Reklama
reklama

Dnes budou padat hvězdy. Kde je nejlepší výhled?

V noci z pondělí na úterý budou padat hvězdy známé pod názvem perseidy. Oblohu bude možné pozorovat z vícero míst, jedním z nich je například koupaliště na Kraví hoře. Kterým místům se naopak vyhnout?
Model Měsíce Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Perseidy Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Perseidy lze dnes sledovat odkudkoliv, nejlepší je však hledat místo s dobrým výhledem směrem na východ a jih. Bílé světlo z města ruší, takže čím dál od pouličního osvětlení budete, tím lépe. Tlumené, červené světlo naopak neoslňuje. Hodně meteorů bude létat zejména mezi půlnocí a ránem. Za ideálních podmínek je možné spatřit až deset meteorů za hodinu. Žádný dalekohled přitom není potřeba. Meteory vypadají jako svítící body, jež během pár sekund proletí částí oblohy.

Noc padajících hvězd pořádá Hvězdárna a planetárium Brno v areálu koupaliště na Kraví hoře. Kdo si s sebou vezme plavky, může se před pozorováním oblohy vykoupat. Pozorování pak v areálu koupaliště začíná ve 22 hodin a končí po 2. hodině ranní. Do 22. hodiny je do areálu koupaliště standardní vstupné, po 22. hodině je to 10 korun.

Model Měsíce s velikostí rodinného domu uvidí lidé na Kraví hoře jen za příznivého počasí. Lunární balon je totiž citlivý na vlhko a větrno. Když moc prší anebo moc fouká, není možné ho ukázat. 

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno 

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Společnost Uber představila ve své aplikaci novou bezpečnostní funkci, která zajistí, že pasažér vždy nastoupí do toho správného vozu a k tomu správnému řidiči. Uživatelé si nyní mohou zapnout funkci...
09.08.2020 - 09:23
40 tisíc dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve výkonu trestu. Taková je situace v České republice. Podmínky, jak zachovat vztah mezi dítětem a jeho odsouzeným rodičem, však v legislativě chybí...
08.08.2020 - 09:13
Tvorbu českého sklářského výtvarníka Ilji Bílka můžete shlédnout na komentované prohlídce jeho výstavy Rezonance tvaru na hradě Špilberku.
08.08.2020 - 08:01
Vchod do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně z ulice Leitnerova bude od pondělí vyhrazen pro příchozí do odběrového místa na test koronaviru.
07.08.2020 - 16:11
Nadcházející víkend bude opět ideální k času strávenému u vody. Kam vyrazit za koupáním v Jihomoravském kraji?
07.08.2020 - 08:21
Plánovaný úsek silnice X43 přes jihomoravskou metropoli by měl vést od Bosonohy, přes Bystrc až po Kníničky. To, zda lze komunikaci citlivě zasadit do krajiny a jak vlastně bude projekt vypadat,...
06.08.2020 - 14:55
Komentáře