Reklama
reklama

Češi opět rádi investují do nemovitostí

Přestože se doporučení a omezení vydaná Českou národní bankou v oblasti hypoték dotkla i tematiky investičních bytů, ze stavu na realitním trhu je patrné, že Čechy opět láká investování do nemovitostí. Podle odhadů byl každý čtvrtý byt v tuzemsku pořizován s investičním záměrem.

Důvodů je několik. Lidé vnímají investiční byty jako chytré uložení svých finančních prostředků a zároveň využívali výhodných úrokových sazeb u hypoték. Specifika současné situace na trhu s realitami však více než jindy vyžadují, aby investor koupi takového bytu pečlivě propočítal a zvážil všechna rizika. Ve velkých městech je nedostatek kvalitních bytů a jejich ceny letí vzhůru. Nejžádanější jsou přitom ty dvoupokojové, s dispozicí 2+kk či 2+1. Kupující by proto měl ve svých úvahách vycházet nejen z kupní ceny, ale i z dalších nákladů, například na údržbu, či povinných odvodů. Stejně tak by měl mít představu, jaké výnosy z nájmu může očekávat. Noví majitelé investičních nemovitostí by si měli uvědomit, že vložené finance se jim vrátí až v řádech několika let. V průměru mohou počítat s čistým výnosem v rozmezí 3–6 % ročně v závislosti na lokalitě a typu bydlení, přičemž nejčastější je hranice 3 %.

Stěžejní roli v tom, jak úspěšný vlastník nemovitosti v pronajímání bude, hraje schopnost zaujmout potenciální nájemníky a uspokojit jejich poptávku. Zásadní pro výběr investičního bytu je proto jeho umístění a lokalita, ve které se nachází. V tuto chvíli je nutné oprostit se od osobních preferencí a uvažovat jako budoucí nájemník. Byty v centru Brna a jeho blízkosti je totiž reálné pronajmout v řádu několika dnů, stejnou nemovitost na venkově či menším městě může majitel obsazovat i několik měsíců. Ideální umístění je například i v blízkosti univerzit či technologických parků, stejně tak je nutné neopomínat občanskou infrastrukturu a dopravní spojení. A dostupnost je důležitá i pro majitele samotného. V případě, že bude potřeba v bytové jednotce cokoliv opravit či vyřešit, je praktičnost nutné brát rovněž v úvahu.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Komentáře