Reklama
reklama

Brněnský územní plán čekají změny

Z nevyužívaných areálů a brownfiledů nová místa k bydlení a vznik nových pozemků pro stavbu rodinných domů. A jeden společný jmenovatel. Územní plán.

Právě jeho změny by měly přinést nové příležitosti pro brněnský realitní trh. Územní plán představuje klíčový dokument pro rozvoj města pod Špilberkem.Ten současný platí déle než čtvrt století a jeho poslední změna proběhla před 10 lety. Původně plánovanou rozsáhlou aktualizaci v roce 2015 zrušil soud, Brno následně třikrát vypsalo výběrové řízení na zpracovatele obsáhlého souboru změn, nakonec však jeho tvorbou v roce 2017 zastupitelstvo pověřilo Kancelář architekta města Brna (KAM). Nyní se zdá, že se brněnským realitám blýská na lepší časy. Odborníci z KAM totiž v létě připravili úpravy, které chtějí do dokumentu zapracovat v polovině příštího roku. Do tří let by pak měl vzniknout plán nový. Skončí totiž platnost toho stávajícího. „Návrh sto padesáti změn jsme připravili během jediného měsíce. Dělali jsme maximum, abychom vše stihli v termínu.

Na některé změny čekají obyvatelé Brna řadu let, toto je cesta, jak postup urychlit, než bude mít město nový územní plán. Ten potřebuje především pro rozvoj bydlení a dopravy,“ uvedl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Navrhované úpravy nejsou systémové, nejsou dotčeny Zásadami územního rozvoje Jihomoravského kraje, a tedy krajského územního plánu, a nevyžadují hodnocení vlivu na životní prostředí. V praxi se jedná o menší změny jako například proměny zahrad na plochy pro stavbu rodinných domů nebo možnost intenzivněji zastavět vybraná území například navýšením pater domů či velikosti podlažní plochy.

V plánu jsou však i rozsáhlejší úpravy. Podle nich by například v Maloměřicích, Obřanech či Slatině mohly vyrůst nové obytné čtvrti. Ty by měly nahradit nevyužívané průmyslové areály. Využití brownfieldů, tedy zanedbaných nemovitostí, pozemků, areálů nebo objektů, které jsou nejčastěji dědictvím průmyslové, zemědělské či dopravní aktivity a bez rozsáhlé revitalizace je není možné nijak plnohodnotně a efektivně využívat, totiž v Brně představuje jednu z možností, jak vyřešit nedostatek bytových jednotek.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Pondělní dopoledne se na jihomoravských silnicích neslo ve znamení nehod. V rozmezí tří hodin zasahovali hasiči u šesti dopravních střetů, během kterých se zranilo pět osob a zemřela mladá řidička.
25.05.2020 - 16:14
První návštěvníci mohou po více než dvouměsíční nucené pauze zavítat do jeskyní Moravského krasu, které se veřejnosti otevřely poslední květnové pondělí.
25.05.2020 - 12:52
V brněnských ulicích se mělo podle deklarace, kterou podepsalo město se společností ŠKODA AUTO DigiLab, objevit až 250 elektrických sdílených skútrů BeRider. Plány se však nyní kvůli současné situaci...
25.05.2020 - 07:20
Včerejší střet řidiče s vlakem na železničním přejezdu měl opět fatální následky.
24.05.2020 - 19:54
Kavárna přímo v parku na Moravském náměstí, nová kašna na Dominikánském náměstí nebo socha Gregora Johanna Mendela na náměstí nesoucí jeho jméno? Ani jeden z těchto prvků zatím Brňané na zmíněných...
24.05.2020 - 13:47
Rezidentní parkování se v Brně opět rozroste od 1. června. Původní plány počítaly s rozšířením o čtyři oblasti, kvůli situaci kolem koronaviru se však do systému nyní přidají pouze dvě.
24.05.2020 - 07:20
Komentáře