Reklama
reklama

Brno budoucnosti: více zeleně a méně aut

Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a zlepšení životního prostředí ve městě. Jsou však tyto cíle reálné?

Určitě jste je už viděli. Děti na plakátech po celém Brně s jedinou otázkou – jaké bude Brno v roce 2050? Jedná se o novou strategii vypracovanou městem, která slibuje do třiatřiceti let kompletní proměnu Brna zahrnující především omezení dopravy a zlepšení životního prostředí ve městě. Na jaře sestavil expertní tým klíčové oblasti, kterými se vize bude zabývat, a ty až do 21. září mohli připomínkovat samotní občané Brna. Na podzim by pak mělo dojít ke schválení aktuální podoby vize městem a od jara 2018 k přípravě akčního plánu, konkrétních projektů a rozpočtů.

A čeho se tedy vize Brno 2050 týká? Pracovně je strategie města rozdělená do tří oblastí. Nejširší oblast představuje kvalita života, která zahrnuje mimo jiné bezpečné a cenově přijatelné bydlení a kvalitní prostředí pro život, další oblastí je efektivní městská správa, která by měla být pro obyvatele města srozumitelná a snažit se o to, aby se i lidé mohli zapojit do rozhodování a plánování. Poslední oblastí je pak šetrné nakládání se zdroji, které má město k dispozici.

Na několika veřejných debatách, ale i na webových stránkách k projektu, se v poslední době vyjadřovali samotní obyvatelé města. Právě na webových stránkách je nejlépe vidět, které aspekty vize považují Brňané za ty nejdůležitější. Nejvíce hlasů si vysloužila Příroda ve městě, což bude také jedna z mála oblastí, o kterou se město skutečně stará již v této době. Dochází k revitalizacím městských parků a okolí řek a různému dalšímu budovaní relaxačních zón. Další oblastí, kterou se vize Brno 50 zabývá, je město s cenově dostupným a přijatelným bydlením. Podle strategie by se mělo jednat o cenově přijatelné bydlení pro širokou veřejnost, které uspokojí nároky jednotlivců i rodin s dětmi, a kdy bude nabídka převyšovat poptávku. Ovšem současný stav je je na zcela jiné úrovni. Cena bydlení v Brně poslední dobou prudce vzrůstá a zdaleka to nevypadá, že by najednou z ničeho nic měla začít prudce klesat tak, aby se byla schopná naplnit vize města. Město chce problém vyřešit tím, že nechá postavit spoustu nových bytů a tím se údajně sníží jejich cena. Ovšem znalí Brňané moc dobře ví, že bydlení v současných novostavbách nepatří mezi nejlevnější. Otázkou tedy zůstává, jestli se nejedná jen o přemrštěný a nesplnitelný slib města. Stejně jako vyřešení dopravní situace. Zlepšení životního prostředí a omezení dopravy velmi úzce souvisí s dokončením velkého městského okruhu, který Brnu rapidně ulehčí od dopravní situace. Pět let uplynulo od otevření Královopolských tunelů a od té doby se nic moc nového s městským okruhem nestalo. Úsek v Žabovřeské měl být podle původních plánů dokončený již letos, ale zatím se ještě nezačalo stavět. Je sice hezké, že město plánuje na třicet let dopředu, ale kdyby se více soustředilo na přítomnost, tak by možná nezůstalo jen u planých slibů, ale konečně by se ulevilo nejen řidičům, kteří tráví čas popojížděním v kolonách, ale i Brňanům, kteří dýchají smog z tisícovek aut denně.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře