Reklama
reklama

Bystrc bude bez jedničky

Cestující městskou hromadnou dopravou si budou muset zvyknout na další výluku. Tentokrát se však jedná o jednu z největších a nejdelších. Řeč je o výluce tramvaje číslo 1, která se dotkne zejména obyvatel Bystrce a Komína. A to na celé dva roky.

Situace na brněnských silnicích se blíží únikové hře. Rozkopaných je mnoho zásadních tras. Začalo to výlukou Plotní a Dornychu, pokračovalo Zábrdovickým mostem a Cejlem, řidiči se nevyhnuli ani výluce Kníničského mostu na Žabovřeské či Husovického tunelu. Všechny uzavírky jsou navíc spojené také s omezením pro městskou hromadnou dopravu. Únikovou hru si proto v Brně zahrají i cestující tramvají, autobusem či trolejbusem, nemluvě o velké vlakové výluce z důvodu rekonstrukce hlavního nádraží.

O několik levelů výš se však tato únikovka posune příští rok. Brněnští radní totiž odsouhlasili úplnou výluku tramvaje číslo 1, a to od 1. Září 2020 do 31. srpna 2022. Tedy na celé dva roky. Důvodem je urychlení druhé etapy stavby velkého městského okruhu Žabovřeská. Úsek mezi Kníničskou a Hlinkami by tak měl být díky dvouleté výluce jedničky hotový o více než 20 měsíců dříve.

Nejcitlivěji výluka zasáhne obyvatele městských částí Bystrc a Komín. Část trasy nahradí prodloužená linka 11, tedy linka x11, která převeze obyvatele Bystrce z Ečerovy přes Českou k hlavnímu nádraží. Objíždět se tedy bude přes Minskou a Veveří. Proto se musí ještě před začátkem výluky stihnout zrekonstruovat tramvajový pás na ulici Veveří, což dopravní podnik několik let odkládal na žádost města. Na Konečného náměstí je navíc potřeba prodloužit nástupní ostrůvky na 70 metrů, aby se za sebe vešly dvě tramvaje včetně velkokapacitní. Mezi Komínem a Mendlovým náměstím budou jezdit posílené linky 84 a 44, které však i za běžných podmínek často jezdí opožděně. Tramvaj číslo 1 pojede z Řečkovic pouze do zastávky Pisárky, mezi Bráfovou a vozovnou v Komíně převeze cestující výluková linka x1.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Projekt participativního rozpočtu chce dosáhnout zlepšení kvality kohoutkové i odpadní vody. Radní schválili výzvu na nabídky veřejné zakázky „Studie – Za zdravější a lepší vodu v Brně".
27.02.2020 - 19:00
Včera odpoledne usmrtil vlak na Hodonínsku postaršího muže. Přecházel přes koleje a upadl. Jedoucí vlak už nezastavila ani rychlobrzda.
27.02.2020 - 15:30
Radní na svém zasedání upřesnili rozsah investic na výstavbu Janáčkova kulturního centra. Jedná se o vyšší částku, než byla původně odhadována.
27.02.2020 - 13:30
Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny byl vyšetřen mladý muž s teplotou. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby se zrovna nevrátil z Itálie.
27.02.2020 - 10:30
Na levém břehu přehrady se nachází turistická pěší trasa Zouvalka, která se dočká rekonstrukce a terénních úprav. Práce začnou v březnu.
27.02.2020 - 08:24
Zatím neznámý hříšník navštívil brněnskou svatyni, kde se místo zpovědi a zpytování svědomí ze svých zločinů, rozhodl krást. Využíval rozjímání věřících a v nestřežených okamžicích je okrádal.
26.02.2020 - 19:00
Komentáře