Reklama
reklama

Chaos v zavedení rezidentního parkování

Město Brno stále pokračuje v přípravě systému rezidentního parkování, jehož spuštění radní již několikrát odložili. Podle posledních informací začne systém tzv. modrých zón fungovat nejdříve v historickém centru města a měl by být spuštěn na podzim tohoto roku.

Vše je ve fázi příprav a jednání. Pracujeme na tom, přesnější informace zatím nemáme. Víc informací opravdu nyní poskytnout nemůžeme. Takové odpovědi zaznívají nejčastěji z brněnského magistrátu na otázky ohledně rezidentního parkování. Mezitím narůstá nervozita obyvatel Brna, jelikož samotné spuštění systému rezidentního parkování bylo již několikrát odloženo. Podle posledních informací by mělo dojít nejprve ke spuštění systému tzv. modrých zón v úzkém centru města ohraničeném ulicemi Benešova, Nádražní, Divadelní, Rooseveltova, Moravské náměstí, Joštova a Husova.

Podle mluvčí brněnského magistrátu Zuzany Taušové se počítá se spuštěním na podzim tohoto roku, ale přesnějších informací o konkrétním měsíci se zatím Brňané nedočkají. Systém rezidentního parkování umožňuje parkování v dané lokalitě většinou pouze osobám, které mají trvalé místo pobytu nebo jsou vlastníkem nemovitosti ve vymezené oblasti. Náměstek primátora pro oblast dopravy Matěj Hollan však upozorňuje, že se nebude jednat o systém modrých zón, jak jej lidé znají např. z Prahy. V Brně budou všechna místa nabízet různé využití v různých denních dobách a bude zohledněn systém parkování tří typů řidičů (rezidentů, abonentů a návštěvníků). „Chceme, aby celý systém fungoval dobře a bez chyb. Nejprve začnou nová pravidla fungovat v nejužším centru města, kde otestujeme režimy pro všechny typy řidičů a vyladíme případné nedostatky, které ukáže běžný provoz. V dalších oblastech připravíme systém parkování tak, aby bylo možné jej spustit po komunálních volbách v roce 2018,“ uvedl Hollan.

Hlavním problémem tohoto projektu je však již nyní jeho nedopracovanost a minimální informovanost veřejnosti. Jelikož bylo již několikrát odloženo samotné zavedení systému parkování, dochází Brňanům trpělivost. Sami již ztrácí přehled v tom, v jaké fázi se zrovna schvalování nachází či jakými úpravami systém opět prošel. Nejasnosti se tak objevují nejen v termínu zavedení rezidentního parkování, ale také v cenících. Přitom od podzimu loňského roku město avizovalo, že dojde co nejdříve ke spuštění informačního webu pro občany, kde se dozví aktuální informace. Na dotaz ohledně spuštění tohoto webu odpověděla mluvčí magistrátu opět neurčitě: „Web bude spuštěn tak, aby občané měli informace v pravý čas. Víc vám k tomu zatím říct neumím," uvedla Taušová.

Otázkou zůstává, co si magistrát představuje pod pojmem včasné informace. Kdyby nedošlo k dalšímu odložení, systém rezidentního parkování by byl spuštěn již teď v květnu. Nejen samotný systém parkování, ale především špatnou informovanost obyvatel kritizuje mj. spolek Brno autem. Jeho předseda Jan Mandát nebyl překvapený, že město opět posunulo spuštění projektu. „Odložili ho už dvakrát, navíc ten systém není vůbec dopracovaný. Byl bych překvapený, kdyby ho stihli dokončit do konce volebního období," uvádí Mandát. Pro Brňany tedy v současné době platí, že minimálně do podzimu si nemusejí lámat hlavu nad parkováním v centru města. Jak to bude dál, ukáže čas a třeba se mezitím občané dočkají i dlouho slibovaného informačního webu.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře