Reklama
reklama

Brněnská zoo je jediná v Česku, která vlastní vzácné čtyřoké ryby

Hladinovky čtyřoké nově získala zoologická zahrada v Brně. Jsou to ryby, jejichž oči jsou rozdělené tak, aby mohly sledovat obraz pod a nad hladinou. Brněnská zoo je jediné místo v Česku, kde je návštěvníci mohou vidět.
Hladinovka čtyřoká
Hladinovka čtyřoká Foto: Roman Kočí

Hladinovka plave při hladině tak těsně, až jí nad hladinu vody mírně vyčnívá část těla a především část očí. Dokáže tak zároveň sledovat dva obrazy současně. Tyto ryby obývají v přírodě pobřežní vody od jihu Mexika po Brazílii a jsou na první pohled nápadné svým vzhledem a trhavými pohyby.

Jedná se o živorodý druh, k oplození dochází uvnitř těla samice a její tělo opouští až líhnoucí se potěr. Brněnská Zoo získala tyto zvláštní ryby ze Zoo Stuttgart v Německu. Nově založenou nádrž, která prezentuje rybí faunu brakických vod Jižní Ameriky, obývají hladinovky spolu s hrdložábříkem mramorovaným a sumcem širokohlavcem bičoocasým. Všechny tři druhy se v akváriích chovají jen vzácně.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Kniha Normalizační Brno
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva připomene studentský průvod i výstava fotografií normalizačního Brna.
16.11.2017 - 16:43
Město převzalo vánoční strom
Vánoční strom, který každý rok zdobí náměstí Svobody, Brno opět převzalo od Bílovic nad Svitavou. Včera se uskutečnilo slavností předání 18 metrů vysokého smrku ztepilého. Byla přítomna i...
16.11.2017 - 07:58
Fotka klubu z roku 2014
Klub na ulici Leitnerova prošel stavebními úpravami. Z barové místnosti se stala kavárna a sál se rozšířil a zrekonstruoval. Zřizovatel chce z Leitnerky vytvořit kulturní centrum Starého Brna.
15.11.2017 - 14:19
Alkohol v Brně prodalo mladistvému 16 z 18 provozoven
Inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali osmnáct brněnských provozoven, zda mladistvým prodají alkohol. V šestnácti z nich nedodrželi zákon a alkohol prodali.
15.11.2017 - 07:58
Brněnští radní dnes schválili vybudování wellness v plaveckém stadionu za Lužánkami. Nabídne třeba sauny, vířivku nebo relaxační bazén.
14.11.2017 - 18:20
Komentáře