Reklama
reklama

ČNB letos podruhé zvýšila úrokové sazby

Počátkem listopadu zvýšila bankovní rada České národní banky základní úrokové sazby. Letos již podruhé. Přestože se první zvyšování na hypotečních sazbách příliš nepodepsalo, každé další se na výši mezibankovních sazeb, které ovlivňují ceny úvěrů, může znatelněji projevit. A podle guvernéra Jiřího Rusnoka může rada ČNB se zvyšováním pokračovat na jakémkoliv dalším měnovém zasedání, bude-li to potřeba.

S platností od prvního listopadového pátku se zvýšila dvoutýdenní repo sazba o 0,25 procentního bodu na 0,5 %. Vzrostla i lombardní sazba 0,5 procentního bodu na 1 %. V tomto případě jde o sazbu, za kterou si banky půjčují u centrální banky proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba zůstala beze změny 0,05 %. Bankéři svým krokem reagují na rychlý růst české ekonomiky a chtějí ji zchladit před přehřátím především na trhu práce a nemovitostí a v růstu spotřebitelských cen.

 Nejprve se letos v srpnu dvoutýdenní repo sazba zvýšila z tzv. technické nuly 0,2 procentního bodu na 0,25 % a to poprvé od roku 2008. Letní rozhodnutí ČNB se v cenách hypotečních úvěrů promítlo zhruba během měsíce. A nyní lze očekávat obdobnou situaci. Obecně lze říci, že změna úrokové sazby ovlivní cenu všech půjček, tedy jak spotřebitelských úvěrů, tak i hypoték. Výraznější zdražení se přitom může týkat například podnikových půjček. Ty si berou nefinanční instituce na provozní financování. V případě hypoték sice žadatelé zřejmě uhradí vyšší částky než před několika měsíci, rozhodující vliv na jejich plánování by však tento fakt mít neměl. „Zvýšení sazby hypotečního úvěru ve výši 1 milion Kč na 30 let o 0,3 procentního bodu totiž znamená zvýšení ročních nákladů o necelé 3 000 Kč. Nikdo neplatí rád peníze navíc, ale v kontextu investice do nemovitosti, v kontextu úhrady 4% daně z nabytí nemovité věci, v kontextu dalších nákladů spojených s vlastnictvím nemovitosti jde o málo významnou změnu,“ vysvětlil David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance. Podle odborníků nebyl krok ČNB překvapením a jde o signál, že období historicky nejnižších úrokových sazeb skončilo.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře