Reklama
reklama

Češi dobře splácí. Nejlépe v celé historii

Češi si přejí bydlet ve svém a investují do vlastního bydlení. Potvrzuje to nejen stav realitního trhu a především ve velkých městech převis poptávky nad nabídkou, ale rovněž celkový dluh obyvatel. Ten činil na konci letošního třetího čtvrtletí 2,09 bilionu korun a meziročně tak vzrostl o 172,9 miliardy korun. Obyvatelům se však daří i rekordně splácet. Počet těch, kterým se nedařilo dostát svých závazků, se meziročně snížil o 12 %.

Nárůst celkového dluhu ovlivnilo hlavně meziroční zvýšení objemu dluhu o 9,9 % u úvěrů na bydlení, objem spotřebních úvěrů se zvýšil o necelých 6 %. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Dlouhodobý dluh vzrostl meziročně o 149 miliard a celková výše dluhu z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření tak činila ke konci 3. čtvrtletí 1,66 bilionu Kč. Důvody lze vysledovat na trhu s realitami. Jeho růst má totiž za následek především zvýšení celkové částky úvěru, o kterou se klienti ucházejí. Tu ovlivňuje růst cen nemovitostí. „I když počet klientů s dlouhodobým dluhem se meziročně téměř nezměnil, počet smluv se zvýšil o 25,5 tisíce. Řada lidí tak využila současnou příznivou situaci na úvěrovém trhu a nejspíše si pořídili druhou nebo další hypotéku, případně úvěr ze stavebního spoření,“ upřesňuje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Obyvatelům se daří dostát svým závazkům. Celkový objem dluhu ohroženého nesplácením na konci třetího čtvrtletí v meziročním porovnání klesl o 14 % a dosahoval 39,9 miliardy korun a podíl na celkovém dluhu se snížil o půl procentního bodu. „Jde o vůbec nejrychlejší meziroční pokles dlouhodobého ohroženého dluhu v historii,“ dodává Lenka Novotná. Se splácením mělo za dané časové období problém 26 715 klientů. Mění se i počet dlužníků s krátkodobým závazkem. „Objem ohroženého krátkodobého dluhu se meziročně snižoval rovněž velmi výrazně, konkrétně více než o 12 % (3,8 miliardy) na 27,3 miliardy korun. Trend snižování krátkodobého ohroženého dluhu je dalším indikátorem dobré situace naší ekonomiky,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. Na bydlení si přitom nejvíce půjčují obyvatelé hlavního města. V průměru o 1,5 milionu více než například obyvatelé Ústeckého nebo Karlovarského kraje. Důvodem je podle Lenky Novotné především specifický stav na pražském trhu s realitami a rovněž vyšší cena, kterou je zde za nemovitost nutné uhradit. Pražané však zároveň stojí i za poklesem dlouhodobého ohroženého dluhu, který se zde meziročně snížil o půl miliardy korun. Splácet se daří se snížením o 23 % rovněž lidem na Zlínsku i na Královéhradecku. Na ohroženém dlouhodobém dluhu se s 16 % nejvíce podílí obyvatelé Středočeského kraje a obyvatelé Moravskoslezského kraje s 11 %.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Festival Foto: TIC
Největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa se odehrála na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout jednomu novému...
19.06.2018 - 08:00
Rozšířená realita, autentické historické příběhy a šifry – tyto novinky mohou zažít návštěvníci hradu Špilberk v Brně. Hra „Příběhy z kasemat“ jim představí tuto klasickou brněnskou památku...
18.06.2018 - 21:18
Fotografie z festivalu Foto: Kamenka open facebook
V Kamenné čtvrti v Brně se bude od pátku do neděle konat festival nesoucí název Kamenka open. Představí se například cimbálový soubor a další živá muzika, divadlo nebo cirkus.
18.06.2018 - 11:08
Komentáře