Reklama
reklama

Chytrá vesnice na jižní Moravě? Chystá se

Domy vybavené fotovoltaikami, tepelnými čerpadly a připravené na instalaci wallboxů pro dobíjení elektromobilů. To vše propojené chytrou energetickou sítí s datovými přenosy pro monitoring a řízení spotřeby elektřiny. Že to zní jako začátek sci-fi příběhu? Chyba. Tato vesnice budoucnosti vyroste v obci Starovice nedaleko Hustopečí

Zhruba 25 kilometrů na jih od Brna vzniká satelitní městečko, které využije chytré energetické sítě, smart grids, a obnovitelné zdroje energie. Nová část obce Starovice by měla plnit funkci moderní, architektonicky sjednocené komunity. „Nejsme velcí příznivci izolovaných satelitních městeček, nová část obce je tak organickým zakončením stávající ulice. Navíc je celá plocha podřízena architektonické studii, domy v lokalitě proto budou značně podobné. Moderním úsporným technologiím velmi fandíme,“ popsal starosta Starovic Antonín Kadlec.

V rámci projektu zde bude stát 40 nových rodinných domů postavených v nízkoenergetickém standardu, fungovat bude i energetická síť s možností obousměrné datové komunikace. „Projekt ve Starovicích by měl poskytnout celou řadu užitečných poznatků a dat pro další rozvoj chytré a decentralizované energetiky v Česku,“ popisuje záměr Pavel Čada, místopředseda představenstva společnosti E.ON Distribuce. Základním krédem je zde úspora. Každý dům bude mít tepelné čerpadlo pro vytápění a ohřev vody, součástí bude i střešní fotovoltaický systém, který bude vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu obyvatel. Vzniknou- -li přebytky, ukládány budou ve Virtuální baterii společnosti E.ON, odkud si je uživatelé budou moci opět kdykoli vzít zpět. Vše doplní chytrý elektroměr. Ten umožní datovou komunikaci s řídicím centrem distributora elektřiny. „Chytrá elektrická síť umožní jak sledování, tak v budoucnu i aktivní řízení spotřeby elektřiny. To je důležité hlavně v souvislosti s rozvojem elektromobility, kdy bude možné aktivně časovat energeticky náročnou spotřebu jednotlivých nabíjecích stanic v domech,“ vysvětluje Pavel Čada.

Ruku v ruce s vybavením domů půjde i veřejná infrastruktura. V plánu je energeticky úsporné veřejné osvětlení na bázi LED světelných zdrojů s možností centrálního ovládání jednotlivých svítidel. Zkrátka nepřijde například svět dopravy. Systém detekce vozidel Spinwire totiž umožní například ovládat chování přechodu pro chodce či sledovat dodržování rychlosti vozidel. Hledat zdlouhavě v obci budoucnosti parkování? Nemožné. Systém totiž přinese i informace o volných místech.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
O Velikonocích poprvé vyjel na Ústřední hřbitov minibus, který zdarma vozil návštěvníky po celém areálu. Osvědčil se, proto jej o Dušičkách dopravní podnik vypraví znovu.
21.08.2019 - 20:07
Rada města Brna dnes doporučila brněnskému zastupitelstvu schválit podporu ve výši 275 tisíc korun pro soutěž CZECH PRESS PHOTO 2020. Ta každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti události...
21.08.2019 - 16:38
Komentáře