Reklama
reklama

Centrum Alfons na VUT pomáhá psychicky nemocným i zdravotně postiženým studentům

Ztráta sluchu, psychické onemocnění nebo třeba horší zrak. I přes tyto překážky mohou studenti brněnské techniky navštěvovat vysokou školu a užívat si studentská léta jako ostatní spolužáci. Už deset let jim v tom pomáhá poradenské centrum Vysokého učení technického (VUT), které od loňského roku nese nové jméno Alfons.

„Počet všech studentů se specifickými potřebami nečiní na VUT ani jedno procento z celkového počtu studentů. Nicméně se snažíme udělat pro tyto mladé lidi maximum. A nezáleží na tom, jestli trpí poruchami učení, ztrátou zraku, sluchu nebo třeba poruchami autistického spektra,“ řekla vedoucí poradenského centra Zdeňka Zigalová. Nově Alfons nabízí i sociálně-právní servis. „Naše služba S-kompas, ve které studentům radíme v sociálních či právních otázkách, pomohla letos už osmnácti z nich. Zorganizovali jsme také kurz právního minima, o který byl opravdu velký zájem,“ doplnila Zigalová.  Studentů, kteří využívají poradenské centrum,  leviduje Alfons celkem 178.

Alfons se zasloužil o rozšíření slovní zásoby technické části slovníku pro český znakový jazyk. Díky tomu už existují znaky pro odborné termíny jako elektrolýza, goniometrická funkce nebo třeba rozteč a není nutné je pouze opisovat prstovou abecedou jako dosud. S tvorbou slovníku pomohl od narození neslyšící student Fakulty strojního inženýrství Tomáš Zbavitel, který byl za svou práci navržen i na letošní Cenu rektora VUT.

Jedním ze studentů, kteří poradenské centrum využívá, je Lukáš , který chtěl studovat stavařinu už na střední škole. „Povaha Lukášova onemocnění s sebou nese velké, někdy až nadměrné zapálení do věcí, které právě dělá. To může vystřídat náhlý nedostatek vůle, nespavost a deprese. Z toho důvodu bylo nutné, aby se Lukáš naučil vybalancovat volnočasové zájmy, školní i pracovní povinnosti a podobným stavům se vyhnul,“ vysvětlila Veronika Matějková, která studentovi Fakulty stavební v době jeho studia na VUT pomáhala. 

Díky terapii Lukáš začal i kreslit. S jeho díly se návštěvníci stavební fakulty seznámí od 18. října po dobu jednoho měsíce v Literární kavárně na Veveří. „Lukášovy kresby jsem znala, proto mě napadlo uspořádat výstavu jako motivaci a odměnu za dokončení bakalářského studia,“ doplnila Matějková.

 

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Kniha Normalizační Brno
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva připomene studentský průvod i výstava fotografií normalizačního Brna.
16.11.2017 - 16:43
Město převzalo vánoční strom
Vánoční strom, který každý rok zdobí náměstí Svobody, Brno opět převzalo od Bílovic nad Svitavou. Včera se uskutečnilo slavností předání 18 metrů vysokého smrku ztepilého. Byla přítomna i...
16.11.2017 - 07:58
Fotka klubu z roku 2014
Klub na ulici Leitnerova prošel stavebními úpravami. Z barové místnosti se stala kavárna a sál se rozšířil a zrekonstruoval. Zřizovatel chce z Leitnerky vytvořit kulturní centrum Starého Brna.
15.11.2017 - 14:19
Alkohol v Brně prodalo mladistvému 16 z 18 provozoven
Inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali osmnáct brněnských provozoven, zda mladistvým prodají alkohol. V šestnácti z nich nedodrželi zákon a alkohol prodali.
15.11.2017 - 07:58
Brněnští radní dnes schválili vybudování wellness v plaveckém stadionu za Lužánkami. Nabídne třeba sauny, vířivku nebo relaxační bazén.
14.11.2017 - 18:20
Komentáře