Reklama
reklama

Brněnské letiště zažívá nejhorší provozní období v novodobé historii

Letiště Brno odbavilo během prvních šesti měsíců letošního roku pouze 27 925 cestujících. Meziroční pokles za stejné období činí 84 %. Vedení letiště odhaduje ekonomické ztráty na výši desítek milionů korun.

Přestože začal letošní rok pro brněnské letiště slibně, počty odbavených cestujících za první polovinu roku tomu neodpovídají. Do provozu se značně promítly opatření související s koronavirem, kvůli kterým došlo k výraznému omezení komerčních letů s cestujícími na všech letištích v ČR. 

V hospodářských výsledcích za rok 2020 se promítne především skóre letní sezóny. „Musím však upřímně říci, že už nyní je jasné, že letošní rok se ponese ve ztrátě vyšších desítek milionů korun,“ okomentoval odhad výsledků roku 2020 Milan Kratina, předseda představenstva Letiště Brno.

Loňský rok byl přitom pro brněnské letiště s 543 633 cestujícími a meziročním nárůstem 8,5 % odbavených příslibem dobré budoucnosti. „Prakticky ze dne na den se u nás na základě rozhodnutí vlády zastavil komerční provoz a my byli tři a půl měsíce bez jakékoli mezinárodní linky s cestujícími na palubě. Samozřejmě, že se u nás život nezastavil a byli jsme k dispozici pro nákladní lety, lety Letecké záchranné služby, Policie ČR či pomocné lety při boji s nákazou COVID-19, ale k normální stavu to mělo opravdu hodně daleko,“ popsal fungování letiště v nouzovém stavu Zdeněk Šoustal, člen představenstva Letiště Brno.

Opožděná letní sezóna

Mezinárodní komerční lety jsou povoleny od poloviny června a od července z Tuřan létá i pravidelná linka do Londýna.

„Pro nás, stejně jako i pro další regionální letiště, je letní sezóna klíčová. Právě během ní se naplno ukáže, jak jsme schopni uspokojit poptávku lidí, kteří letí na dovolenou. Bohužel, uvolnění opatření přišlo ve chvíli, kdy už za normálních okolností jede sezóna naplno a například loni jsme jen za červen odbavili 86 781 lidí. Od července sice létáme Řecko a Bulharsko, jedny z nejoblíbenějších letních destinací, ale cítíme, že letošní sezóna bude opravdu špatná,“ popsal současný stav Šoustal.

Rozšíření destinací

Cílem vedení letiště je rozšíření nabídky a rozvoj nových pravidelných spojení. Opatření související s koronavirem se však promítla i do dlouhodobých jednání. „Poslední dva roky se nám dařilo jak provozně, tak i prodávat myšlenku létání do Brna. Na základě naší kontinuální snahy byla dobrá naděje i na nové a dlouhodobější spolupráce. Tato jednání jsou krizí ovlivněna především odkladem finálních rozhodnutí. My doufáme, že krize již nebude dále pokračovat a nebudeme muset začínat zase od začátku,“ vysvětlil Milan Kratina.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
ČEZ po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu.
25.09.2020 - 07:01
Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb...
24.09.2020 - 09:53
Komentáře