Reklama
reklama

Brněnský orloj se porouchal, zájemci ale o kuličky nepřijdou

Nejméně tři týdny nebude fungovat specifický brněnský orloj na náměstí Svobody. V centru města stojí již 10 let, nyní jej čeká neodkladná repase. Skleněnky, které ze stroje pravidelně padají v 11 hodin, nyní sběratelé získají jinou cestou.

Problém nastal na vrcholku časostroje. Kopule se netočila a nevydávala proto skleněnky. Horní kopuli s prstencem a motorovou klecí musel demontovat autojeřáb ve čtvrtek odpoledne. V rámci náročné opravy bude vyměněn mosazný ozubený věnec a pastorek motoru, současně budou všechna kuličková ložiska nahrazena ložisky kuželíkovými.

„Brněnský časostroj má své odpůrce i fanoušky. V každém případě jsou však za uplynulých deset let kuličky, které vydává, vyhledávaným suvenýrem pro obyvatele města i pro turisty. Nechceme proto nikoho ochudit o napětí spojené s jejich získáváním ani v době nutné opravy orloje. Rozhodli jsme se každý den jednu kuličku schovat a pomocí nápovědy, která bude na facebooku TIC Brno, k ní zájemce dovést,“ popsala novou hru brněnská zastupitelka pro marketing a cestovní ruch Kristýna Černá. 

Akce v brněnských ulicích a poblíž památek startuje druhou červencovou sobotu a potrvá po celou dobu opravy stroje. Pravidla pro hledače jsou jednoduchá, kulička je toho, kdo ji najde první. 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Bagrováním původních chodníků začala revitalizace prostoru v centru Řečkovic. Nová podoba Palackého náměstí vyjde Městskou část Brno-Řečkovice a Mokrá Hora na 16 milionů korun.
13.08.2020 - 08:11
Dvacet let seznamuje se životem a vzděláváním nevidomých a těžce slabozrakých dětí i dospělých osob expozice Kultura nevidomých. Její historii od úterý mapuje výstava Jsme tu s vámi již 20 let....
12.08.2020 - 14:05
Na tísňovou linku městské policie se včera odpoledne obrátil pracovník úřadu práce v centru města.
11.08.2020 - 18:56
Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.
11.08.2020 - 12:29
Pozornost ženy upoutalo barevné klubko ukryté ve vysoké trávě nedaleko bytového domu v Bystrci. Když přišla blíž, uviděla asi dvoumetrového hada.
11.08.2020 - 08:12
Ještě 4 dny mohou ti, kdo splňují podmínky vládního programu COVID – Nájemné, požádat v jihomoravské metropoli o prominutí nájmu nebytových prostor.
10.08.2020 - 17:08
Komentáře