Reklama
reklama

Částky za nemovitosti jako ve Francii. Jaká je budoucnost

Ceny českých nemovitostí stále dosahují svého maxima a pro mnoho domácností je tak sen o pořízení vlastního bydlení ve hvězdách. Co je pro Čechy důležité? A jak si tuzemský trh stojí ve srovnání s evropskými zeměmi?

Co si přejí Češi

Představa o ideálním bydlení se u každého z nás liší. Celkově si však Češi přejí bydlet kvalitně, v nemovitosti, která je alespoň v dobrém stavu, a především v dobré lokalitě s dobrou dopravní dostupností. Vyplývá to z dat získaných v průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu. Podle něj je to přání až dvou třetin obyvatel, 70 % dotázaných při tom řeší především náklady potřebné na chod domácnosti. Značný vliv má i velikost nemovitosti. Nejpreferovanější rozloha se pohybuje v rozmezí 101 - 200 m².

Hypotéka. Ano či ne?

Podle studie GfK FMDS využívá hypoteční úvěr 9 % dotazovaných, přičemž naprostá většina z nich si v následujících 12 měsících neplánuje přibrat další hypotéku. Oproti tomu 2 % lidí, kteří hypotéku zatím nemají, s ní v příštích 12 měsících počítá. Nejvíce klientů s hypotékou, 17 %, je ve věkové skupině od 30 do 39 let, druhé největší zastoupení lidí čerpajících hypoteční úvěr pro pořízení vlastního bydlení je ve věku od 40 do 49 let. Na bydlení si nejvíce půjčují sezdané páry, a to ve 13 % případů, druhé místo zaujímají lidé rozvedení a až po nich lidé svobodní.

Ceny bydlení v porovnání s Evropou

Rozdíly mezi tržními cenami nemovitostí v České republice a bohatšími zeměmi západní Evropy se rychle snižují. Vyplývá to z analýzy odborníků Expobank CZ. Podle dat Eurostatu rostly ceny českých nemovitostí v letech 2013 až 2017 průměrně o 6,3 % ročně, z toho mezi lety 2016 a 2017 dokonce o 11,7 %. Patří tak mezi nejrychleji letící vzhůru v celé Evropské unii. Podle studie Property Index 2017 je průměrná cena, za kterou je možné pořídit bydlení například v Rakousku dražší o 20 % a o 50 % v Německu. Rozdíly však klesají a bude-li český realitní trh pokračovat v nastoleném trendu, utratíme během nákupu nemovitostí stejnou průměrnou cenu jako obyvatelé Rakouska již v roce 2042. O dva roky později by došlo i ke srovnání cen rezidenčních nemovitostí s německými.Ještě dříve se české sumy vyrovnají těm ve Francii. A to i přesto, že země galského kohouta patří vedle Spojeného království z pohledu realitního trhu k nejdražším. „Ceny domů a bytů v Česku rostly poslední dobou nadprůměrným tempem. Ve Francii docházelo ve stejném období podle Eurostatu ke stagnaci s pouze minimálním růstem na úrovni 0,2 %. Kdyby trhy s nemovitostmi zaznamenávaly i nadále podobné tempo růstu, již za deset let bychom kupovali bydlení za stejné ceny jako Francouzi,“ uvádí Jiří Procházka, ředitel korporátního bankovnictví Expobank CZ.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Hořící odpadní nádobu v podchodu pod hlavním nádražím zpozoroval v neděli brzy ráno pracovník dohledového centra policie.
11.11.2019 - 18:50
Kapela Mandrage    Foto: Lukáš Wagneter
Ještě do letošních Vánoc vydá kapela Mandrage novou desku, na kterou v únoru 2020 naváže koncertní šňůrou po velkých sálech v Praze, Brně, Hradci Králové, Liberci, Českých Budějovicích, Plzni a...
11.11.2019 - 16:03
Varování. Fotka budovy v textu může způsobit návaly nevolnosti, salta v žaludku, malátnost, krvácení z očí, rudé čelo od úderů dlaně a touhu odstěhovat se z Brna.
11.11.2019 - 07:38
Olympijský park bude v Brně Foto: ČOV
Letní olympijské hry se uskuteční příští rok v Tokiu, ale Brňané si je užijí i doma. Díky Olympijskému festivalu, který se už podruhé uskuteční v Brně, si jeho návštěvníci vyzkouší na 50 sportů a pro...
11.11.2019 - 07:00
Jihomoravští cestující nebudou moct od prvního ledna v některých vlacích využívat klasické jízdenky Českých drah. Kraj bude jízdenky prodávat sám. Spolu s dalšími třemi kraji se zástupci...
10.11.2019 - 17:13
Kapela Mirai stoupá strmě vzhůru. Vznikla teprve v roce 2014, ale už teď je jednou z nejoblíbenějších v Česku. Jestli alespoň občas posloucháte rádio, refrén jejich nejznámější písničky vám...
10.11.2019 - 07:30
Komentáře