Reklama
reklama

Brno získalo titul Kreativní město UNESCO za hudbu

Město Brno se zařadilo mezi 180 měst z celého světa, která se pyšní titulem Kreativní město UNESCO. Města mohou titul získat za více uměleckých oborů. Brno bylo oceněno za hudbu a stalo se tak po Praze druhým „Kreativním městem“ v České republice.
Brno získalo prestižní ocenění za hudbu.

Označením „Kreativní město“ UNESCO ocenilo aktivity Brna na poli hudby, rozmanitost hudební nabídky i plány zařadit hudbu do rozvojových priorit města. Za jedinečné považuje také propojení Brna s okolním regionem, který má sám o sobě bohatou hudební tradici vyrůstající z folkloru.

Po zařazení vily Tugendhat na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2001 je to pro Brno další ocenění od této významné mezinárodní instituce. „Pro všechny je to ta nejlepší zpětná vazba, která svědčí o tom, na jak vysoké úrovni život v Brně je a jaký se v našem městě skrývá potenciál do budoucna,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál.

Titul Kreativní město je udílen již od roku 2004. Je možné ho získat v oblastech designu, hudby, gastronomie, filmu, médií, lidového umění, řemesla a literatury, za kterou v roce 2014 byla oceněna Praha. Titul je časově neomezený. V současné době Síť kreativních měst UNESCO tvoří 180 měst ze 72 států z celého světa.

Kreativních měst soustředících se na hudbu bylo dosud dvacet, letos se jejich řady rozrostly vedle Brna o dalších 11 měst z celého světa. Titul za hudbu získal například i novozélandský Auckland.

Brno letos kandidovalo již podruhé. K opakování kandidatury bylo Brno vyzváno UNESCEM, které uvedlo, že většina měst získá titul až na základě opakované žádosti. Patronkou a aktivní podporovatelkou brněnské kandidatury byla světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená. „Jsem bytostně přesvědčena, že málokteré evropské město má tak kvalitní a přitom zajímavou a pestrou hudební nabídku,“ řekla Kožená.

Členství v Síti kreativních měst spočívá v navázání mezinárodní spolupráce s dalšími zapojenými městy, v nových možnostech propagace města a zvyšování atraktivity jako turistické destinace. Město současně s titulem přijímá závazek prosazovat kulturu jako součást své rozvojové strategie a zvyšovat nejen kvalitu nabízených kulturních možností, ale také jejich dostupnost.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře