Reklama
reklama

Český nešvar? Močení na veřejnosti

Výborné pivo, věhlasné olomoucké tvarůžky, nesmrtelný Jaromír Jágr a stověžatá matička Praha. Jedinečných prvenství a unikátů má Česká republika na kontě hned několik. Myšleno tedy těch, kterými se může pyšnit a být na ně právem hrdá.

Každá mince má ale bohužel dvě strany a stejně tak se zdejší kraj může přiznat i k některým specifikům, kterými se zase až tak chlubit nemůže. Jedním z nich je například močení na veřejnosti. Pro příklad není nutné chodit daleko. Stačí vyrazit do centra jihomoravské metropole a v prosluněném dni se s touhou užít si brněnských krás zkusit na rohu ulic Dvořákova a Kozí zplna hrdla nadechnout. Závan, podpořený teplým počasím, který se ke všem ostatním dojmům přidá, nenechá nikoho na pochybách. Jak by řekl Cimrman, je to takový ošklivý a zlý nepěkná věc. Stejně tak se stačí rozhlédnout u odpočívadel a krajnic za hranicemi velkých měst. Jako by toalety na benzinových pumpách ani neexistovaly. Zdá se, že k fotbalu a hokeji přibyl další národní sport. Pokud by se v něm soutěžilo na pomyslném mistrovství, zřejmě by se k našim soupeřům přidaly i některé sousední státy, mnoho by jich ale nebylo.

Důvodů, proč se právě v naší krajině nešvaru tolik daří, může být hned několik. Možná má pro některé ze spoluobčanů slovo veřejný natolik široký význam, že záměna veřejných toalet a veřejného místa je nepatrná. Na vině však bude v tomto ohledu spíše nedůsledná výchova, o nedostatečných hygienických návycích se totiž obecně v našich podmínkách dá hovořit jen stěží. A stereotypy. Dělalo se to tak vždycky, tak v tom bude pokračovat i teď. V neposlední řadě může hrát roli i další česká doména, míra spotřeby piva. Podle statistických údajů vypije každý Čech v průměru 143 piv za rok. A zlatavý mok udělá své. Básník Neruda by se jistě zeptal, kam s ním? Zdánlivě neřešitelný problém se znečisťováním veřejných míst určitě má řešení. Nutné je ho pouze hledat. Strážci pořádku sice mohou udělit výtečníkovi za jeho konání blokovou pokutu, efekt ale valný není. Policisté v jednom indickém městě mají v tomto ohledu volnější ruce. Chytí-li totiž někoho přímo při činu, ozdobí jej květinovým věncem, vyfotografují a výsledek pak umístí na sociální síť. Jak je vidět, kreativitě se meze nekladou. Možná by se mohli brněnští radní nechat inspirovat v Německu či za mořem v americkém San Francisku. Zde totiž vrací mužům úder speciální nátěr, který moč odpudí a spršku odrazí zpět k jejímu původci. Minimálně ve výše zmíněném rohu v centru Brna by tato novinka stála za pokus.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Komentáře