Reklama
reklama

Brněnský realitní trh má svá specifika

Přestože má realitní trh v České republice svá pravidla, každé město má, co se světa nemovitostí týče, i svá osobitá specifika. Platí to i pro jihomoravskou metropoli. Prodávají se zde více byty v novostavbách, či starší bytové jednotky? A jak je to s cenami?

Nejvýraznějším rysem momentální situace je poptávka vysoce převyšující nabídku nemovitostí. Požadavky klientů trhu nestíhá uspokojovat, což má za následek růst cen bytů ve všech městských částech Brna. Do realitních statistik se nesmazatelně zapsal loňský rok, ve kterém očekávání odborníků předčil nejen zájem Brňanů o bydlení a byty v novostavbách, ale i částka, kterou za vlastní bydlení v novém lidé zaplatili. Ta se vyšplhala na téměř pět miliard. Nárůst cen ale ovlivňuje více faktorů. „Dva hlavní trhy s byty v Česku, Praha a Brno, v některých ohledech sdílí obdobné problémy. Ani jedno z měst nemá vyhovující územní plán, jenž by podporoval výstavbu nového bydlení. Praha ani Brno nebyly připraveny na velký zájem o nové bydlení, který byl vyvolán dostupnými hypotékami a velmi dobrou ekonomickou situací naší země. 

Byty v Brně začaly výrazně zdražovat poté, co byla zrušena aktualizace územního plánu před dvěma lety. Bez možnosti stavět nové nemohli stavitelé uspokojit vysokou poptávku a z bytů se stalo nedostatkové zboží,“ komentuje situaci Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya. Na počátku roku 2017 vychází průměrná cena za metr čtvereční na zhruba 59 tisíc korun. V porovnání s loňským lednem jde o 9% nárůst. Dominantní místo si z hlediska četnosti prodeje stále drží starší bytové jednotky. Na trhu s realitami se jich totiž pohybuje největší množství. Právě jejich hodnota také díky vysoké poptávce vzrostla nejvíce a zároveň tak došlo ke snížení rozdílů mezi jejich cenami a cenami bytů nových. Například u starších malometrážních bytů vzrostla cena až o 40 %.

Paralelně se zvedají i ceny brněnských pronájmů. V realitních statistikách následují hned za těmi pražskými a kopírují tak vývoj prodejních cen nemovitostí. Podle serveru Numbeo.com se proti loňskému roku zvedaly o více než 4 %. Průměrně tak Brňané za pronájem jednopokojového bytu ve středu města zaplatí 10 784,21 korun, mimo centrum zhruba o 2 tisíce méně. Podle realitních odborníků se však ani v nejbližší době stav měnit nebude. Zhoršují se hypoteční úvěry a od počátku dubna navíc klienti od bank nemají možnost získat hypotéku se zástavní hodnotou nemovitosti (LTV) nad 90 %. Kupující navíc musí hradit daň z nabytí. A trh stále hladoví po bytech.

 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře