Reklama
reklama

Češi stále častěji nakupují v zahraničí

Je pátek odpoledne a před obchodním domem v rakouském Retzu stojí hned několik automobilů s českou poznávací značkou. V posledních letech je to celkem obvyklý jev.

Malé městečko se nachází téměř pět kilometrů od hranic s Českou republikou a se svými necelými čtyřmi a půl tisíci obyvatel nepatří mezi velká města. Kromě turismu sem Čechy lákají i nízké ceny některých potravin. Od doby, kdy se hranice staly snadno průjezdnými, se sem čeští obyvatelé čím dál častěji vydávají za výhodnými nákupy. Ceny potravin se v České republice po zavedení elektronické evidence tržeb stále zvyšují. Nejvíce pozornosti se v poslední době věnuje především máslu. Meziročně jeho cena stoupla v průměru o 16,4 %. Proto se zákazníci uchylují spíše ke koupi margarínů nebo je nakupují do zásoby ve slevách.

V Rakousku máslo vyjde rovněž draho, 250 gramů stojí v přepočtu 57 korun, což je o 10 korun více než u nás, a nejde proto o produkt, který by Čechy k nákupům v zahraničí lákal. Raději si zde koupí konzervované rybičky, oleje, těstoviny, džemy a především cukrovinky. Například čokoláda Milka, u nás velmi žádaná, je v Rakousku téměř o polovinu levnější. Balení o 300 gramech tam běžně stojí 52 korun, čeští zákazníci si za něj však musí výrazně připlatit. Cena Milky o této hmotnosti se pohybuje i kolem 100 korun. Přitom se jedná o naprosto identické potraviny. S kvalitou souvisí i nakupování salámů. Ty jsou podle Čechů v zahraničí daleko chutnější a obsahují větší podíl masa. Jsou proto ochotní si za ně i připlatit. „S oblibou vyrážíme nakupovat salámy do Retzu. V českém obchodě jsem prozatím neobjevila krůtí salám, který by byl tak chutný. Cenově jsou zde uzeniny sice dražší, ale s jejich kvalitou se naše české výrobky nedají srovnat," říká paní Marie, která vyráží do Reztu nakupovat pravidelně. V jejím nákupním košíku nechybí ani prací prášek. Podle ní totiž rakouský prášek pere lépe než český.

V rakouských obchodech pořizují potraviny často i Češi, kteří v zahraničí přímo pracují. Například pan Petr takto jezdí z práce pro pečivo a salámy. Obyčejnou kaiserku zde nakoupí o 1,50 koruny levněji než o pár kilometrů dále ve znojemském hypermarketu. Za stejnou cenu tak pořídí dvojnásobné množství tohoto pečiva. „Někdy, když vyrážím ráno do práce a nestihnu si udělat svačinu, jednoduše zastavím u některého z obchodů a koupím si jídlo,” dodává Petr, který pracuje ve skladu pár minut od Retzu.

Autor: 
Anna - Marie Herzigová
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře