Reklama
reklama

Češi opět rádi investují do nemovitostí

Přestože se doporučení a omezení vydaná Českou národní bankou v oblasti hypoték dotkla i tematiky investičních bytů, ze stavu na realitním trhu je patrné, že Čechy opět láká investování do nemovitostí. Podle odhadů byl každý čtvrtý byt v tuzemsku pořizován s investičním záměrem.

Důvodů je několik. Lidé vnímají investiční byty jako chytré uložení svých finančních prostředků a zároveň využívali výhodných úrokových sazeb u hypoték. Specifika současné situace na trhu s realitami však více než jindy vyžadují, aby investor koupi takového bytu pečlivě propočítal a zvážil všechna rizika. Ve velkých městech je nedostatek kvalitních bytů a jejich ceny letí vzhůru. Nejžádanější jsou přitom ty dvoupokojové, s dispozicí 2+kk či 2+1. Kupující by proto měl ve svých úvahách vycházet nejen z kupní ceny, ale i z dalších nákladů, například na údržbu, či povinných odvodů. Stejně tak by měl mít představu, jaké výnosy z nájmu může očekávat. Noví majitelé investičních nemovitostí by si měli uvědomit, že vložené finance se jim vrátí až v řádech několika let. V průměru mohou počítat s čistým výnosem v rozmezí 3–6 % ročně v závislosti na lokalitě a typu bydlení, přičemž nejčastější je hranice 3 %.

Stěžejní roli v tom, jak úspěšný vlastník nemovitosti v pronajímání bude, hraje schopnost zaujmout potenciální nájemníky a uspokojit jejich poptávku. Zásadní pro výběr investičního bytu je proto jeho umístění a lokalita, ve které se nachází. V tuto chvíli je nutné oprostit se od osobních preferencí a uvažovat jako budoucí nájemník. Byty v centru Brna a jeho blízkosti je totiž reálné pronajmout v řádu několika dnů, stejnou nemovitost na venkově či menším městě může majitel obsazovat i několik měsíců. Ideální umístění je například i v blízkosti univerzit či technologických parků, stejně tak je nutné neopomínat občanskou infrastrukturu a dopravní spojení. A dostupnost je důležitá i pro majitele samotného. V případě, že bude potřeba v bytové jednotce cokoliv opravit či vyřešit, je praktičnost nutné brát rovněž v úvahu.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Komentáře