Reklama
reklama

Brno-střed vybralo podobu budoucí mateřské školy a volnočasového centra

V březnu vyhlásila radnice Brno-střed soutěž s názvem: Dětské sportovně-kulturní centrum Staré Brno. Jejím cílem bylo vytvořit volnočasové centrum v lokalitě ulice Pivovarská a jejího okolí, jehož součástí bude i mateřská škola s kapacitou do 50 dětí. Součástí návrhu mělo být i řešení zanedbané zelené plochy a její revitalizace na park.

Vytvořením tohoto centra by chtěla radnice doplnit chybějící občanskou vybavenost na Starém Brně, a především zřízením nové mateřské školy tak nahradit kapacitu stávající, která je v nevyhovujících prostorách. Revitalizací okolí dětského centra na park by radnice chtěla zkvalitnit prostranství veřejné zeleně v dané lokalitě a naplnit tak koncept rovnoměrného rozmístění veřejných zelených ploch v městské části. Porotci hodnotili pět přihlášených návrhů, a nakonec po vzájemné shodě vybrali návrh týmu ve složení Ing. arch. Petr Čáslava, Ph.D., Ing. arch. Roman Čerbák, Ing. arch. Tomáš Doležal, Ing. arch. Martin Klenovský a Ing. arch. Ivan Palacký.

Návrh od těchto architektů sestává ze tří objektů propojených společným foyer. Navrhovaný dům se začleňuje do stávající lokality skrze ozeleněné střechy a do značné míry je v prostředí maskován. V přímé návaznosti na tvarování terénu byl stanoven systém pěších stezek, respektive běžeckých okruhů: velký pěší okruh kolem celého areálu, malý okruh kolem centrální oválné plochy a stezky do parkového návrší. Volnočasové centrum si ponechává svůj přírodní charakter a snaží se svou přítomností příliš nezasahovat do okolí. Vyjma části s knihovnou je objekt jednopodlažní, aby svou výškou nekonkuroval blízké zvonici augustiniánského kláštera.

V celém areálu pak lidé naleznou tělocvičnu, společenský sál, mateřskou školku, kavárnu ve foyer a knihovnu. „Pečlivou analýzou jsme stanovili důležité průhledy z místa, které zůstanou zachovány. Jde o přímé výhledy na Špilberk, přímý pohled na věž kostela na Starém Brně a nepřímo pak výhled na Petrov a panorama města z rozhledny na konci ochozu,“ komentuje návrh za vítězný kolektiv autorů Tomáš Doležal.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře