Reklama
reklama

Chaty a chalupy bodují a stále zdražují

Teplé jarní a letní měsíce a především i letošní přívětivé počasí, které se přihlásilo netradičně brzo, nahrává všem, kteří rádi tráví svůj čas aktivně a na čerstvém vzduchu. Stále více Čechů přitom dává před dovolenou u moře přednost aktivnímu odpočinku v tuzemsku.

Zájem všech, kdo rádi tráví volné chvíle mimo ruch a vyhřáté ulice velkoměsta, se podepsal nejen na zájmu o chaty a chalupy, ale především i na jejich cenách. Rozhodujete se pro koupi? Kde jsou nejvyšší ceny a nač ještě myslet? Se změnou doby a životního stylu se mění i důvody, proč si Češi chaty a chalupy pořizují. Do kurzu přicházejí především ty objekty, na které vyráží jejich majitelé za odpočinkem a relaxem, nikoliv za prací, jak tomu bylo v časech minulých. Rok od roku si stále větší oblibu získávají rekreační objekty a ruku v ruce s popularitou rostou i ceny. Za poslední tři roky až o 40 %. Ze statistiky prodejů společnosti M&M reality vyplývá, že se zdražení nejvíce projevuje v některých horských oblastech a rovněž v nejoblíbenějších chatařských lokalitách s dobrou dostupností z Prahy a Brna. Silná poptávka po víkendových nemovitostech poblíž obou metropolí žene ceny nahoru, ve Středočeském i Jihomoravském kraji stouply v období let 2015 až 2017 přibližně o 30 %. Situaci v dobré dojezdové vzdálenosti od Prahy popisuje Jan Bareš, oblastní manažer pro Středočeský kraj společnosti M&M reality. „Ze zmíněných tří let jsme zaznamenali největší nárůst cen chat a chalup během toho posledního, tedy 2017, kdy ceny srovnatelných nemovitostí vzrostly až o 20 % oproti roku 2016,“ konstatuje Bareš. Nejvíc se podle něj nakupuje právě v jarních měsících a mezi nejžádanější lokality v kraji patří okolí řek Vltavy, Sázavy a Berounky.

V blízkosti Brna se podle Jarmily Odehnalové, oblastní manažerky pro Jihomoravský kraj společnosti M&M reality, úplně nejlépe prodávají chaty a chalupy v hodnotě zhruba 900 tisíc korun se vzdáleností do 50 kilometrů od města pod Špilberkem. Boduje především Vysočina, Žďárské vrchy a okolí Novomlýnských nádrží. „Klienti vítají možnost většího volnočasového vyžití v blízkém okolí chalupy, například cyklostezky, možnost rybaření, naučné stesky a podobně,“ konstatuje Odehnalová. Zdražuje se ale i v ostatních krajích. „Vezmeme-li průměr mezi chatami a chalupami, starými i novými, tak v Olomouckém kraji zdražily tyto nemovitosti za poslední tři roky o 20 %. V horských oblastech, kde je velká poptávka, to ale bylo o 40 %,“ zmiňuje Radek Koleček, oblastní manažer společnosti M&M pro Olomoucký kraj. Zatímco dříve upřednostňovali zájemci celoročně obyvatelné chalupy, hitem se v posledním roce stávají nemovitosti využitelné především pro rekreaci. „Upřednostňovány jsou objekty po rekonstrukci. V případě, že jsou příjemně a stylově zařízené, prodávají se rovnou s vybavením. Menší zájem je o chalupy určené k rekonstrukci, kde se ale očekává zohlednění reálného stavu nemovitosti v prodejní ceně,“ uvádí Marie Žáčková z RE/MAX Commercial.

Rozhodnete-li se pro pořízení svého místa pro odpočinek, nepodléhejte touze po rychlém uzavření obchodu a vše si pořádně zkontrolujte. Zajímavé objekty rychle mizí z nabídky a noví zájemci proto často opomíjejí revizi technického stavu nemovitosti, kterou si hodlají pořídit. Zatímco u domů je to již standard, u rekreačních objektů je tomu právě naopak. Na chalupách však mohou být specifické závady, které pozdější užívání značně prodraží. „Typické závady pro rekreační nemovitosti jsou vlhké zdi a plísně. Jejich odstranění se může pohybovat v rozmezí desítek tisíc korun. Závady typu zatékání střechou, problémy se statikou nebo prosakující vlhkost se může dle rozsahu a velikosti domu vyšplhat i ke statisícům,“ vysvětluje Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space, která provádí certifikované prohlídky budov. Pozornost je důležité věnovat i stavu dřevěných prvků a konstrukcí. „Rozhodně bych při koupi doporučoval udělat kontrolu stavu, v jakém použité dřevo je. Může být napadeno škůdci nebo dřevomorkou, což může mít na výsledný stav nemovitosti naprosto zásadní dopad,“ uzavírá Lošťák.

A nač je vhodné se před vlastním pořízením rekreačního objektu dále soustředit? Nachází-li se v odlehlejších místech či hůře dostupném terénu, kam vede jedna cesta, důležitá je informace, kdo komunikaci vlastní, zda patří k pořizovanému pozemku, je obce či souseda? Neméně podstatné rovněž je, jak je to s pozemkem, na kterém nemovitost stojí, zda na něm neváznou břemena, neleží v záplavové oblasti či například v budoucnu existuje možnost dalšího napojení inženýrských sítí. Společně s oblibou chataření v České republice roste i vůle investovat finanční prostředky do vnitřního a venkovního vybavení. Majitelé si totiž přejí z chat vytvořit plnohodnotné nemovitosti a během svého odpočinku mít stejný komfort jako doma. Z výzkumu Raiffeisen stavební spořitelny vyplývá, že až 52 % respondentů chce mít k dispozici televizi, silný mobilní signál a internet.

Potíže však přicházejí v jejich nepřítomnosti. Chaty se totiž často nacházejí v sice klidných, ale oku stálých obyvatel měst či obcí skrytých a odlehlých oblastech, a stávají se tak oblíbeným cílem zlodějů a nenechavců. „Průměrná škoda při vloupání do objektu se pohybuje okolo 20 000 Kč. Co se týká regionů, pak k vloupání do rekreačních objektů dochází nejčastěji ve Středočeském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Naopak nejméně se v chatařských oblastech krade v Karlovarském kraji,“ upřesňuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny. Pořádné zabezpečení se proto rozhodně vyplatí nepodceňovat.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ohňostroj Foto: MMB
Významná brněnská výročí, charleston a rozzářené brněnské nebe. Tak by šlo charakterizovat letošní ročník mezinárodní soutěže ohňostrojů Ignis Brunensis. První ohňostroj osvítí nebe nad Špilberkem už...
23.05.2019 - 17:42
Už po jedenácté se tento pátek vydají lidé v Brně a okolí do kostelů, kaplí a klášterů. Řada z nich nikoli za modlitbou, ale za zážitkem. Ten pro ně organizátoři letos připravili na rekordních 204...
23.05.2019 - 17:28
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Komentáře