Reklama
reklama

Divadelní budovy dostávají novou tvář

Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde rekonstrukce na 15 milionů korun.

Městskému divadlu patří v Lidické ulici hned tři domy vedle sebe, rekonstrukce se bude týkat prostředního z nich. Ten je 100 let starý. Brněnští radní schválili investiční záměr, během kterého dostane budova opravenou fasádu, střechu i okna. A protože se práce dotknou i sousedního domu s číslem popisným 14, který je ovšem památkově chráněný,bude muset město stavbu koordinovat i s památkáři. Podle magistrátu je v plánu vyměnit současná kastlová okna za stejná, a to jak směrem do ulice i do dvora, stejně tak se zásah dotkne i fasády. Cílem je zachovat všechny její původní prvky včetně kamenných soklů. Opravu si vyžádá také střecha včetně dřevěného krovu, plechovou krytinu nahradí keramické střešní tašky. V neposlední řadě se zde bude pracovat i na elektroinstalaci. Ta se letos opravovala během divadelních prázdnin i v jiné budově, na Jakubském náměstí v Divadle Bolka Polívky. „Takto rozsáhlá oprava se v tomto objektu neuskutečnila více než čtvrt století a na velmi špatný stav elektrorozvodů již poukazovaly i poslední revizní kontroly,“ uvedl ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský. Divadlo přitom v září vykročilo do své jubilejní 25. sezóny. Práce navázaly na loňskou opravu střechy a pokračovat se má i v letech příštích. V plánu je revitalizace hlediště a jeviště, v budoucích letech rovněž instalace vzduchotechniky a klimatizace. To by uvítali diváci, kteří kultovní divadlo často navštěvují. „V létě tu v posledních letech bývalo strašné vedro, když se ani venku nedalo dýchat, tak vevnitř bylo během představení až na omdlení. Jednou jsem dokonce musela z hry odejít, a ne proto, že by se mi nelíbila. Už se to ale zlepšuje a klimatizace by byla výhra,“ podělila se o své zkušenosti Lucie Vítková, která k Bolkovi chodí pravidelně.

Svou nejrozsáhlejší rekonstrukcí prochází budova Janáčkova divadla. V tomto případě je ale provoz zcela omezen. „Před rekonstrukcí bylo nezbytné divadlo vystěhovat – to znamená například archiv celé historie 130 let divadla, kostýmní sklad i zázemí celého operního souboru. To je ale něco, s čím je potřeba počítat, protože je potřeba opravit největší divadlo v zemi,“ uvedl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. Náklady se vyšplhají až na tři čtvrtě miliardy.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto
Speciálně uzpůsobený člun k záchraně tonoucích lidí má výrazně pomoci v práci záchranným brněnským složkám. Plavidlo zajišťuje vysokou stabilitu nejen během plavby, ale zejména při nakládání...
20.10.2017 - 07:15
Adventní trhy na Zelném trhu
Městská část Brno-střed nabízí na předvánočních venkovních akcí pět prodejních míst, na kterých neziskové organizace mohou prodávat své výrobky či prezentovat svou činnost.
19.10.2017 - 17:50
Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna...
19.10.2017 - 15:22
Vysoké učení technické
Ztráta sluchu, psychické onemocnění nebo třeba horší zrak. I přes tyto překážky mohou studenti brněnské techniky navštěvovat vysokou školu a užívat si studentská léta jako ostatní spolužáci. Už deset...
19.10.2017 - 07:55
Na hlavním nádraží se po rekonstrukci otevřely nové toalety
Naproti pátému a šestému nástupišti u hlavního nádraží v Brně se otevřely po rekonstrukci nové toalety. Náklady na opravy byly 1,4 miliónů korun bez DPH.
18.10.2017 - 16:07
Ilustrační foto
Policie se potýká s nedostatkem lidí. Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje se i proto rozhodlo spolupracovat s Univerzitou obrany v Brně.
18.10.2017 - 07:37
Komentáře