Reklama
reklama

Brněnský realitní trh má svá specifika

Přestože má realitní trh v České republice svá pravidla, každé město má, co se světa nemovitostí týče, i svá osobitá specifika. Platí to i pro jihomoravskou metropoli. Prodávají se zde více byty v novostavbách, či starší bytové jednotky? A jak je to s cenami?

Nejvýraznějším rysem momentální situace je poptávka vysoce převyšující nabídku nemovitostí. Požadavky klientů trhu nestíhá uspokojovat, což má za následek růst cen bytů ve všech městských částech Brna. Do realitních statistik se nesmazatelně zapsal loňský rok, ve kterém očekávání odborníků předčil nejen zájem Brňanů o bydlení a byty v novostavbách, ale i částka, kterou za vlastní bydlení v novém lidé zaplatili. Ta se vyšplhala na téměř pět miliard. Nárůst cen ale ovlivňuje více faktorů. „Dva hlavní trhy s byty v Česku, Praha a Brno, v některých ohledech sdílí obdobné problémy. Ani jedno z měst nemá vyhovující územní plán, jenž by podporoval výstavbu nového bydlení. Praha ani Brno nebyly připraveny na velký zájem o nové bydlení, který byl vyvolán dostupnými hypotékami a velmi dobrou ekonomickou situací naší země. 

Byty v Brně začaly výrazně zdražovat poté, co byla zrušena aktualizace územního plánu před dvěma lety. Bez možnosti stavět nové nemohli stavitelé uspokojit vysokou poptávku a z bytů se stalo nedostatkové zboží,“ komentuje situaci Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya. Na počátku roku 2017 vychází průměrná cena za metr čtvereční na zhruba 59 tisíc korun. V porovnání s loňským lednem jde o 9% nárůst. Dominantní místo si z hlediska četnosti prodeje stále drží starší bytové jednotky. Na trhu s realitami se jich totiž pohybuje největší množství. Právě jejich hodnota také díky vysoké poptávce vzrostla nejvíce a zároveň tak došlo ke snížení rozdílů mezi jejich cenami a cenami bytů nových. Například u starších malometrážních bytů vzrostla cena až o 40 %.

Paralelně se zvedají i ceny brněnských pronájmů. V realitních statistikách následují hned za těmi pražskými a kopírují tak vývoj prodejních cen nemovitostí. Podle serveru Numbeo.com se proti loňskému roku zvedaly o více než 4 %. Průměrně tak Brňané za pronájem jednopokojového bytu ve středu města zaplatí 10 784,21 korun, mimo centrum zhruba o 2 tisíce méně. Podle realitních odborníků se však ani v nejbližší době stav měnit nebude. Zhoršují se hypoteční úvěry a od počátku dubna navíc klienti od bank nemají možnost získat hypotéku se zástavní hodnotou nemovitosti (LTV) nad 90 %. Kupující navíc musí hradit daň z nabytí. A trh stále hladoví po bytech.

 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře