Reklama
reklama

Brno tajemné. Kdo v jeho ulicích straší?

Nejvyšší stavba v České republice AZ Tower, moderní multifunkční prostor Sono Centrum a na druhé straně historické budovy a tajemná zákoutí. Jihomoravská metropole je městem protikladů a stejně tak i pověstí a legend. Jaké duchy můžeme potkat v brněnských ulicích a budovách?

 Hraběnka Amálie z Bubna

V domě na Zelném trhu s osudovým číslem třináct řádí krvavá hraběnka Amálie z Bubna. Chladnými chodbami ve sklepeních zde obchází duch shrbené stařeny v dlouhých naškrobených šatech, jednou rukou se opírá o hůl, ve druhé nese zkrvavený nůž. Právě jím podle legendy vraždila své milence, které podezírala, že ji nemilují pro krásu a chytrost, ale kvůli majetku. Jednomu ze ctitelů se prý povedlo před ženiným běsněním utéci, uvízl ale ve zdi, kde se našly jeho ostatky připomínající lidské pozadí. Ty jsou zde podle průvodců brněnským podzemím dodnes patrné. Hraběnka Amálie skutečně v Brně žila a její rod patří k těm nejstarším aristokratickým v našich zemích. Rok narození krásné Amálie není jistý, dožila se však vysokého věku a po téměř čtyřiceti letech života jako vdova zemřela v roce 1900.

Chlapec a kostel svatého Tomáše

Markrabí Jošt a Prokop věnovali svatotomášskému kostelu zvon, který ulil roku 1393 věhlasný vídeňský zvonař Jan Eystett. A právě srdce slavného zvonu prý roku 1835 usmrtilo desetiletého chlapce, který při odbíjení vylézal na kostelní věž. Jeho duch se zde zjevuje dodnes.

Františkánka v Josefské

Po chodbách kláštera Františkánek v Josefské ulici bloudí žlutým světlem ozářená plačící dívka, které trčí ze srdce kord a její roucho pokrývají zbytky krve. Přestože sama chtěla zasvětit svůj život Bohu, osudem se jí stal mladý šlechtic. Zamilovaný muž se snažil krásnou dívku přimět ke sňatku po dobrém i po zlém, a když neuspěl, počkal si na průvod sester mířící do minoritského chrámu k modlitbě a svou vyvolenou probodl kordem. Sám se však životu dlouho netěšil, protože byl chycen a sťat na stejném místě, kde spáchal svůj zločin.

Oběšenci ze Soběšic

V lesích mezi Soběšicemi a Útěchovem na okraji Brna se v části zvané U Oběšenky vždy o půlnoci hádají dvě mužské postavy, vrchní revírník a bývalý loupežník. Ten v okolí se svou bandou přepadal putující do Vranova, myslivci jej však odhalili a jako trest pověsili na borovici. Loupežníci však svého velitele podle legendy pomstili, přepadli hájovnu zvanou U Jezírka a život vrchního revírníka ukončili na stejném stromě.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Muž z Blanska z okna v ulici Bezručova vyskočil dnes o půl šesté ráno. Zdravotníci se jej pokusili resuscitovat. Neúspěšně.
21.05.2019 - 19:40
Brněnské koupaliště Riviéra letos pro návštěvníky chystá řadu novinek – přibudou například dvě venkovní převlékací kabinky, nová lehátka a devět stanů sloužících pro oddech ve stínu. Rozšířila se i...
21.05.2019 - 15:32
Komentáře