Reklama
reklama

Bohatá historie brněnských divadel

Kořeny brněnské divadelní scény sahají až do roku 1767. To se v Brně odehrálo první profesionální divadelní představení.
Janáčkovo divadlo   Foto:Centrum news/Daniel Kempský

První kamenná budova však byla postavena až v roce 1882. Jednalo se o Mahenovo divadlo, v té době Německé městské divadlo, které uvádělo hry pouze v německém jazyce. A co historie ostatních divadelních budov? Redakce Centrum news se jim podívala pod pokličku.

Janáčkovo divadlo

Divadlo v Rooseveltově ulici bylo postaveno v první polovině 60. let 20. století podle návrhu architekta Jana Víška. V Janáčkově divadle tak díky němu může představení sledovat více než tisíc diváků. Architekturu divadla postupně dotvořila výrazná výzdoba, která se soustředila především na exteriér. Vincenc Makovský vypracoval třetinový model sousoší Aloise a Viléma Mrštíkových, jehož konečnou podobu, která se nachází před vstupem do technické části divadla, pak zhotovil Stanislav Hanzík s částečným uplatněním vlastního pojetí. Loni na podzim byla ukončena dvouletá nákladná rekonstrukce zaměřená na foyer a exteriéry kolem zadního vchodu. Ve zkušebním sále se nyní nachází jedno z nejmodernějších nahrávacích studií ve městě a park je upraven do podoby, kterou mu daly originální návrhy z 60. let.

Mahenovo divadlo

Budova bývalého Německého městského divadla, poté divadla Na hradbách, později Janáčkova, nyní Mahenova divadla, patří nejen k prvním architektonickým památkám v Brně, ale navíc její umělecký, technický a kulturní význam je podstatný pro celou Evropu. Jedná se totiž o první elektrifi kované divadlo v Evropě. Nové divadlo vzešlo převážně z iniciativy tehdejšího starosty Gustava Winterhollera. Stavba trvala pouhých 18 měsíců. Na realizaci se podílela početná řada vídeňských a brněnských umělců, podnikatelů a řemeslníků. Architektonický návrh divadla vypracovali vídeňští architekti Ferdinand Fellner ml. a Hermann Helmer. Ti se podíleli na realizacích celkem čtyřiceti osmi divadelních budov. Skvostem interiéru budovy je především monumentální trojramenné schodiště, jehož hlavní rameno vede k lóžím v parteru a zbývající dvě ke koridoru v patře, který spojuje foyer s hledištěm. Vysoká schodištní hala mezi vestibulem a hledištěm představovala u našich divadel výjimečný příklad a jen omezeně se vyskytovala i v divadelních realizacích vídeňské autorské dvojice. V letech 1971–1978 se uskutečnila komplexní rekonstrukce budovy, která se týkala výměny a kapacitního zvětšení veškerých inženýrských sítí a obnovila, rozšířila a modernizovala technický provoz divadla.

Divadlo Reduta

Podoba dnešní Reduty má za sebou výrazné přestavby, dostavby a složitý stavební vývoj, který trval několik staletí. Jejím základem byl nárožní dům Lichtenštejnů, který později odkoupilo město a zřídilo v něm tzv. Novou tavernu, později zvanou Velkou. Vznikl z něj reprezentační objekt určený vzácným návštěvám města. Následně byl přikoupen i vedlejší dům. Ten prošel rekonstrukcí a propojil se se stávajícím objektem do dnešní podoby Reduty. Významný byl pro Redutu rok 1767, kdy zde se svojí sestrou Nanerl koncertoval tehdy jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart. Na počest této události byl v roce 2008 před divadlem odhalen Mozartův pomník od Kurta Gebauera. Po skladateli je pojmenován i jeden ze zdejších sálů.
V letech 1785 a 1786 podlehlo divadlo zničujícím požárům a v době napoleonských válek sloužilo jako lazaret a improvizovaná vojenská ubytovna. Na následujících rekonstrukcích se podíleli tehdejší významní umělci a architekti Lorenzo, Vincenzo a Antonio Sacchettiové. První představení po rekonstrukci, jímž se začala psát novodobá historie Reduty, se odehrálo 1. října 2005. Byl jím společný projekt činohry, opery a baletu Národního divadla Brno. V současnosti zde účinkují všechny jeho soubory. Celková koncepce i vlastní produkce divadla je utvářena a realizována jejím samostatným uměleckým úsekem.

Autor: 
Veronika Maurerová
Aktuálně
Ocenit profesionalitu zásahů dobrovolných hasičů a preventivní činnost sborů dobrovolných hasičů a hasičských sborů. To je cíl ankety Dobrovolní hasiči roku. Přihlašování sborů a jednotek bylo dnes...
29.05.2020 - 16:30
O šest týdnů později a bez slavnostního ceremoniálu. Tak odstartuje poslední květnovou sobotu letošní 74. plavební sezóna na Brněnské přehradě, která přinese Brňanům i některé novinky.
29.05.2020 - 12:25
Kde najdou Brňané ve svém městě náměstí Ludvíka Kundery? Zatím nikde. To se však brzy změní. Kromě něj se jihomoravská metropole rozroste například i o novou ulici.
29.05.2020 - 08:13
Od prvního červnového dne musí řidiči projíždějící stavbou Velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici počítat se změnami organizace dopravy. Novinky budou platit zhruba měsíc.
28.05.2020 - 16:02
Na nenápadné černé oblečení a rychlost vsadil muž, který včera před čtvrtou hodinou ranní vešel do podchodu pod hlavním nádražím.
28.05.2020 - 09:17
Rubín, Musilka, hvězdárna a Dělnický dům. Celkem čtyři setkání s Brňany připravila na červen Kancelář architekta města. Společně se zástupci vedení města a Odboru územního plánování a rozvoje chtějí...
28.05.2020 - 07:49
Komentáře