Reklama
reklama

Obce vyzývají kraj k trasování R43 německou stopou

Důrazně nesouhlasíme s vedením rychlostní silnice R43 tzv. optimalizovanou trasou, to vzkazují zastupitelstva a starostové dvacítky obcí severně a severozápadně od Brna. Budoucí silnici naopak požadují vést v dlouhodobě připravované historické, tzv. německé variantě. Svoje stanovisko adresovali zástupci obcí kraji ve výzvě, kterou většinou schválila zastupitelstva signatářských obcí. 

K výzvě se připojilo také několik občanských sdružení a Svazek obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43 se sídlem v Boskovicích, zastupující rovněž dvacet obcí. 

Zástupce obcí, podepsaných pod výzvou, starosta Kuřimi a krajský zastupitel Drago Sukalovský, k tomu uvádí: „Požadujeme, aby jihomoravský kraj zvolil variantu co nejlépe řešící největší dopravní problém severně od Brna, kterým je dnes již naprosto přetížené napojení krajského města.“ Tzv. optimalizovaná varianta, která zcela míjí město Brno, od Kuřimi míří k Veverské Bítýšce a napojuje se na dálnici D1 u Ostrovačic, situaci v regionu ještě zhorší. „Tato varianta je výhodná pouze pro tranzit ve směru na Prahu, kterého je ovšem naprosté minimum, absolutní většina dopravy, přijíždějící od Svitavska, Blanenska, Tišnovska a z Kuřimi má totiž svůj cíl v Brně,“ dodává Sukalovský. Tzv. optimalizovaná varianta prakticky ponechává v úseku Lipůvka – Brno stávající stav a nezřizuje žádné jiné komfortní napojení krajského města, Znamená to, že veškerá doprava v příštích desetiletích bude směřovat do Brna přes Řečkovice a Královo Pole, po trase, která je již dnes přetížená. „Ve výhledech na dalších 30 let by to znamenalo, že na stávající čtyřproudové silnici u Globusu by denně projíždělo někde kolem 70 tisíc vozidel, což by znamenalo nutnost rozšířit ji o další pruhy,“ říká Drago Sukalovský. „Otázkou také je, jak by vypadala situace u vyústění královopolských tunelů,“ dodává. Navíc tato varianta neumožňuje zřídit účinný obchvat Kuřimi pro dopravu z Tišnovska, kterou vede komplikovanou trasou o čtyři kilometry delší, než by byla varianta s německou dálnicí a jižním obchvatem Kuřimi. „V případě „optimalizované“ varianty lze očekávat, že naprostá většina řidičů zvolí kratší a intuitivní trasu – tedy přes centrum Kuřimi, které bude nadměrnou dopravou, hlukem a znečištěním ovzduší trpět i nadále,“ říká k tomu starosta Kuřimi. Varianta německá s jižním obchvatem Kuřimi navíc rozděluje cílovou dopravu do Brna mezi dvě komfortní příjezdové trasy.

O výběru varianty trasy R43 mezi Kuřimí a Svitávkou mělo zastupitelstvo Jihomoravského kraje rozhodovat na svém mimořádném jednání ve čtvrtek 28. ledna. Na základě stanoviska ministerstva životního prostředí však k výběru varianty nedojde a její výběr bude součástí připravované územní studie brněnské aglomerace. „Toto stanovisko ministerstva životního prostředí vítáme, studie totiž nebude posuzovat pouze samotnou trasu R43, ale dopravní vazby v širších souvislostech, tedy včetně dopadu na regionální dopravu a město Brno,“ uvádí Drago Sukalovský. 

 

Řešení tras: popisek k mapce se zobrazí po najetí myši nad jednotlivý obrázek

          

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře