Reklama
reklama

Divadlo Bolka Polívky nabité událostmi. Premiéra Rebelek, Noc divadel a oslavy sametové revoluce

Letošní listopad v Divadle Bolka Polívky je nabitý událostmi, které stojí za pozornost, a jejichž společným jmenovatelem je – nikoliv náhodou vzhledem k blížícím se výročím – svoboda a touha po nezávislosti.
Rekabaret republika
Rudy Linka
Divadelní adaptace filmu Kouř

V pátek 15. listopadu se repertoár oblíbené brněnské scény rozroste o nový atraktivní titul – tragikomedii Rebelky s Chantal Poullain a Štěpánkou Křesťanovou. Hned o den později, v sobotu 16. listopadu bude možné užít si program připravený k Noci divadel, který připomene události před třiceti lety, kdy právě divadla sehrála důležitou roli při svržení totality. Výročí sametové revoluce  a návratu demokracie se prolne i do programu na konci měsíce. Ve středu 20. listopadu dostane prostor speciální Re-kabaret Re:publika aneb S cenzurou na věčné časy. O den později, 21. listopadu, opanuje jeviště One Man Show proslulého jazzového kytaristy Rudyho Linky a v úterý 26. listopadu ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede divadelní adaptaci kultovního filmu Kouř. V listopadu divadlo také pořádá uzavřenou akci Přípitek pro Pecu, která připomene nedožité 75. narozeniny Jiřího Pechy.

Rebelky – premiéra 15. 11., 19:00, reprízy 16., 17., 18., 19. 11.

Na kraji silnice se uprostřed noci setkávají dvě svérázné stopařky. Elegantní starší dáma Claude (Chantal Poullain) utíká z domova důchodců, mladší a na první pohled praktičtější Margot (Štěpánka Křesťanová) z oslavy osmnáctin své dcery. Nesourodá dvojice žen sice nejprve soupeří o to, která z nich získá odvoz rychleji, ale postupně zjistí, že je spojuje mnohem víc než na první pohled patrná silná touha po svobodě. Nedomyšlený útěk pak začne nabírat nečekané obrátky.

Autory tragikomedie Rebelky jsou dva francouzští herci, dramatici a režiséři Pierre Palmade a Christophe Duthuron. Divadlo Bolka Polívky divadelní „road movie“ uvádí v režii Antonína Procházky. Pražská premiéra se uskuteční 21. 11. od 19:30 na Malé scéně divadla Studio DVA.

Noc divadel – 16. 11.

Přijďte si užít Noc divadel do Divadla Bolka Polívky, tentokrát na téma „Divadlo a svoboda". Během celého dne bude možné ve foyer divadla vidět výstavu fotografií z brněnských listopadových demonstrací roku 1989. Přístup do foyer je od 12:30 do 18:00.

Od 12:30 proběhne promítání dokumentu „Autentické týdeníky", které jsou nejen záznamem historie roku 1989, ale i milníkem v postoji, kterým se tehdejší média postavila cenzuře a přidala se na stranu revolučního dění. Od 14:00 bude připraven livestream z demonstrace na pražské Letné. V 19:00 v sále začne představení Rebelky. Ti, kteří nestihli promítání dokumentu „Autentické týdeníky" odpoledne, dostanou šanci zhlédnout ho ještě od 21:30. Vstupné celý den bude dobrovolné, pouze představení Rebelky neprobíhá v rámci Noci divadel.

Re-kabaret Re:publika aneb S cenzurou na věčné časy – 20. 11., 19:00

Speciální vydání Re-Kabaretu, věnovaného vloni 100. výročí vzniku Československa, se opět mimořádně vrací u příležitosti 30. výročí sametové revoluce! S Re-kabaretem tentokrát můžete procestovat uplynulé století a okusit vše dobré i zlé, co se událo na kulturním a uměleckém poli. Průvodcem touto cestou bude Cenzura, jejíž do dnešní doby sahající chapadla svazují lidi s nepohodlnými či kontroverzními názory. Re-Kabaret v režii Romana Groszmanna připomene tvorbu perzekuovaných i režimem podporovaných umělců, kteří nás bavili jak z divadelních forbín, televizních obrazovek, tak i zpoza dveře trezoru. Zazní dobové písně v interpretaci kapely VeHiBa.

Rudy Linka – Oslava 30 let od sametové revoluce, 21. 11., 19:00

Také One Man Show Rudyho Linky se ponese v duchu svobody, hudby a humoru s nadhledem a lehkostí, které tomuto skvělému muzikantu přináší možná i vzdálenost mezi jeho dvěma domovy, jedním v New Yorku a druhým na Šumavě. Vystoupení nabídne všechny aspekty Rudyho tvůrčí a osobní stránky – zahrnuje hudební produkci i mluvené slovo ve formě stand-upu spojeného s projekcí.

Rudy Linka opustil ČSSR v roce 1980. Oněkolik let později v USA studoval na Berklee College of Music a poznal se s jazzmany jako Jim Hall, John Abercrombie nebo John Scofield, díky nimžse dopracoval až na úplný vrchol mezi TOP 10 světových jazzových kytaristů.

Kouř – 26. 11., 19:00

Divadelní adaptaci filmu Tomáše Vorla Kouř pro Divadlo Petra Bezruče připravili Kristýna Kosová a Adam Svozil – dramaturgicko-režijní dvojice, která na sebe krátce po absolvování DAMU strhla svou prací nemalou pozornost. Jejich cílem však nebylo vytvořit kopii kultovního filmu, usilovali o nový pohled na příběh, v němž se pod drsným humorem skrývají témata, která ani po téměř třiceti letech od filmové premiéry neztratila na aktuálnosti. Navíc – jaké jiné město by mělo vdechnout slavnému Kouři nový divadelní život, než právě Ostrava, kde se kdysi natáčel?

Zdroj: Divadlo Bolka Plívky

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dva nápisy ztvárněné sprejerem se objevily na ulici Bašty. Sprejera odhalil kamerový systém.
30.09.2020 - 19:08
Situace na české klubové scéně je už delší dobu alarmující. Hudební kluby, které v první vlně koronavirové krize zavřely jako první, aby mohly opět otevřít jako poslední, se nyní potýkají s vážnými...
30.09.2020 - 12:31
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
Komentáře