Reklama
reklama

Slavkovské nádraží bude letošní poslední zastávkou Legiovlaku

Unikátní pojízdné muzeum – Legiovlak – zavítá na svou letošní poslední zastávku ve Slavkově u Brna. Slavnostnímu příjezdu v neděli 6. prosince budou přihlížet váleční veteráni i premiér Bohuslav Sobotka. Replika vlaku představující životní příběh českých legionářů z první světové války bude stát na nádraží tři dny. 

Legiovlak přijede do Slavkova u Brna z hlavního města Slovenské republiky. Součástí programu bude i přehlídka vojenské techniky 74. lehkého motorizovaného praporu v Bučovicích. Občerstvení se bude podávat v polní kuchyni, kde se bude vydávat vojenský guláš. Unikátní vlak, který doposud vidělo už téměř 80 tisíc lidí, bude na slavkovském nádraží až do úterý 8. prosince, kdy bude připraven zejména pro školní prohlídky a veřejnost. 

Slavnostní zahájení začne na slavkovském vlakovém nádraží v 10.00. Po proslovech půjdou účastníci přivítat věrnou repliku vlaku. Pojízdné muzeum přenese diváky do doby první světové války. Vlak provázejí uniformovaní legionáři, kteří v jeho kulisách poutavě vyprávějí příběh legií a pomáhají s hledáním legionářů v rodinách návštěvníků. Výklad bude zajištěn až do úterý.  Akce je přístupná nejširší veřejnosti a vstup je po celou dobu zdarma.

Legiovlak je ambiciózní projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a jeho cesta skončí až v roce 2020.

V současné době již jezdí po naší vlasti ešalončítající11 zrekonstruovaných historických vagonů. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, kovářského, zdravotního, štábního, obrněného a dvou vozů plošinových. Novinkou je krejčovský vagon. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
Komentáře