Reklama
reklama

Brno se připojí ke svazku obcí, které chtějí snižovat produkci emisí CO2

Brno se připojí k Paktu starostů a primátorů. Tato iniciativa vznikla krátce po přijetí tzv. klimaticko-energetického balíčku v roce 2008 a města a obce, které k tomuto paktu přistoupí, se dobrovolně zavazují ke snížení emisí CO2 do roku 2030 nejméně o čtyřicet procent.

Cílem Paktu je především zlepšit odolnost vůči lokálním dopadům klimatických změn. „Díky tomuto připojení získá město přístup ke zdrojům financování řady plánovaných projektů ze státních i evropských programů, které jsou přístupné pouze členům Paktu. Dále také město získá podporu pro systematický přístup k úsporám energií v řadě sektorů, což je pochopitelně spojeno také s úsporami nákladů v rozpočtu a snížením emisí oxidu uhličitého,“ přiblížil výhody připojení k Paktu primátor Petr Vokřál.

V České republice se k Paktu starostů a primátorů připojilo osm měst a obcí. Jsou jimi Ostrava, Liberec, Chrudim, Hlinsko, Jeseník, Litoměřice, Lkáň a Místní akční skupina Mezilesí. Celkově v Evropské unii se připojilo již 7 526 měst a obcí. „V posledních letech město podniklo řadu kroků, které směřují k efektivnějšímu nakládání s energiemi, úsporám nákladů i snižování emisí. Uskutečnila se řada projektů energetické renovace budov a také byl zaveden a rozšiřován systém energetického managementu v městských budovách,“ dodal Petr Vokřál.

 V letošním roce byla zpracována tzv. uhlíková stopa za budovy Magistrátu města Brna. Snahou města tak bude snižovat hodnoty uhlíkové stopy a přispět ke zlepšení životního prostředí. Do roku 2030 by tedy mělo Brno snížit emise CO2 nejméně o čtyřicet procent.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře