Reklama
reklama

ČNB letos podruhé zvýšila úrokové sazby

Počátkem listopadu zvýšila bankovní rada České národní banky základní úrokové sazby. Letos již podruhé. Přestože se první zvyšování na hypotečních sazbách příliš nepodepsalo, každé další se na výši mezibankovních sazeb, které ovlivňují ceny úvěrů, může znatelněji projevit. A podle guvernéra Jiřího Rusnoka může rada ČNB se zvyšováním pokračovat na jakémkoliv dalším měnovém zasedání, bude-li to potřeba.

S platností od prvního listopadového pátku se zvýšila dvoutýdenní repo sazba o 0,25 procentního bodu na 0,5 %. Vzrostla i lombardní sazba 0,5 procentního bodu na 1 %. V tomto případě jde o sazbu, za kterou si banky půjčují u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba zůstala beze změny 0,05 %. Bankéři svým krokem reagují na rychlý růst české ekonomiky a chtějí ji zchladit před přehřátím především na trhu práce a nemovitostí a v růstu spotřebitelských cen.

 Nejprve se letos v srpnu dvoutýdenní repo sazba zvýšila z tzv. technické nuly 0,2 procentního bodu na 0,25 % a to poprvé od roku 2008. Letní rozhodnutí ČNB se v cenách hypotečních úvěrů promítlo zhruba během měsíce. A nyní lze očekávat obdobnou situaci. Obecně lze říci, že změna úrokové sazby ovlivní cenu všech půjček, tedy jak spotřebitelských úvěrů, tak i hypoték. Výraznější zdražení se přitom může týkat například podnikových půjček. Ty si berou nefinanční instituce na provozní financování. V případě hypoték sice žadatelé zřejmě uhradí vyšší částky než před několika měsíci, rozhodující vliv na jejich plánování by však tento fakt mít neměl. „Zvýšení sazby hypotečního úvěru ve výši 1 milion Kč na 30 let o 0,3 procentního bodu totiž znamená zvýšení ročních nákladů o necelé 3 000 Kč. Nikdo neplatí rád peníze navíc, ale v kontextu investice do nemovitosti, v kontextu úhrady 4% daně z nabytí nemovité věci, v kontextu dalších nákladů spojených s vlastnictvím nemovitosti jde o málo významnou změnu,“ vysvětlil David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance. Podle odborníků nebyl krok ČNB překvapením a jde o signál, že období historicky nejnižších úrokových sazeb skončilo.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ke sporu dvou pejskařů v restauraci v centru města zamířili včera večer strážníci.
24.05.2018 - 20:16
Zbavit se nepotřebných věcí, výhodně nakoupit a nebo si užít příjemný den s programem pro celou rodinu. To vše nabízí židenický Sousedský blešák, který mohou lidé navštívit v sobotu 26. května od 14...
24.05.2018 - 14:10
Každý z nás si bezesporu přeje cítit se ve své domácnosti příjemně a komfortně. A jedním ze zásadních činitelů, kteří mají na naše dojmy vliv, je interiér a především podlaha.
24.05.2018 - 08:46
Trávník na zahradě, pod nohama, je klasika. Co ale kdybyste měli zeleň přímo nad hlavou? Nebojte se, nejedná se o podzemní kryt nebo zemljanku, nýbrž o viladům s unikátně řešenými střechami.
24.05.2018 - 07:28
Nejste spokojeni s kvalitou vody ve vaší domácnosti? Nechutná vám? Kupujete pravidelně balenou vodu a nebaví vás se s ní neustále nosit? Řešení je jednoduché. Dejte zelenou moderní technologii a...
23.05.2018 - 11:33
Náraz do střechy auta znejistil v pondělí v noci řidiče jedoucího po Hradecké ulici.
23.05.2018 - 07:38
Komentáře