Reklama
reklama

Bydlení ve větším a v komfortu Čechy láká

Stále vyšší nároky na rozlohy bytů a představy o jejich dispozicích. Standard bydlení, který Češi vyžadují, se neustále zvyšuje. Z výzkumů vyplývá, že většina si plánuje svůj život v bytě s užitnou plochou čítající zhruba sto metrů čtverečních, ideálně s dispozicí o čtyřech pokojích.

Představy o velikosti korespondují i s věkem a životní situací většiny kupujících, více než 70 % je totiž ve věku zhruba 35 let. A jaké typy staveb jsou nyní v kurzu? Téměř polovina obyvatel by ráda žila a pořizovala bydlení v novostavbě. In jsou například přízemní byty se zahrádkou, které zelení a prostorem nahrazují rodinný dům. Náročnost na jejich údržbu, jak finanční, tak časová, je ovšem mnohem nižší. Standardem je i přiřazené parkovací stání. Vede zájem o nezařízené byty, pozornost si získává spíše kvalita použitých materiálů. Protože noví majitelé vynaloží na pořízení bytu nemalé finanční prostředky, přejí si je mít podle svých představ a ještě před nastěhováním provádějí stavební úpravy. „Zhruba polovina kupujících chce ještě před nastěhováním provést nějaké úpravy od developera. Nejčastější klientské změny se týkají uspořádání koupelny či jejího realizačního standardu. Za takové změny klienti utrácejí nejvíce,“ vysvětlil Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group. Nejméně změn podle něj naopak požadují lidé u těch jednotek, které si pořizují s investičním záměrem.

Protože jsou kupující většinou v produktivním věku, upřednostňují pořízení nemovitosti v lokalitě s dobrou občanskou vybaveností i dopravní infrastrukturou. Podstatné je pro ně i volnočasové vyžití, dostupnost přírody a plány s lokalitou a jejím vzhledem do budoucna. Dalším fenoménem se na českém trhu staly i investice do již pořízených nemovitostí, podle průzkumu agentury IBRS do nich neinvestuje pouze desetina obyvatel. Důvodů, proč Češi vylepšují svá obydlí, je několik. „Celkem dvě pětiny lidí investují do bydlení, protože ho potřebují uzpůsobit novým nárokům, anebo chtějí uspořit za energie. Téměř polovina pak investovat do bydlení prostě musí,“ říká Vladimír Staňura, předseda prezidia Asociace českých stavebních spořitelen. V tomto případě pak řeší především stav nemovitosti, opravy či vylepšují její vzhled.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře