Reklama
reklama

Chytrá vesnice na jižní Moravě? Chystá se

Domy vybavené fotovoltaikami, tepelnými čerpadly a připravené na instalaci wallboxů pro dobíjení elektromobilů. To vše propojené chytrou energetickou sítí s datovými přenosy pro monitoring a řízení spotřeby elektřiny. Že to zní jako začátek sci-fi příběhu? Chyba. Tato vesnice budoucnosti vyroste v obci Starovice nedaleko Hustopečí

Zhruba 25 kilometrů na jih od Brna vzniká satelitní městečko, které využije chytré energetické sítě, smart grids, a obnovitelné zdroje energie. Nová část obce Starovice by měla plnit funkci moderní, architektonicky sjednocené komunity. „Nejsme velcí příznivci izolovaných satelitních městeček, nová část obce je tak organickým zakončením stávající ulice. Navíc je celá plocha podřízena architektonické studii, domy v lokalitě proto budou značně podobné. Moderním úsporným technologiím velmi fandíme,“ popsal starosta Starovic Antonín Kadlec.

V rámci projektu zde bude stát 40 nových rodinných domů postavených v nízkoenergetickém standardu, fungovat bude i energetická síť s možností obousměrné datové komunikace. „Projekt ve Starovicích by měl poskytnout celou řadu užitečných poznatků a dat pro další rozvoj chytré a decentralizované energetiky v Česku,“ popisuje záměr Pavel Čada, místopředseda představenstva společnosti E.ON Distribuce. Základním krédem je zde úspora. Každý dům bude mít tepelné čerpadlo pro vytápění a ohřev vody, součástí bude i střešní fotovoltaický systém, který bude vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu obyvatel. Vzniknou- -li přebytky, ukládány budou ve Virtuální baterii společnosti E.ON, odkud si je uživatelé budou moci opět kdykoli vzít zpět. Vše doplní chytrý elektroměr. Ten umožní datovou komunikaci s řídicím centrem distributora elektřiny. „Chytrá elektrická síť umožní jak sledování, tak v budoucnu i aktivní řízení spotřeby elektřiny. To je důležité hlavně v souvislosti s rozvojem elektromobility, kdy bude možné aktivně časovat energeticky náročnou spotřebu jednotlivých nabíjecích stanic v domech,“ vysvětluje Pavel Čada.

Ruku v ruce s vybavením domů půjde i veřejná infrastruktura. V plánu je energeticky úsporné veřejné osvětlení na bázi LED světelných zdrojů s možností centrálního ovládání jednotlivých svítidel. Zkrátka nepřijde například svět dopravy. Systém detekce vozidel Spinwire totiž umožní například ovládat chování přechodu pro chodce či sledovat dodržování rychlosti vozidel. Hledat zdlouhavě v obci budoucnosti parkování? Nemožné. Systém totiž přinese i informace o volných místech.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Třiadvacetiletý Slovák měl dostatek kuráže, aby se zeptal na cestu brněnských strážníků. Policistům někoho připomínal, tak se rozhodli ověřit jeho totožnost. Byl celostátně hledaný.
17.01.2020 - 19:00
Ministr vnitra Jan Hamáček předal policistům padesát tři nových aut. Jsou mezi nimi i elektromobily, které mohou občané měst spatřit v ulicích.
17.01.2020 - 15:30
Požár haly v Holasicích se dlouhou dobu nedařilo dostat pod kontrolu. Hasiči na místo museli povolat další jednotky a vyhlásili třetí stupeň poplachu. Nakonec se povedlo požár pod kontrolu dostat a...
17.01.2020 - 13:30
Poškrábaná nebo poleptaná skla, posprejované karoserie vozů nebo vyvrácené označníky. Vandalové v řádění a ničení veřejného majetku nepolevují. Dopravní podnik města Brna za ně loni zaplatil 3,7...
17.01.2020 - 10:30
Na novomlýnských nádržích pátrala policie po muži, který před nimi utíkal. Když už neměl kam utéct, skočil do vody. Na místo byl přivolán i vrtulník. Muž byl nalezen mrtvý.
17.01.2020 - 07:30
V Bilovicích nad Svitavou nestihl šedesátiletý muž v zatáčce doběhnout. Na trati ho srazil vlak a k celé situaci musel být přivolán vrtulník.
16.01.2020 - 18:30
Komentáře