Reklama
reklama

Brno-střed vybralo podobu budoucí mateřské školy a volnočasového centra

V březnu vyhlásila radnice Brno-střed soutěž s názvem: Dětské sportovně-kulturní centrum Staré Brno. Jejím cílem bylo vytvořit volnočasové centrum v lokalitě ulice Pivovarská a jejího okolí, jehož součástí bude i mateřská škola s kapacitou do 50 dětí. Součástí návrhu mělo být i řešení zanedbané zelené plochy a její revitalizace na park.

Vytvořením tohoto centra by chtěla radnice doplnit chybějící občanskou vybavenost na Starém Brně, a především zřízením nové mateřské školy tak nahradit kapacitu stávající, která je v nevyhovujících prostorách. Revitalizací okolí dětského centra na park by radnice chtěla zkvalitnit prostranství veřejné zeleně v dané lokalitě a naplnit tak koncept rovnoměrného rozmístění veřejných zelených ploch v městské části. Porotci hodnotili pět přihlášených návrhů, a nakonec po vzájemné shodě vybrali návrh týmu ve složení Ing. arch. Petr Čáslava, Ph.D., Ing. arch. Roman Čerbák, Ing. arch. Tomáš Doležal, Ing. arch. Martin Klenovský a Ing. arch. Ivan Palacký.

Návrh od těchto architektů sestává ze tří objektů propojených společným foyer. Navrhovaný dům se začleňuje do stávající lokality skrze ozeleněné střechy a do značné míry je v prostředí maskován. V přímé návaznosti na tvarování terénu byl stanoven systém pěších stezek, respektive běžeckých okruhů: velký pěší okruh kolem celého areálu, malý okruh kolem centrální oválné plochy a stezky do parkového návrší. Volnočasové centrum si ponechává svůj přírodní charakter a snaží se svou přítomností příliš nezasahovat do okolí. Vyjma části s knihovnou je objekt jednopodlažní, aby svou výškou nekonkuroval blízké zvonici augustiniánského kláštera.

V celém areálu pak lidé naleznou tělocvičnu, společenský sál, mateřskou školku, kavárnu ve foyer a knihovnu. „Pečlivou analýzou jsme stanovili důležité průhledy z místa, které zůstanou zachovány. Jde o přímé výhledy na Špilberk, přímý pohled na věž kostela na Starém Brně a nepřímo pak výhled na Petrov a panorama města z rozhledny na konci ochozu,“ komentuje návrh za vítězný kolektiv autorů Tomáš Doležal.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře