Reklama
reklama

Brno zdarma zpřístupní své chrámy

Jihomoravská metropole opět ukáže svým obyvatelům i turistům některé ze svých církevních pokladů.

V rámci projektu Brno a jeho chrámy jich letos zájemcům zdarma zpřístupní hned pět.  Katedrálu svatého Petra a Pavla, kostel svatého Jakuba, baziliku Nanebevzetí Panny Marie, kostel svatého Michala a kostel svatých Janů. Návštěvníci se tak již poosmé budou moci seznámit s nedílnou součástí brněnské historie. Chrámy je navíc provedou průvodci v českém popřípadě i cizím jazyce, a to rovněž zdarma. Památky se v rámci projektového režimu lidem zpřístupní od druhé červnové středy a zdarma zůstanou až do 17. září. Trojice kostelů bude návštěvníkům otevřena od úterý do soboty, kostel sv. Janů již od pondělí a kostel svatého Jakuba bude přístupný v určených časech od pondělí do neděle.

Nejvýznamnější ze zapojených kostelů je katedrála svatého Petra a Pavla na Petrově postavená v kombinaci několika stylů. Počátky katedrály sahají až do 11. století, například symboly Brna, její dvě věže, přibyly ale až během novogotické přestavby z počátku minulého století. Gotická bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí začala vznikat v polovině 14. století, ve stylu severoněmeckých kostelů ji nechala zbudovat královna Eliška Rejčka, vdova po dvou českých králích. Ta je v chámu rovněž pohřbena. Během prohlídky tak mohou návštěvníci hledat místo jejího posledního odpočinku pod dlaždicí s písmenem E. Dalším lákadlem je i obraz Černé Madony, nazývaný též perlou Moravy, která podle pověsti uchránila Brno před Švédy. Zástupcem baroka je v rámci projektu kostel svatých Janů v Minoritské ulici. Tamní malby, oltáře i sochy si jistě získají nejednoho obdivovatele, stejnějako nejcennější část kostela, loretánská kaple.

 

 

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře