Reklama
reklama

Brněnská fakultní nemocnice se zapojila do projektu, díky kterému mohou být pacienti závislí na ventilátoru doma

Pacienti, kteří v důsledku úrazu nebo nemoci nemohou samovolně dýchat, nyní mohou být doma. Ventilační přístroje se dostaly na takovou úroveň, že nevyžadují, aby na jejich správnou činnost dohlížel zdravotník. Do projektu se také zapojila brněnská fakultní nemocnice.

Díky pokrokům ve zdravotnictví je nyní možné stav pacientů, kteří nemohou samovolně dýchat,stabilizovat natolik, aby nemuseli být v nemocnici. Pro člověka, který v nemocnici strávil třeba i několik měsíců, návrat domů hodně znamená. Získá tak novou pozitivní energii, která při léčbě rozhodně pomáhá.

 Celý program nese zkratku DUPV (domácí plicní ventilace) a byl zahájen v roce 2002. Základní myšlenkou programu je, aby domácí umělá plicní ventilace měla vliv na zvýšení kvality života člověka, který ji používá. Od roku 2004 je do projektu zapojena také Fakultní nemocnice Brno.

 Na základě rozhodnutí indikační komise Ministerstva zdravotnictví ČR o vhodnosti pacienta pro zařazení do tohoto projektu je pacientovi předán ventilační přístroj. Spotřební materiál související s ventilační péčí, servis přístroje, pojištění a další provozní požadavky, včetně poradenského servisu, zajišťuje FN Brno.

 Vzhledem k tomu, že se jedná o pacienty napříč celé republice, spolupracuje Fakultní nemocnice Brno s organizací Dech života, z.ú. Pro pacienty pořádají například letní tábory.
Pacienti, kteří zatím přístroj užívají, jsou spokojení. O úspěšnosti projektu vypovídá i to, že 3 pacienti, kterým byl přístroj předán v roce 2004, ho stále používají.   

Zdroj: FN Brno 

Autor: 
Veronika Maurerová
Aktuálně
Ministr vnitra Jan Hamáček navštívil brněnské hasiče. Cestu si udělal na dvě stanice Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.
19.01.2020 - 16:00
V dalším týdnu čeká brňáky opravdu nabitý program. Spousta věcí se odehraje hlavně na krajském úřadě – například přijetí indonéské velvyslankyně v České republice.
19.01.2020 - 07:30
Zaplavat si se žraloky, potopit se ke korálovým útesům, proletět se v hejnu plameňáků, prohlédnout si pandu nebo se dívat lvům přímo do očí. To vše se dá zažít v centru Brna na Radnické 6. ZOO Brno...
18.01.2020 - 16:40
Od pondělí příštího týdne čeká řidiče změna dopravy na Žabovřeské. Řidiči, kteří pojedou z Bystrce na Hlinky budou nově využívat obslužnou komunikaci, která vede mezi stávající silnicí a řekou. Po...
18.01.2020 - 07:30
Třiadvacetiletý Slovák měl dostatek kuráže, aby se zeptal na cestu brněnských strážníků. Policistům někoho připomínal, tak se rozhodli ověřit jeho totožnost. Byl celostátně hledaný.
17.01.2020 - 19:00
Ministr vnitra Jan Hamáček předal policistům padesát tři nových aut. Jsou mezi nimi i elektromobily, které mohou občané měst spatřit v ulicích.
17.01.2020 - 15:30
Komentáře