Reklama
reklama

Částky za nemovitosti jako ve Francii. Jaká je budoucnost

Ceny českých nemovitostí stále dosahují svého maxima a pro mnoho domácností je tak sen o pořízení vlastního bydlení ve hvězdách. Co je pro Čechy důležité? A jak si tuzemský trh stojí ve srovnání s evropskými zeměmi?

Co si přejí Češi

Představa o ideálním bydlení se u každého z nás liší. Celkově si však Češi přejí bydlet kvalitně, v nemovitosti, která je alespoň v dobrém stavu, a především v dobré lokalitě s dobrou dopravní dostupností. Vyplývá to z dat získaných v průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu. Podle něj je to přání až dvou třetin obyvatel, 70 % dotázaných při tom řeší především náklady potřebné na chod domácnosti. Značný vliv má i velikost nemovitosti. Nejpreferovanější rozloha se pohybuje v rozmezí 101 - 200 m².

Hypotéka. Ano či ne?

Podle studie GfK FMDS využívá hypoteční úvěr 9 % dotazovaných, přičemž naprostá většina z nich si v následujících 12 měsících neplánuje přibrat další hypotéku. Oproti tomu 2 % lidí, kteří hypotéku zatím nemají, s ní v příštích 12 měsících počítá. Nejvíce klientů s hypotékou, 17 %, je ve věkové skupině od 30 do 39 let, druhé největší zastoupení lidí čerpajících hypoteční úvěr pro pořízení vlastního bydlení je ve věku od 40 do 49 let. Na bydlení si nejvíce půjčují sezdané páry, a to ve 13 % případů, druhé místo zaujímají lidé rozvedení a až po nich lidé svobodní.

Ceny bydlení v porovnání s Evropou

Rozdíly mezi tržními cenami nemovitostí v České republice a bohatšími zeměmi západní Evropy se rychle snižují. Vyplývá to z analýzy odborníků Expobank CZ. Podle dat Eurostatu rostly ceny českých nemovitostí v letech 2013 až 2017 průměrně o 6,3 % ročně, z toho mezi lety 2016 a 2017 dokonce o 11,7 %. Patří tak mezi nejrychleji letící vzhůru v celé Evropské unii. Podle studie Property Index 2017 je průměrná cena, za kterou je možné pořídit bydlení například v Rakousku dražší o 20 % a o 50 % v Německu. Rozdíly však klesají a bude-li český realitní trh pokračovat v nastoleném trendu, utratíme během nákupu nemovitostí stejnou průměrnou cenu jako obyvatelé Rakouska již v roce 2042. O dva roky později by došlo i ke srovnání cen rezidenčních nemovitostí s německými.Ještě dříve se české sumy vyrovnají těm ve Francii. A to i přesto, že země galského kohouta patří vedle Spojeného království z pohledu realitního trhu k nejdražším. „Ceny domů a bytů v Česku rostly poslední dobou nadprůměrným tempem. Ve Francii docházelo ve stejném období podle Eurostatu ke stagnaci s pouze minimálním růstem na úrovni 0,2 %. Kdyby trhy s nemovitostmi zaznamenávaly i nadále podobné tempo růstu, již za deset let bychom kupovali bydlení za stejné ceny jako Francouzi,“ uvádí Jiří Procházka, ředitel korporátního bankovnictví Expobank CZ.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Chcete si dát řádně do těla, ponořit se do vodní lázně, nebo se jen tak povalovat na slunci u bazénu? Není nic snazšího než zajít do fitness či wellness centra, případně na koupaliště. Komu by se...
24.08.2019 - 11:30
Cestující městskou hromadnou dopravou si budou muset zvyknout na další výluku. Tentokrát se však jedná o jednu z největších a nejdelších. Řeč je o výluce tramvaje číslo 1, která se dotkne zejména...
24.08.2019 - 08:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
Komentáře