Reklama
reklama

Co přinese zákon o sociálním bydlení?

Druhou březnovou středu schválila vláda návrh zákona o sociálním bydlení. Nutno říci, že po dlouhotrvajících neshodách a sporech. Nyní poputuje do Sněmovny. Má podle něj vzniknout fond sociálních bytů.

Návrh zákona předložila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Vládním stranám ukládá vyřešit problém sociálního bydlení koaličnínsmlouva, v současné době jej totiž neupravuje žádný zákon. Podle původních plánů měl platit již od letošníhonroku, kvůli sporům však prošel schvalováním až nyní. Stále má však své odpůrce. Nesouhlasí například Hnutí ANO. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) je definovaná cílová skupina velice široká a stát by se tak stal dojnou krávou. Podobný názor sdílí i ODS a své fanoušky si návrh zákona nenašel ani u Hospodářské komory.

Návrh je postaven na dobrovolné účasti obcí v systému, vstupem totiž získají přístup k penězům určeným na výstavbu a provozování sociálních bytových jednotek. Zároveň si je budou moci pronajmout od třetích stran a není tedy nutné, aby obce byly vlastníky bytů. Sociální nájemné by mělo být levnější než tržní s tím, že o jeho výši rozhodne daná obec v rozmezí stanoveném vládou. Pokud zákon projde legislativním procesem, mohli by si od poloviny příštího roku o sociální bydlení požádat například lidé se zdravotním postižením, rodiny s dětmi, mládež odcházející z dětských domovů či seniorské rodiny.

V prvé řadě lidé v bytové nouzi, tedy ti, kdo alespoň šest měsíců nemají bydlení, popřípadě pobývají po ubytovnách či ústavních a zdravotnických zařízeních. Spadají sem i domácnosti, kterým nestačí 40 % příjmů k tomu, aby pokryly náklady spojené s bydlením, pokud se pohybují v normativní výši. Přednostně by sociální bydlení měly získat osoby zvlášť zranitelné. Bydlení však nedostane každý, vždy bude záviset na majetkové situaci, kterou posoudí zúčastněný obecní úřad. Žadatel například nesmí vlastnit žádný movitý či nemovitý majetek, který by byl obyvatelný nebo se dal využít ke zvýšení příjmů.

Podle Hospodářské komory však bude mít návrh negativní dopad na trh s bydlením, pomůže hlavně těm, komu se vyplatí dlouhodobě žít z podpory státu a v neposlední řadě nekontrolovatelně zvýší výdaje státního rozpočtu. „Pokud MPSV očekává, že takovéto miliardové náklady vykompenzuje zvýšená zaměstnanost sociálně slabých, kteří sociální byty získají, jde spíše o jakési vysněné sociální perpetum mobile. Významnou cílovou skupinu tvoří osoby dlouhodobě nezaměstnané, s velkými dluhy či exekucemi, kterým se z těchto důvodů legální příjem nevyplatí, dále lidé bez pracovních návyků nebo s různými závislostmi.

Navržený zákon může navíc přilákat další tzv. černé pasažéry, kteří se rozhodnou na systému parazitovat a svou situaci účelově zhoršit,“ varuje šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře