Reklama
reklama

Divadelní budovy dostávají novou tvář

Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde rekonstrukce na 15 milionů korun.

Městskému divadlu patří v Lidické ulici hned tři domy vedle sebe, rekonstrukce se bude týkat prostředního z nich. Ten je 100 let starý. Brněnští radní schválili investiční záměr, během kterého dostane budova opravenou fasádu, střechu i okna. A protože se práce dotknou i sousedního domu s číslem popisným 14, který je ovšem památkově chráněný,bude muset město stavbu koordinovat i s památkáři. Podle magistrátu je v plánu vyměnit současná kastlová okna za stejná, a to jak směrem do ulice i do dvora, stejně tak se zásah dotkne i fasády. Cílem je zachovat všechny její původní prvky včetně kamenných soklů. Opravu si vyžádá také střecha včetně dřevěného krovu, plechovou krytinu nahradí keramické střešní tašky. V neposlední řadě se zde bude pracovat i na elektroinstalaci. Ta se letos opravovala během divadelních prázdnin i v jiné budově, na Jakubském náměstí v Divadle Bolka Polívky. „Takto rozsáhlá oprava se v tomto objektu neuskutečnila více než čtvrt století a na velmi špatný stav elektrorozvodů již poukazovaly i poslední revizní kontroly,“ uvedl ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský. Divadlo přitom v září vykročilo do své jubilejní 25. sezóny. Práce navázaly na loňskou opravu střechy a pokračovat se má i v letech příštích. V plánu je revitalizace hlediště a jeviště, v budoucích letech rovněž instalace vzduchotechniky a klimatizace. To by uvítali diváci, kteří kultovní divadlo často navštěvují. „V létě tu v posledních letech bývalo strašné vedro, když se ani venku nedalo dýchat, tak vevnitř bylo během představení až na omdlení. Jednou jsem dokonce musela z hry odejít, a ne proto, že by se mi nelíbila. Už se to ale zlepšuje a klimatizace by byla výhra,“ podělila se o své zkušenosti Lucie Vítková, která k Bolkovi chodí pravidelně.

Svou nejrozsáhlejší rekonstrukcí prochází budova Janáčkova divadla. V tomto případě je ale provoz zcela omezen. „Před rekonstrukcí bylo nezbytné divadlo vystěhovat – to znamená například archiv celé historie 130 let divadla, kostýmní sklad i zázemí celého operního souboru. To je ale něco, s čím je potřeba počítat, protože je potřeba opravit největší divadlo v zemi,“ uvedl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. Náklady se vyšplhají až na tři čtvrtě miliardy.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře