Reklama
reklama

Co přinese zákon o sociálním bydlení?

Druhou březnovou středu schválila vláda návrh zákona o sociálním bydlení. Nutno říci, že po dlouhotrvajících neshodách a sporech. Nyní poputuje do Sněmovny. Má podle něj vzniknout fond sociálních bytů.

Návrh zákona předložila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Vládním stranám ukládá vyřešit problém sociálního bydlení koaličnínsmlouva, v současné době jej totiž neupravuje žádný zákon. Podle původních plánů měl platit již od letošníhonroku, kvůli sporům však prošel schvalováním až nyní. Stále má však své odpůrce. Nesouhlasí například Hnutí ANO. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) je definovaná cílová skupina velice široká a stát by se tak stal dojnou krávou. Podobný názor sdílí i ODS a své fanoušky si návrh zákona nenašel ani u Hospodářské komory.

Návrh je postaven na dobrovolné účasti obcí v systému, vstupem totiž získají přístup k penězům určeným na výstavbu a provozování sociálních bytových jednotek. Zároveň si je budou moci pronajmout od třetích stran a není tedy nutné, aby obce byly vlastníky bytů. Sociální nájemné by mělo být levnější než tržní s tím, že o jeho výši rozhodne daná obec v rozmezí stanoveném vládou. Pokud zákon projde legislativním procesem, mohli by si od poloviny příštího roku o sociální bydlení požádat například lidé se zdravotním postižením, rodiny s dětmi, mládež odcházející z dětských domovů či seniorské rodiny.

V prvé řadě lidé v bytové nouzi, tedy ti, kdo alespoň šest měsíců nemají bydlení, popřípadě pobývají po ubytovnách či ústavních a zdravotnických zařízeních. Spadají sem i domácnosti, kterým nestačí 40 % příjmů k tomu, aby pokryly náklady spojené s bydlením, pokud se pohybují v normativní výši. Přednostně by sociální bydlení měly získat osoby zvlášť zranitelné. Bydlení však nedostane každý, vždy bude záviset na majetkové situaci, kterou posoudí zúčastněný obecní úřad. Žadatel například nesmí vlastnit žádný movitý či nemovitý majetek, který by byl obyvatelný nebo se dal využít ke zvýšení příjmů.

Podle Hospodářské komory však bude mít návrh negativní dopad na trh s bydlením, pomůže hlavně těm, komu se vyplatí dlouhodobě žít z podpory státu a v neposlední řadě nekontrolovatelně zvýší výdaje státního rozpočtu. „Pokud MPSV očekává, že takovéto miliardové náklady vykompenzuje zvýšená zaměstnanost sociálně slabých, kteří sociální byty získají, jde spíše o jakési vysněné sociální perpetum mobile. Významnou cílovou skupinu tvoří osoby dlouhodobě nezaměstnané, s velkými dluhy či exekucemi, kterým se z těchto důvodů legální příjem nevyplatí, dále lidé bez pracovních návyků nebo s různými závislostmi.

Navržený zákon může navíc přilákat další tzv. černé pasažéry, kteří se rozhodnou na systému parazitovat a svou situaci účelově zhoršit,“ varuje šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře