Reklama
reklama

Brno zhasne dominanty a připojí se k Hodině země

V sobotu 25. března zhasnou na hodinu dominanty města jako hrad Špilberk, Nová radnice či obelisk v Denisových sadech. Město Brno se tak i letos připojí k Hodině země, celosvětové akci na ochranu životního prostředí.

Hodina země startuje v sobotu ve 20:30 a jde o celosvětovou akci, která má za úkol zvýšit povědomí o klimatických změnách. V Brně se na celou hodinu ponoří do tmy hrad Špilberk, Nová radnice na Dominikánském náměstí i obelisk v Denisových sadech. Před symbolickou černou hodinou proběhne v Brně od 20 hodin komentovaná procházka centrem města s odborníkem na veřejné osvětlení. Ta začne u sochy TGM na Komenského náměstí a během ní se zájemci dozví informace o správném způsobu osvětlování veřejných prostor, které bere ohled na energetickou efektivitu i ochranu zdraví lidí. Podle náměstka brněnského primátora pro životní prostředí Martina Andera je zhasnutí dominant pouhým symbolem, důležitá jsou však konkrétní opatření, jako modernizace veřejného osvětlení. 

Brno se tak v rámci České republiky zařadí mezi více než stovku dalších měst a obcí, které vyjadřují svůj zájem na šetření energií a ochraně klimatu. Vedle brněnských dominant zhasne v sobotu například také radniční věž v Ostravě, historické budovy v Českých Budějovicích nebo radnice a kostely ve Vyškově. Jelikož se jedná o celosvětovou akci, není výjimkou, že na hodinu zhasnou i významné světové dominanty. V minulosti to například bylo celé náměstí Times Square v New Yorku, socha Krista v Rio de Janeiru, Eiffelova věž v Paříži, Londýnské oko nebo Niagarské vodopády.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře