Reklama
reklama

Češi stále častěji nakupují v zahraničí

Je pátek odpoledne a před obchodním domem v rakouském Retzu stojí hned několik automobilů s českou poznávací značkou. V posledních letech je to celkem obvyklý jev.

Malé městečko se nachází téměř pět kilometrů od hranic s Českou republikou a se svými necelými čtyřmi a půl tisíci obyvatel nepatří mezi velká města. Kromě turismu sem Čechy lákají i nízké ceny některých potravin. Od doby, kdy se hranice staly snadno průjezdnými, se sem čeští obyvatelé čím dál častěji vydávají za výhodnými nákupy. Ceny potravin se v České republice po zavedení elektronické evidence tržeb stále zvyšují. Nejvíce pozornosti se v poslední době věnuje především máslu. Meziročně jeho cena stoupla v průměru o 16,4 %. Proto se zákazníci uchylují spíše ke koupi margarínů nebo je nakupují do zásoby ve slevách.

V Rakousku máslo vyjde rovněž draho, 250 gramů stojí v přepočtu 57 korun, což je o 10 korun více než u nás, a nejde proto o produkt, který by Čechy k nákupům v zahraničí lákal. Raději si zde koupí konzervované rybičky, oleje, těstoviny, džemy a především cukrovinky. Například čokoláda Milka, u nás velmi žádaná, je v Rakousku téměř o polovinu levnější. Balení o 300 gramech tam běžně stojí 52 korun, čeští zákazníci si za něj však musí výrazně připlatit. Cena Milky o této hmotnosti se pohybuje i kolem 100 korun. Přitom se jedná o naprosto identické potraviny. S kvalitou souvisí i nakupování salámů. Ty jsou podle Čechů v zahraničí daleko chutnější a obsahují větší podíl masa. Jsou proto ochotní si za ně i připlatit. „S oblibou vyrážíme nakupovat salámy do Retzu. V českém obchodě jsem prozatím neobjevila krůtí salám, který by byl tak chutný. Cenově jsou zde uzeniny sice dražší, ale s jejich kvalitou se naše české výrobky nedají srovnat," říká paní Marie, která vyráží do Reztu nakupovat pravidelně. V jejím nákupním košíku nechybí ani prací prášek. Podle ní totiž rakouský prášek pere lépe než český.

V rakouských obchodech pořizují potraviny často i Češi, kteří v zahraničí přímo pracují. Například pan Petr takto jezdí z práce pro pečivo a salámy. Obyčejnou kaiserku zde nakoupí o 1,50 koruny levněji než o pár kilometrů dále ve znojemském hypermarketu. Za stejnou cenu tak pořídí dvojnásobné množství tohoto pečiva. „Někdy, když vyrážím ráno do práce a nestihnu si udělat svačinu, jednoduše zastavím u některého z obchodů a koupím si jídlo,” dodává Petr, který pracuje ve skladu pár minut od Retzu.

Autor: 
Anna - Marie Herzigová
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Jeden muž zemřel při autonehodě na silnici mezi obcemi Neslovice a Tetčice na Brněnsku při čelní srážce dvou osobních aut. Hasiči řidiče museli vyprostit. Jeden však svým zraněním podlehl.
15.12.2017 - 07:00
Brněnské letiště Foto: Centrum news
Do pěti míst bude od nového roku možné lítat přímými linkami z brněnského letiště. Do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a ukrajinského Lvovu s celoročním provozem a v období červen až září do Splitu a...
14.12.2017 - 16:11
Obsluha kamerového systému městské policie prokázala dnes po páté hodině ráno brilantní postřeh. V centru města si všimla muže odpovídajícího popisu pachatele, který se v noci na včerejšek vloupal do...
14.12.2017 - 14:23
Ilustrační foto Foto: FNUSA
Fakultní nemocnice u sv. Anny rozšíří svůj výzkum. Získala 10,8 milionů korun od Grantové agentury České republiky na čtyři výzkumné projekty. Zaměří se na plicní tkáně, krční tepny, na léčbu...
14.12.2017 - 07:05
Mercedes už na kluzišti nestojí Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Dnes v noci zmizel reklamní vůz značky Mercedes Benz z kluziště u Jošta na Moravském náměstí. Brno-střed jej spolu s reklamními nápisy muselo odstranit na popud Odboru památkové péče brněnského...
13.12.2017 - 13:20
Komentáře