Reklama
reklama

Chaos v zavedení rezidentního parkování

Město Brno stále pokračuje v přípravě systému rezidentního parkování, jehož spuštění radní již několikrát odložili. Podle posledních informací začne systém tzv. modrých zón fungovat nejdříve v historickém centru města a měl by být spuštěn na podzim tohoto roku.

Vše je ve fázi příprav a jednání. Pracujeme na tom, přesnější informace zatím nemáme. Víc informací opravdu nyní poskytnout nemůžeme. Takové odpovědi zaznívají nejčastěji z brněnského magistrátu na otázky ohledně rezidentního parkování. Mezitím narůstá nervozita obyvatel Brna, jelikož samotné spuštění systému rezidentního parkování bylo již několikrát odloženo. Podle posledních informací by mělo dojít nejprve ke spuštění systému tzv. modrých zón v úzkém centru města ohraničeném ulicemi Benešova, Nádražní, Divadelní, Rooseveltova, Moravské náměstí, Joštova a Husova.

Podle mluvčí brněnského magistrátu Zuzany Taušové se počítá se spuštěním na podzim tohoto roku, ale přesnějších informací o konkrétním měsíci se zatím Brňané nedočkají. Systém rezidentního parkování umožňuje parkování v dané lokalitě většinou pouze osobám, které mají trvalé místo pobytu nebo jsou vlastníkem nemovitosti ve vymezené oblasti. Náměstek primátora pro oblast dopravy Matěj Hollan však upozorňuje, že se nebude jednat o systém modrých zón, jak jej lidé znají např. z Prahy. V Brně budou všechna místa nabízet různé využití v různých denních dobách a bude zohledněn systém parkování tří typů řidičů (rezidentů, abonentů a návštěvníků). „Chceme, aby celý systém fungoval dobře a bez chyb. Nejprve začnou nová pravidla fungovat v nejužším centru města, kde otestujeme režimy pro všechny typy řidičů a vyladíme případné nedostatky, které ukáže běžný provoz. V dalších oblastech připravíme systém parkování tak, aby bylo možné jej spustit po komunálních volbách v roce 2018,“ uvedl Hollan.

Hlavním problémem tohoto projektu je však již nyní jeho nedopracovanost a minimální informovanost veřejnosti. Jelikož bylo již několikrát odloženo samotné zavedení systému parkování, dochází Brňanům trpělivost. Sami již ztrácí přehled v tom, v jaké fázi se zrovna schvalování nachází či jakými úpravami systém opět prošel. Nejasnosti se tak objevují nejen v termínu zavedení rezidentního parkování, ale také v cenících. Přitom od podzimu loňského roku město avizovalo, že dojde co nejdříve ke spuštění informačního webu pro občany, kde se dozví aktuální informace. Na dotaz ohledně spuštění tohoto webu odpověděla mluvčí magistrátu opět neurčitě: „Web bude spuštěn tak, aby občané měli informace v pravý čas. Víc vám k tomu zatím říct neumím," uvedla Taušová.

Otázkou zůstává, co si magistrát představuje pod pojmem včasné informace. Kdyby nedošlo k dalšímu odložení, systém rezidentního parkování by byl spuštěn již teď v květnu. Nejen samotný systém parkování, ale především špatnou informovanost obyvatel kritizuje mj. spolek Brno autem. Jeho předseda Jan Mandát nebyl překvapený, že město opět posunulo spuštění projektu. „Odložili ho už dvakrát, navíc ten systém není vůbec dopracovaný. Byl bych překvapený, kdyby ho stihli dokončit do konce volebního období," uvádí Mandát. Pro Brňany tedy v současné době platí, že minimálně do podzimu si nemusejí lámat hlavu nad parkováním v centru města. Jak to bude dál, ukáže čas a třeba se mezitím občané dočkají i dlouho slibovaného informačního webu.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře