Reklama
reklama

Brno zhasne dominanty a připojí se k Hodině země

V sobotu 25. března zhasnou na hodinu dominanty města jako hrad Špilberk, Nová radnice či obelisk v Denisových sadech. Město Brno se tak i letos připojí k Hodině země, celosvětové akci na ochranu životního prostředí.

Hodina země startuje v sobotu ve 20:30 a jde o celosvětovou akci, která má za úkol zvýšit povědomí o klimatických změnách. V Brně se na celou hodinu ponoří do tmy hrad Špilberk, Nová radnice na Dominikánském náměstí i obelisk v Denisových sadech. Před symbolickou černou hodinou proběhne v Brně od 20 hodin komentovaná procházka centrem města s odborníkem na veřejné osvětlení. Ta začne u sochy TGM na Komenského náměstí a během ní se zájemci dozví informace o správném způsobu osvětlování veřejných prostor, které bere ohled na energetickou efektivitu i ochranu zdraví lidí. Podle náměstka brněnského primátora pro životní prostředí Martina Andera je zhasnutí dominant pouhým symbolem, důležitá jsou však konkrétní opatření, jako modernizace veřejného osvětlení. 

Brno se tak v rámci České republiky zařadí mezi více než stovku dalších měst a obcí, které vyjadřují svůj zájem na šetření energií a ochraně klimatu. Vedle brněnských dominant zhasne v sobotu například také radniční věž v Ostravě, historické budovy v Českých Budějovicích nebo radnice a kostely ve Vyškově. Jelikož se jedná o celosvětovou akci, není výjimkou, že na hodinu zhasnou i významné světové dominanty. V minulosti to například bylo celé náměstí Times Square v New Yorku, socha Krista v Rio de Janeiru, Eiffelova věž v Paříži, Londýnské oko nebo Niagarské vodopády.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře