Reklama
reklama

Chaty a chalupy bodují a stále zdražují

Teplé jarní a letní měsíce a především i letošní přívětivé počasí, které se přihlásilo netradičně brzo, nahrává všem, kteří rádi tráví svůj čas aktivně a na čerstvém vzduchu. Stále více Čechů přitom dává před dovolenou u moře přednost aktivnímu odpočinku v tuzemsku.

Zájem všech, kdo rádi tráví volné chvíle mimo ruch a vyhřáté ulice velkoměsta, se podepsal nejen na zájmu o chaty a chalupy, ale především i na jejich cenách. Rozhodujete se pro koupi? Kde jsou nejvyšší ceny a nač ještě myslet? Se změnou doby a životního stylu se mění i důvody, proč si Češi chaty a chalupy pořizují. Do kurzu přicházejí především ty objekty, na které vyráží jejich majitelé za odpočinkem a relaxem, nikoliv za prací, jak tomu bylo v časech minulých. Rok od roku si stále větší oblibu získávají rekreační objekty a ruku v ruce s popularitou rostou i ceny. Za poslední tři roky až o 40 %. Ze statistiky prodejů společnosti M&M reality vyplývá, že se zdražení nejvíce projevuje v některých horských oblastech a rovněž v nejoblíbenějších chatařských lokalitách s dobrou dostupností z Prahy a Brna. Silná poptávka po víkendových nemovitostech poblíž obou metropolí žene ceny nahoru, ve Středočeském i Jihomoravském kraji stouply v období let 2015 až 2017 přibližně o 30 %. Situaci v dobré dojezdové vzdálenosti od Prahy popisuje Jan Bareš, oblastní manažer pro Středočeský kraj společnosti M&M reality. „Ze zmíněných tří let jsme zaznamenali největší nárůst cen chat a chalup během toho posledního, tedy 2017, kdy ceny srovnatelných nemovitostí vzrostly až o 20 % oproti roku 2016,“ konstatuje Bareš. Nejvíc se podle něj nakupuje právě v jarních měsících a mezi nejžádanější lokality v kraji patří okolí řek Vltavy, Sázavy a Berounky.

V blízkosti Brna se podle Jarmily Odehnalové, oblastní manažerky pro Jihomoravský kraj společnosti M&M reality, úplně nejlépe prodávají chaty a chalupy v hodnotě zhruba 900 tisíc korun se vzdáleností do 50 kilometrů od města pod Špilberkem. Boduje především Vysočina, Žďárské vrchy a okolí Novomlýnských nádrží. „Klienti vítají možnost většího volnočasového vyžití v blízkém okolí chalupy, například cyklostezky, možnost rybaření, naučné stesky a podobně,“ konstatuje Odehnalová. Zdražuje se ale i v ostatních krajích. „Vezmeme-li průměr mezi chatami a chalupami, starými i novými, tak v Olomouckém kraji zdražily tyto nemovitosti za poslední tři roky o 20 %. V horských oblastech, kde je velká poptávka, to ale bylo o 40 %,“ zmiňuje Radek Koleček, oblastní manažer společnosti M&M pro Olomoucký kraj. Zatímco dříve upřednostňovali zájemci celoročně obyvatelné chalupy, hitem se v posledním roce stávají nemovitosti využitelné především pro rekreaci. „Upřednostňovány jsou objekty po rekonstrukci. V případě, že jsou příjemně a stylově zařízené, prodávají se rovnou s vybavením. Menší zájem je o chalupy určené k rekonstrukci, kde se ale očekává zohlednění reálného stavu nemovitosti v prodejní ceně,“ uvádí Marie Žáčková z RE/MAX Commercial.

Rozhodnete-li se pro pořízení svého místa pro odpočinek, nepodléhejte touze po rychlém uzavření obchodu a vše si pořádně zkontrolujte. Zajímavé objekty rychle mizí z nabídky a noví zájemci proto často opomíjejí revizi technického stavu nemovitosti, kterou si hodlají pořídit. Zatímco u domů je to již standard, u rekreačních objektů je tomu právě naopak. Na chalupách však mohou být specifické závady, které pozdější užívání značně prodraží. „Typické závady pro rekreační nemovitosti jsou vlhké zdi a plísně. Jejich odstranění se může pohybovat v rozmezí desítek tisíc korun. Závady typu zatékání střechou, problémy se statikou nebo prosakující vlhkost se může dle rozsahu a velikosti domu vyšplhat i ke statisícům,“ vysvětluje Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space, která provádí certifikované prohlídky budov. Pozornost je důležité věnovat i stavu dřevěných prvků a konstrukcí. „Rozhodně bych při koupi doporučoval udělat kontrolu stavu, v jakém použité dřevo je. Může být napadeno škůdci nebo dřevomorkou, což může mít na výsledný stav nemovitosti naprosto zásadní dopad,“ uzavírá Lošťák.

A nač je vhodné se před vlastním pořízením rekreačního objektu dále soustředit? Nachází-li se v odlehlejších místech či hůře dostupném terénu, kam vede jedna cesta, důležitá je informace, kdo komunikaci vlastní, zda patří k pořizovanému pozemku, je obce či souseda? Neméně podstatné rovněž je, jak je to s pozemkem, na kterém nemovitost stojí, zda na něm neváznou břemena, neleží v záplavové oblasti či například v budoucnu existuje možnost dalšího napojení inženýrských sítí. Společně s oblibou chataření v České republice roste i vůle investovat finanční prostředky do vnitřního a venkovního vybavení. Majitelé si totiž přejí z chat vytvořit plnohodnotné nemovitosti a během svého odpočinku mít stejný komfort jako doma. Z výzkumu Raiffeisen stavební spořitelny vyplývá, že až 52 % respondentů chce mít k dispozici televizi, silný mobilní signál a internet.

Potíže však přicházejí v jejich nepřítomnosti. Chaty se totiž často nacházejí v sice klidných, ale oku stálých obyvatel měst či obcí skrytých a odlehlých oblastech, a stávají se tak oblíbeným cílem zlodějů a nenechavců. „Průměrná škoda při vloupání do objektu se pohybuje okolo 20 000 Kč. Co se týká regionů, pak k vloupání do rekreačních objektů dochází nejčastěji ve Středočeském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Naopak nejméně se v chatařských oblastech krade v Karlovarském kraji,“ upřesňuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny. Pořádné zabezpečení se proto rozhodně vyplatí nepodceňovat.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
Komentáře