Reklama
reklama

Další omezení vjezdu do centra města začnou platit od září

Centrum jihomoravské metropole bude od září rozděleno do několika podoblastí. Zpřísní se rovněž udělování povolení k vjezdu.

K aktualizaci regulace vjezdu do centra Brna, kterou městská rada schválila na podzim roku 2019, přistoupilo nyní vedení města z několika důvodů. „Považuji za neúnosné, aby se na trase od Rašínovy po hlavní nádraží pohybovaly stovky aut denně a ohrožovaly chodce v pěší zóně. Lidé už tak musejí dávat pozor na projíždějící tramvaje. Chceme zasáhnout proti těm, kteří z historického jádra Brna dělají vytíženou dopravní tepnu. Nebývale intenzivní provoz vozidel nás přiměl k větší regulaci vjezdu do centra,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Novinka začne platit první zářijový den. „Nově bude obtížnější povolení získat. Bude nutné prokázat účel cesty do centra a lidé budou moci vjíždět pouze do podoblastí, kde bydlí, podnikají nebo potřebují vykonat nějakou činnost – například stěhování. Budeme preferovat spíše krátkodobá oprávnění, která umožní vjezd pro danou situaci, nikoli neomezeně po celý rok,“ přiblížil jednu ze změn radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Do regulovaných podoblastí budou moci vjíždět pouze motoristé  s oprávněním pro činnosti, jako jsou dlouhodobé, zásahové, zásilkové, pečovatelské a sociální služby, ZTP a ZTP/P, zásobování ve vymezených časech či taxislužba s platnou objednávkou. Výjimku budou mít stále i vozy integrovaného záchranného systému a městské policie. Ostatní se se svým vozem dostanou pouze tam, kde bydlí, mají svou provozovnu, kde vykonávají krátkodobou službu nebo vlastní vyhrazené parkování. 

Kterých míst se omezení nově týká? Od konce prázdnin se oblast 1-01 rozroste na 7 podoblastí, Pěší zónu, Rašínovu, Jezuitskou, Měnínskou, Bašty, Zelný trh a Veselou.

„Regulace, kterou schválila Rada města Brna loni na podzim, počítala s možností volně vjíždět do podoblastí Veselá, Jezuitská, Měnínská a Bašty. Vzhledem k současné intenzitě provozu jsme se rozhodli pro aktualizaci. Ta zakazuje vjezd bez povolení všude s výjimkou podoblasti Veselá, která je příjezdovou cestou k podzemním garážím ve Velkém Špalíčku. Bez regulace tedy zůstanou pouze ulice Veselá, Dominikánská, Biskupská a Šilingrovo náměstí,“ upřesnil Kratochvíl.

Nová pravidla město do praxe zavede v několika fázích. Po prázdninách už lidé kromě rezidentů a abonentů s povolením k vjezdu nezaparkují v zóně A, v průběhu podzimu se bude měnit dopravní značení.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Bagrováním původních chodníků začala revitalizace prostoru v centru Řečkovic. Nová podoba Palackého náměstí vyjde Městskou část Brno-Řečkovice a Mokrá Hora na 16 milionů korun.
13.08.2020 - 08:11
Dvacet let seznamuje se životem a vzděláváním nevidomých a těžce slabozrakých dětí i dospělých osob expozice Kultura nevidomých. Její historii od úterý mapuje výstava Jsme tu s vámi již 20 let....
12.08.2020 - 14:05
Na tísňovou linku městské policie se včera odpoledne obrátil pracovník úřadu práce v centru města.
11.08.2020 - 18:56
Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.
11.08.2020 - 12:29
Pozornost ženy upoutalo barevné klubko ukryté ve vysoké trávě nedaleko bytového domu v Bystrci. Když přišla blíž, uviděla asi dvoumetrového hada.
11.08.2020 - 08:12
Ještě 4 dny mohou ti, kdo splňují podmínky vládního programu COVID – Nájemné, požádat v jihomoravské metropoli o prominutí nájmu nebytových prostor.
10.08.2020 - 17:08
Komentáře