště standardní vstupné, po 22. hodině je to 10 korun.

Model Měsíce s velikostí rodinného domu uvidí lidé na Kraví hoře jen za příznivého počasí. Lunární balon je totiž citlivý na vlhko a větrno. Když moc prší anebo moc fouká, není možné ho ukázat. 

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno 

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Další z brněnských škol se dočká modernizace – tentokrát je řeč o základní škole Otevřená v Žebětíně. Vznikne zde nový pavilon a stavaři zároveň upraví současnou budovu školy. V případě, že...
16.10.2019 - 18:59
AC/DC, Led Zeppelin, Lynyrd Snynyrd, ZZ Top. Revivaly legend světového rocku zavítají do Brna. Osmnáctý Večer legend se uskuteční v pátek 15. litopadu 2019 tradičně v brněnském Semilasse.
16.10.2019 - 16:00
Fontána se dnes rozsvítí na růžovo Foto: MMB
Každá tisící žena v Česku ročně onemocní rakovinou prsu. To je neúprosná statistika tohoto zhoubného onemocnění. S osvětou a prevencí pomáhá již léta organizace Mamma HELP, která pořádá kampaň Říjen...
16.10.2019 - 12:53
Ukradené šperky Foto: PČR JMK
Zatím neznámý pachatel se za pravého poledne vloupal do rodinného domu v Tuřanech. Rozbil okno a ukradl rodinné šperky. Způsobil škodu za 54 tisíc korun.
16.10.2019 - 06:00
Areál dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Riviéře se ve dnech 16. a 17. října stane dějištěm Národních dnů prevence.
15.10.2019 - 20:00
Jihomoravský kraj bude mít své zástupce na dětské zimní olympiádě. Ta se uskuteční v Karlovarském kraji ve dnech 19. až 24. ledna 2020. O účasti včera rozhodla krajská rada.
15.10.2019 - 15:38
Komentáře