Reklama
reklama

Bystrc bude bez jedničky

Cestující městskou hromadnou dopravou si budou muset zvyknout na další výluku. Tentokrát se však jedná o jednu z největších a nejdelších. Řeč je o výluce tramvaje číslo 1, která se dotkne zejména obyvatel Bystrce a Komína. A to na celé dva roky.

Situace na brněnských silnicích se blíží únikové hře. Rozkopaných je mnoho zásadních tras. Začalo to výlukou Plotní a Dornychu, pokračovalo Zábrdovickým mostem a Cejlem, řidiči se nevyhnuli ani výluce Kníničského mostu na Žabovřeské či Husovického tunelu. Všechny uzavírky jsou navíc spojené také s omezením pro městskou hromadnou dopravu. Únikovou hru si proto v Brně zahrají i cestující tramvají, autobusem či trolejbusem, nemluvě o velké vlakové výluce z důvodu rekonstrukce hlavního nádraží.

O několik levelů výš se však tato únikovka posune příští rok. Brněnští radní totiž odsouhlasili úplnou výluku tramvaje číslo 1, a to od 1. Září 2020 do 31. srpna 2022. Tedy na celé dva roky. Důvodem je urychlení druhé etapy stavby velkého městského okruhu Žabovřeská. Úsek mezi Kníničskou a Hlinkami by tak měl být díky dvouleté výluce jedničky hotový o více než 20 měsíců dříve.

Nejcitlivěji výluka zasáhne obyvatele městských částí Bystrc a Komín. Část trasy nahradí prodloužená linka 11, tedy linka x11, která převeze obyvatele Bystrce z Ečerovy přes Českou k hlavnímu nádraží. Objíždět se tedy bude přes Minskou a Veveří. Proto se musí ještě před začátkem výluky stihnout zrekonstruovat tramvajový pás na ulici Veveří, což dopravní podnik několik let odkládal na žádost města. Na Konečného náměstí je navíc potřeba prodloužit nástupní ostrůvky na 70 metrů, aby se za sebe vešly dvě tramvaje včetně velkokapacitní. Mezi Komínem a Mendlovým náměstím budou jezdit posílené linky 84 a 44, které však i za běžných podmínek často jezdí opožděně. Tramvaj číslo 1 pojede z Řečkovic pouze do zastávky Pisárky, mezi Bráfovou a vozovnou v Komíně převeze cestující výluková linka x1.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Sbory dobrovolných hasičů z Drnovic, Letovic, Zastávky, Brna – Králova Pole, Hoštěrádek – Rešova a Rostěnic. Ti všichni se probojovali do finále devátého ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku. O...
18.09.2019 - 12:24
Zastávka na Moravském náměstí Foto: MMB
Z téměř 1500 brněnských zastávek má přístřešek asi třetina. Poměr by se měl začít navyšovat. Na základě pokynu města prověří možné umístění dalších přístřešků dopravní podnik.
18.09.2019 - 06:00
Do univerzitní červené barvy se symbolicky převlékne hrad Špilberk. Dominanta Brna změní háb ve čtvrtek 19. září od 22. hodiny. Právě na tento den připadá 120. výročí největší technické univerzity v...
17.09.2019 - 20:00
Jihomoravští pneumologové otevřou ve středu 18. září dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Cílem této akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF) – a...
17.09.2019 - 16:00
Město centru prodloužilo nájemní smlouvu na dům v ulici Sýpka (na fotce) Foto: Google maps
Centrum pro týrané a zneužívané děti v ulici Sýpka neskončí. Město organizaci Spondea, která centrum provozuje, prodloužila nájemní smlouvu.
17.09.2019 - 12:00
Kamenná čtvrť Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Lávka přes řeku Svratku spojující Poříčí a Táborského nábřeží je významnou spojkou pro pěší i cyklisty. Připravované protipovodňové opatření se ale dotkne i jí a bude vybudována nová. Stavba si...
17.09.2019 - 07:00
Komentáře