Reklama
reklama

Brněnský územní plán čekají změny

Z nevyužívaných areálů a brownfiledů nová místa k bydlení a vznik nových pozemků pro stavbu rodinných domů. A jeden společný jmenovatel. Územní plán.

Právě jeho změny by měly přinést nové příležitosti pro brněnský realitní trh. Územní plán představuje klíčový dokument pro rozvoj města pod Špilberkem.Ten současný platí déle než čtvrt století a jeho poslední změna proběhla před 10 lety. Původně plánovanou rozsáhlou aktualizaci v roce 2015 zrušil soud, Brno následně třikrát vypsalo výběrové řízení na zpracovatele obsáhlého souboru změn, nakonec však jeho tvorbou v roce 2017 zastupitelstvo pověřilo Kancelář architekta města Brna (KAM). Nyní se zdá, že se brněnským realitám blýská na lepší časy. Odborníci z KAM totiž v létě připravili úpravy, které chtějí do dokumentu zapracovat v polovině příštího roku. Do tří let by pak měl vzniknout plán nový. Skončí totiž platnost toho stávajícího. „Návrh sto padesáti změn jsme připravili během jediného měsíce. Dělali jsme maximum, abychom vše stihli v termínu.

Na některé změny čekají obyvatelé Brna řadu let, toto je cesta, jak postup urychlit, než bude mít město nový územní plán. Ten potřebuje především pro rozvoj bydlení a dopravy,“ uvedl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Navrhované úpravy nejsou systémové, nejsou dotčeny Zásadami územního rozvoje Jihomoravského kraje, a tedy krajského územního plánu, a nevyžadují hodnocení vlivu na životní prostředí. V praxi se jedná o menší změny jako například proměny zahrad na plochy pro stavbu rodinných domů nebo možnost intenzivněji zastavět vybraná území například navýšením pater domů či velikosti podlažní plochy.

V plánu jsou však i rozsáhlejší úpravy. Podle nich by například v Maloměřicích, Obřanech či Slatině mohly vyrůst nové obytné čtvrti. Ty by měly nahradit nevyužívané průmyslové areály. Využití brownfieldů, tedy zanedbaných nemovitostí, pozemků, areálů nebo objektů, které jsou nejčastěji dědictvím průmyslové, zemědělské či dopravní aktivity a bez rozsáhlé revitalizace je není možné nijak plnohodnotně a efektivně využívat, totiž v Brně představuje jednu z možností, jak vyřešit nedostatek bytových jednotek.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Další z brněnských škol se dočká modernizace – tentokrát je řeč o základní škole Otevřená v Žebětíně. Vznikne zde nový pavilon a stavaři zároveň upraví současnou budovu školy. V případě, že...
16.10.2019 - 18:59
AC/DC, Led Zeppelin, Lynyrd Snynyrd, ZZ Top. Revivaly legend světového rocku zavítají do Brna. Osmnáctý Večer legend se uskuteční v pátek 15. litopadu 2019 tradičně v brněnském Semilasse.
16.10.2019 - 16:00
Fontána se dnes rozsvítí na růžovo Foto: MMB
Každá tisící žena v Česku ročně onemocní rakovinou prsu. To je neúprosná statistika tohoto zhoubného onemocnění. S osvětou a prevencí pomáhá již léta organizace Mamma HELP, která pořádá kampaň Říjen...
16.10.2019 - 12:53
Ukradené šperky Foto: PČR JMK
Zatím neznámý pachatel se za pravého poledne vloupal do rodinného domu v Tuřanech. Rozbil okno a ukradl rodinné šperky. Způsobil škodu za 54 tisíc korun.
16.10.2019 - 06:00
Areál dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Riviéře se ve dnech 16. a 17. října stane dějištěm Národních dnů prevence.
15.10.2019 - 20:00
Jihomoravský kraj bude mít své zástupce na dětské zimní olympiádě. Ta se uskuteční v Karlovarském kraji ve dnech 19. až 24. ledna 2020. O účasti včera rozhodla krajská rada.
15.10.2019 - 15:38
Komentáře