Reklama
reklama

Co čeká s koncem léta brněnskou dopravu?

Začátek školního roku a konec prázdnin s sebou přináší novinky a změnu režimu nejen pro děti školou povinné. Novinek se dočkají i řidiči a cestující brněnskou MHD. Přestože mnoho uzavírek a omezení skončilo společně s hlavní částí léta, v některých lokalitách se budou muset trpělivostí obrnit i nadále. Jak to bude vypadat na brněnských silnicích v následujících měsících?

Zde je už hotovo

Značnou úlevu znamenalo poslední prázdninový víkend otevření Husovických tunelů. „Sice tím směrem zas tak často nejezdím, ale jsem rád, že je to už za námi. Hlavně proto, že se sníží provoz na Soběšické ulici, kde bydlím. Tady to bylo hodně znát,“ uvedl Petr Pavlík. Kromě oprav zde byly nainstalovány například i nové technologie včetně úsekového měření, město jej ale zatím do praxe uvádět nebude. Zmizela již i omezení v části velkého městského okruhu v ulici Otakara Ševčíka, stavební práce byly dokončeny i v Chrlicích, hotovo bude také na Poděbradově a Staňkově.

Částečně oddychnout si mohou i všichni ti, kteří cestují městskou hromadnou dopravou. Tramvaje opět jezdí po ulici Cejl, vrátily se i na východní okraj Brna. Do Líšně znovu cestující dojedou tramvajovými linkami 8 a 10. „Jsem ráda, že je v tomto směru léto za námi. Ty tramvaje v dojíždění chyběly. Člověk si hned uvědomí, jak je to rychlé a pohodlné, že třeba nestojí nikde v koloně, když může jet šalinou,“ myslí si Patricie Hanáková.

Mimoúrovňová křižovatka Kníničská

Částečně projedou řidiči i mostem na Kníničské. A to průjezdem ve směru z Bystrce do Královopolských tunelů. Uzavřený je však i nadále pruh vedoucí z Pisárek do Bystrce. Plně by motoristům mohlo být místo otevřeno zhruba v polovině listopadu. Důvodem zdržení stavby je podle Ředitelství silnic a dálnic odvolání proti stavbě protihlukové stěny. Novinku aktuálně pocítí cestující hromadnou dopravou, znovu totiž budou moci využívat zastávku Štursova.

Dornych a Plotní

Po více než roce mohou motoristé zamířit bez obav na ulici Dornych. Ta se jim otevřela počátkem posledního prázdninového víkendu. Jezdí se tudy nyní v režimu 2+2 a provoz by tak zde měl být plynulejší. Řidiči však stále musí počítat s omezeními v okolí Zvonařky. „Od doby, kdy jsme se začali podílet na vedení projektu za město Brno, je naší prioritou snížit dopravní zatížení, které v této lokalitě vzniká v důsledku stavebních prací a negativně tak ovlivňuje průjezdnost v celé jihovýchodní oblasti města.

Z tohoto důvodu jsme přistoupili i k operativnímu řešení na ulici Zvonařka hned, jak to bylo možné. Věřím, že toto opatření bylo efektivní a dopravě skutečně ulehčilo. Ze stejného důvodu jsme jednali o další významné změně vůči plánovanému harmonogramu prací, a to zprůjezdnění ulice Dornych v plném rozsahu. Ulici se nám podařilo otevřít o rok dříve, než jak bylo v plánu,” uvedl radní pro investice David Grund.

Motoristé však v této lokalitě ještě nemají vyhráno. Práce zde totiž neskončily,pouze se posunuly o pár metrů dále. Souběžně se uzavírá ulice Plotní, kde bude pokračovat realizace strategického projektu Tramvaj Plotní. „Zprůjezdnění Dornychu a uzavření Plotní se podařilo načasovat tak, aby nastalo v době tradičních změn našich jízdních řádů na začátku školního roku. Toto řešení je výhodné pro nás i pro cestující,“ uvedl provozní ředitel Dopravního podniku města Brna Jan Seitl. Se změnami musí počítat i cestující MHD. Zastávka Zvonařka se pro všechny směry přesune do blízkosti křižovatky ulic Dornych a Zvonařka. Vůbec nebudou moci využívat zastávku Železniční, dočasně bude naopak obnovena Kovářská.

Bohunická

V částečném provozu a v částečném dopravním omezení je od začátku září také ulice Bohunická. Dělníci zde budou pracovat zhruba rok. Rekonstrukci si vyžádaly vodovod a stoka, které jsou v havarijním stavu. „Stávající kanalizační stoka je v ulici Bohunické od roku 1934 a vodovodní řad je zde v provozu už od roku 1928. Tyto inženýrské sítě jsou vzhledem ke svému stáří již za hranicí životnosti. Především na vodovodu došlo v poslední době k několika haváriím. Zejména ta z prosince 2017 způsobila výrazné omezení dopravy v ulici Bohunické, a to v části mezi ulicemi Pražákovou a Řehákovou,“ vysvětlil vedoucí útvaru inženýrských služeb Brněnských vodáren a kanalizací Jaromír Peška.

Právě úsekem mezi zmíněnými ulicemi lidé od poloviny října neprojedou vůbec a místo budou muset objíždět po Hněvkovského, Dornychu a městském okruhu na Vídeňskou. Zhruba do poloviny října se cestování nemusí obávat všichni ti, kteří sem míří městskou hromadnou dopravou. Její vozidla totiž do té doby projedou stavbou. Kudy povedou objízdné trasy pro následující období, je zatím v jednání.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Sbory dobrovolných hasičů z Drnovic, Letovic, Zastávky, Brna – Králova Pole, Hoštěrádek – Rešova a Rostěnic. Ti všichni se probojovali do finále devátého ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku. O...
18.09.2019 - 12:24
Zastávka na Moravském náměstí Foto: MMB
Z téměř 1500 brněnských zastávek má přístřešek asi třetina. Poměr by se měl začít navyšovat. Na základě pokynu města prověří možné umístění dalších přístřešků dopravní podnik.
18.09.2019 - 06:00
Do univerzitní červené barvy se symbolicky převlékne hrad Špilberk. Dominanta Brna změní háb ve čtvrtek 19. září od 22. hodiny. Právě na tento den připadá 120. výročí největší technické univerzity v...
17.09.2019 - 20:00
Jihomoravští pneumologové otevřou ve středu 18. září dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Cílem této akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF) – a...
17.09.2019 - 16:00
Město centru prodloužilo nájemní smlouvu na dům v ulici Sýpka (na fotce) Foto: Google maps
Centrum pro týrané a zneužívané děti v ulici Sýpka neskončí. Město organizaci Spondea, která centrum provozuje, prodloužila nájemní smlouvu.
17.09.2019 - 12:00
Kamenná čtvrť Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Lávka přes řeku Svratku spojující Poříčí a Táborského nábřeží je významnou spojkou pro pěší i cyklisty. Připravované protipovodňové opatření se ale dotkne i jí a bude vybudována nová. Stavba si...
17.09.2019 - 07:00
Komentáře