Reklama
reklama

Centrum Alfons na VUT pomáhá psychicky nemocným i zdravotně postiženým studentům

Ztráta sluchu, psychické onemocnění nebo třeba horší zrak. I přes tyto překážky mohou studenti brněnské techniky navštěvovat vysokou školu a užívat si studentská léta jako ostatní spolužáci. Už deset let jim v tom pomáhá poradenské centrum Vysokého učení technického (VUT), které od loňského roku nese nové jméno Alfons.

„Počet všech studentů se specifickými potřebami nečiní na VUT ani jedno procento z celkového počtu studentů. Nicméně se snažíme udělat pro tyto mladé lidi maximum. A nezáleží na tom, jestli trpí poruchami učení, ztrátou zraku, sluchu nebo třeba poruchami autistického spektra,“ řekla vedoucí poradenského centra Zdeňka Zigalová. Nově Alfons nabízí i sociálně-právní servis. „Naše služba S-kompas, ve které studentům radíme v sociálních či právních otázkách, pomohla letos už osmnácti z nich. Zorganizovali jsme také kurz právního minima, o který byl opravdu velký zájem,“ doplnila Zigalová.  Studentů, kteří využívají poradenské centrum,  leviduje Alfons celkem 178.

Alfons se zasloužil o rozšíření slovní zásoby technické části slovníku pro český znakový jazyk. Díky tomu už existují znaky pro odborné termíny jako elektrolýza, goniometrická funkce nebo třeba rozteč a není nutné je pouze opisovat prstovou abecedou jako dosud. S tvorbou slovníku pomohl od narození neslyšící student Fakulty strojního inženýrství Tomáš Zbavitel, který byl za svou práci navržen i na letošní Cenu rektora VUT.

Jedním ze studentů, kteří poradenské centrum využívá, je Lukáš , který chtěl studovat stavařinu už na střední škole. „Povaha Lukášova onemocnění s sebou nese velké, někdy až nadměrné zapálení do věcí, které právě dělá. To může vystřídat náhlý nedostatek vůle, nespavost a deprese. Z toho důvodu bylo nutné, aby se Lukáš naučil vybalancovat volnočasové zájmy, školní i pracovní povinnosti a podobným stavům se vyhnul,“ vysvětlila Veronika Matějková, která studentovi Fakulty stavební v době jeho studia na VUT pomáhala. 

Díky terapii Lukáš začal i kreslit. S jeho díly se návštěvníci stavební fakulty seznámí od 18. října po dobu jednoho měsíce v Literární kavárně na Veveří. „Lukášovy kresby jsem znala, proto mě napadlo uspořádat výstavu jako motivaci a odměnu za dokončení bakalářského studia,“ doplnila Matějková.

 

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Víkend na silnicích v Jihomoravském kraji nebyl k řidičům laskavý. Po nedělní smrtelné nehodě dvou motorkářů zemřel v neděli těsně po půlnoci na silnici mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí další...
16.07.2018 - 19:50
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
Komentáře