Reklama
reklama

ČNB letos podruhé zvýšila úrokové sazby

Počátkem listopadu zvýšila bankovní rada České národní banky základní úrokové sazby. Letos již podruhé. Přestože se první zvyšování na hypotečních sazbách příliš nepodepsalo, každé další se na výši mezibankovních sazeb, které ovlivňují ceny úvěrů, může znatelněji projevit. A podle guvernéra Jiřího Rusnoka může rada ČNB se zvyšováním pokračovat na jakémkoliv dalším měnovém zasedání, bude-li to potřeba.

S platností od prvního listopadového pátku se zvýšila dvoutýdenní repo sazba o 0,25 procentního bodu na 0,5 %. Vzrostla i lombardní sazba 0,5 procentního bodu na 1 %. V tomto případě jde o sazbu, za kterou si banky půjčují u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba zůstala beze změny 0,05 %. Bankéři svým krokem reagují na rychlý růst české ekonomiky a chtějí ji zchladit před přehřátím především na trhu práce a nemovitostí a v růstu spotřebitelských cen.

 Nejprve se letos v srpnu dvoutýdenní repo sazba zvýšila z tzv. technické nuly 0,2 procentního bodu na 0,25 % a to poprvé od roku 2008. Letní rozhodnutí ČNB se v cenách hypotečních úvěrů promítlo zhruba během měsíce. A nyní lze očekávat obdobnou situaci. Obecně lze říci, že změna úrokové sazby ovlivní cenu všech půjček, tedy jak spotřebitelských úvěrů, tak i hypoték. Výraznější zdražení se přitom může týkat například podnikových půjček. Ty si berou nefinanční instituce na provozní financování. V případě hypoték sice žadatelé zřejmě uhradí vyšší částky než před několika měsíci, rozhodující vliv na jejich plánování by však tento fakt mít neměl. „Zvýšení sazby hypotečního úvěru ve výši 1 milion Kč na 30 let o 0,3 procentního bodu totiž znamená zvýšení ročních nákladů o necelé 3 000 Kč. Nikdo neplatí rád peníze navíc, ale v kontextu investice do nemovitosti, v kontextu úhrady 4% daně z nabytí nemovité věci, v kontextu dalších nákladů spojených s vlastnictvím nemovitosti jde o málo významnou změnu,“ vysvětlil David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance. Podle odborníků nebyl krok ČNB překvapením a jde o signál, že období historicky nejnižších úrokových sazeb skončilo.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře