Reklama
reklama

Brněnský územní plán a jeho budoucnost

Počátek dubna přinesl nejen aprílové počasí, ale především naději pro dvě největší tuzemská města. V Brně ani v Praze se totiž neuskuteční hororové scénáře, podle kterých by v roce 2020 dle současného stavebního zákona skončila platnost starých územních plánů. Poslanci totiž prodloužili novelou zákona současnou lhůtu do konce roku 2022. Jak to vlastně ale v Brně s územním plánem je? A jaké jsou dopady současného stavu?

Rozsáhlou novelu stavebního zákona schválila sněmovna první dubnovou středu. Cílem je především zrychlit a zjednodušit povolovací řízení. Novela rovněž umožní rovněž sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí. Zároveň i přes nesouhlas ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za Ano) se díky ní posouvá platnost dokumentů, podle kterých se řídí výstavba ve městech. A to až do konce roku 2022.

Pro Brno, stejně jako pro Prahu, znamená rozhodnutí poslanců úlevu. Stále zde totiž platí územní plán z roku 1994, jeho poslední aktualizace proběhla v roce 2008. Ten upravuje, která místa jsou určena pro výstavbu, nebo naopak pro veřejné plochy a zeleň. Bez novely stavebního zákona by však pravděpodobně v roce 2020 platit přestal a jihomoravská metropole by nestíhala připravit nový. Město by tak přišlo o jakákoliv pravidla pro stanovení a zprůhlednění veškeré nové výstavby. Jaký by byl dopad absence územního plánu konkrétně? Rozhodovací pravomoc, zda na daném místě bude stát bytový dům, hřiště, parkoviště či skladovací haly, by zřejmě získali úředníci stavebního úřadu. Navíc by přestaly platit všechny limity vyplývající z územního plánu. „Dopady by byly katastrofální a obě města by se vrátila do doby o mnoho let dříve. Je to velmi nešťastné, ale obě města a všechna jejich politická vedení 14 let o termínu věděla,“ vysvětlila ministryně Šlechtová, proč prodloužení lhůty nepodpořila.

V Brně ještě před schválením novely existovaly dvě možnosti, jak situaci řešit. První variantou je dokončení plánu z roku 2013. Ve hře je však i tvorba úplně nového územního plánu, kterou podporuje například náměstek primátora Martin Ander (SZ). Ta by však znamenala další zpoždění. Jaký bude postup nyní, zatím jisté není. Podle developerů sdružených do Asociace brněnských architektů a stavitelů (ABRAST) je zastaralý územní plán jedním z hlavních důvodů růstu cen nemovitostí v městě pod Špilberkem. Chybí v něm totiž plochy uvedené jako stavební.

Řešení měla přinést jeho aktualizace, pro formální nedostatky ji ale zrušil soud. „Pokud by aktualizace územního plánu platila, nemusely ceny bytů růst o desítky procent. Před pár dny jsme si připomínali nešťastné dvouleté výročí zrušení aktualizace – byty v novostavbách za tu dobu zdražily o téměř 20 procent. Územní plán zůstává zcela beze změny, ceny rostou a městu se nepodařilo realizovat ani jedno z opatření, která před dvěma lety slibovalo,“ komentuje situaci ředitel developerské společnosti Trikaya Alexej Veselý. Dalším důsledkem je podle členů asociace suburbanizace města. Lidé se stěhují za jeho hranice kvůli dostupnějšímu bydlení a mění se tak podoba Brna i jeho fungování. Trend s sebou zároveň nese i negativní jevy jako například ranní a odpolední dopravní kolony na příjezdových cestách do metropole a s nimi spojené znečištění ovzduší a hluk. Vysoké procento obyvatel přilehlých obcí rovněž využívá brněnskou infrastrukturu, náklady s ní spojenou však nese město. „Je potřeba upozornit, že proces suburbanizace již probíhá, nejedná se pouze o hrozbu do budoucna. Bez nového Územního plánu města Brna s dostatečnou konkurenceschopnou nabídkou ploch pro bydlení je obtížné očekávanou poptávku pokrýt, a lze proto očekávat další pokračování suburbanizačních trendů. Město by se k řešení tohoto problému mělo postavit aktivně,“ dodává architekt Jaroslav Dokoupil.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře