Reklama
reklama

Dálnice D43 přes Brno, vyhodnotila studie

D1 přes Brno a k Moravské Třebové. Tedy ve stopách takzvané Hitlerovy dálnice. Taková by měla být trasa dálnice D43. Určila ji nová územní studie zpracovaná pro Jihomoravský kraj.

Studie se zabývala nejen trasou klíčové dopravní tepny D43, ale i dalšími tahy v jihomoravské metropoli a jejím okolí. Projektanti tak řešili lokalitu o rozloze 112 443 hektarů, která zahrnuje správní území 111 obcí. „Hlavním cílem studie bylo porovnat jednotlivé varianty za stejných podmínek a stejnou metodikou tak, aby bylo možné zúžit výběr na variantu, která bude posuzována v rámci aktualizace ZÚR JMK,“ uvedl architekt Jakub Kynčl ze společnosti knesl kynčl architekti s. r. o. Ta vedla tým odborníků z jedenácti autorizovaných společností, kteří na studii pracovali. „Pro Jihomoravský kraj je důležité, aby se mohl dále rozvíjet, a to bez finální aktualizace zásad není možné. Proto věřím, že odborný posudek v podobě územní studie definitivně ukončí debaty a diskuse nad správností trasování některých důležitých komunikací, zejména D43,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Ta by měla podle územní studie vést v „bystrcké“ stopě, dále pak od Kuřimi v takzvané německé stopě až do Lysic. Dotkne se tak okolí Brněnské přehrady, ale například i Rozdrojovic, Jinačovic, zmíněné Kuřimi, Malhostovic či Drásova. „Studie porovnávala varianty z hlediska dopravně urbanistického a z vlivu na životní prostředí. Hodnotila pokles nebo nárůst dopravní zátěže a pochopitelně byl porovnáván stávající stav a výsledný stav v závislosti na jednotlivých variantách,“ řekl Martin Maleček, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje. „Celkově jsme uspořádali čtyři setkání se zástupci měst a obcí, na kterých jsme je seznamovali s aktuálními výsledky zpracovávané studie. Během realizace byl pracovní tým v neustálém kontaktu a jsem přesvědčen, že nám odborníci předali jasné a profesionální doporučení, jak má řešené území vypadat. Následný postup je jasný, výsledek územní studie se promítne do aktualizace ZÚR JMK, vše by pak mohlo být finálně dokončeno do konce tohoto volebního období,“ uzavřel náměstek Maleček.

Variantu však odmítají obyvatelé dotčeného území. Již v minulosti proti ní vznikla petice či iniciativa Občané za D43 jako obchvat celého Brna, zástupci spolků podali i kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Krajský soud totiž zamítl jejich žalobu mířící proti Zásadám územního rozvoje z roku 2016. Nesouhlasí ani starostové obcí. Odpůrci se obávají především dopadu na životní prostředí, znečištění ovzduší, hlučnosti a zhoršení kvality života v oblasti, stejně tak nesouhlasí se zásahem do blízkosti rekreační oblasti Brněnské přehrady.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Vacek navrhl systém, který by samostatně detekoval vozidla jedoucí v protisměru na dálnicích a rychlostních komunikacích. Tím by mohl omezit počet...
24.07.2019 - 11:18
Validátor Foto: DPMB
Nákup jednorázové jízdenky v brněnské MHD bude pro cestující pohodlnější. Vozy Dopravního podniku budou opatřeny validátory, které umožní po nástupu koupi jízdenky přiložením bezkontaktní karty. V...
24.07.2019 - 07:19
Foto z autonehody Foto: PČR JMK
V neděli před pátou hodinou ráno došlo k vážné dopravní nehodě na silnici mezi Jedovnicemi a Lažánkami. Šestadvacetiletý řidič automobilu Audi utrpěl těžká zranění, s kterými byl transportován do...
23.07.2019 - 18:23
Zámecká zahrada a biotop Oslavany Foto: FB biotopu
Letos poprvé se lidem otevřel biotop v Oslavanech. Přímo v zahradě u renesančního zámku si lidé moohou vychutnat koupání ve vodě, kterou nečistí žádná chemie, ale mikroorganismy.
23.07.2019 - 07:00
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Komentáře