Reklama
reklama

Brněnská fakultní nemocnice se zapojila do projektu, díky kterému mohou být pacienti závislí na ventilátoru doma

Pacienti, kteří v důsledku úrazu nebo nemoci nemohou samovolně dýchat, nyní mohou být doma. Ventilační přístroje se dostaly na takovou úroveň, že nevyžadují, aby na jejich správnou činnost dohlížel zdravotník. Do projektu se také zapojila brněnská fakultní nemocnice.

Díky pokrokům ve zdravotnictví je nyní možné stav pacientů, kteří nemohou samovolně dýchat,stabilizovat natolik, aby nemuseli být v nemocnici. Pro člověka, který v nemocnici strávil třeba i několik měsíců, návrat domů hodně znamená. Získá tak novou pozitivní energii, která při léčbě rozhodně pomáhá.

 Celý program nese zkratku DUPV (domácí plicní ventilace) a byl zahájen v roce 2002. Základní myšlenkou programu je, aby domácí umělá plicní ventilace měla vliv na zvýšení kvality života člověka, který ji používá. Od roku 2004 je do projektu zapojena také Fakultní nemocnice Brno.

 Na základě rozhodnutí indikační komise Ministerstva zdravotnictví ČR o vhodnosti pacienta pro zařazení do tohoto projektu je pacientovi předán ventilační přístroj. Spotřební materiál související s ventilační péčí, servis přístroje, pojištění a další provozní požadavky, včetně poradenského servisu, zajišťuje FN Brno.

 Vzhledem k tomu, že se jedná o pacienty napříč celé republice, spolupracuje Fakultní nemocnice Brno s organizací Dech života, z.ú. Pro pacienty pořádají například letní tábory.
Pacienti, kteří zatím přístroj užívají, jsou spokojení. O úspěšnosti projektu vypovídá i to, že 3 pacienti, kterým byl přístroj předán v roce 2004, ho stále používají.   

Zdroj: FN Brno 

Autor: 
Veronika Maurerová
Aktuálně
Brněnský basketbalový klub mmcité1 má nového spolumajitele. Stala se jím izraelská společnost True Player Group.
04.06.2020 - 14:29
Opravy kolejí, vodovodu, kanalizace, veřejného osvětlení i zastávek městské hromadné dopravy. To vše čeká frekventovanou Lesnickou ulici v Černých Polích.
04.06.2020 - 07:44
Výherci čtenářské soutěže zavítali s magazínem Centrum news na premiéru představení Legenda do Cirkusu Humberto. Ta se odehrála v brněnském Komárově na Hněvkovského ulici.
03.06.2020 - 18:11
Na velmi nezvyklou situaci upozornil včera v podvečer městskou policii muž procházející přes prostranství před Janáčkovým divadlem. U světelné kašny tam seděli muž se ženou a ve vodě oplachovali...
03.06.2020 - 15:33
Zcela nový pohled na okolí vlakového nádraží se Brňanům naskytne zřejmě již za dva roky. Podle plánů skupiny Crestyl půjde k zemi obchodní dům na Dornychu v roce 2022 a následně se tu začne stavět....
03.06.2020 - 08:17
Dlouhodobý nedostatek míst v mateřinkách a stále rostoucí počet obyvatel Bystrce. Právě z těchto důvodů připravují brněnští radní výstavbu mateřské školky při ulici Nad Dědinou. Projektovat ji bude...
02.06.2020 - 16:35
Komentáře