Reklama
reklama

Blob na Lesné má to nejlepší za sebou

Původně měla shlížet obří chobotnice na Prahu a stát se útočištěm budovy Národní knihovny České republiky. Nyní se do její zmenšené verze mohou uchýlit cestující brněnskou hromadnou dopravou na sídlišti Lesná. Ani ti ji však jako přístřešek příliš často nevyužívají. V létě je tu vedro, v zimě zima.
Místa určená k sezení jsou špinavá, cestující raději využívají venkovní lavičky.  Foto: Centrum news / leg

V září to bude sedm let, kdy byl známý Kaplického blob slavnostně odhalen na zastávce Loosova v brněnské čtvrti Lesná. Přístřešek inspirovaný dílem slavného architekta je tvořen sklolaminátovou skořepinou s půdorysem 7 x 7 metrů a výškou asi 4 metry. Posazen je na sklocementovém podstavci. Místní obyvatelé se již od prvních dní obávali, že se atrakce stane terčem vandalů. Ti totiž často míří z místního baru a posilněni alkoholem demolují okolí. Výrobci byli sice během instalace přesvědčeni, že bude přístřešek díky speciálnímu nátěru dobře odolávat sprejerům, po téměř sedmi letech je ale patrné, že ani technické vymoženosti povrch před devastujícím chováním neuchránili. Nejen grafitti, ale i poškrábaný a znečistěný povrch dokládá své. A stavba již z dálky budí dojem, že má své nejlepší dny za sebou.

Ze zastávky jsou rozpačití i cestující. „Už jsem si na ni zvykl. Ale nemůžu říct, že by se mi líbila, po čase vypadá docela ošuntěle a nepřijde mi ani, že by se dala využívat. Když prší, tak v ní není zas až tolik místa, docela tam i fouká,“ podělil se o své zkušenosti důchodce Karel Olešný, který zde téměř denně nastupuje na autobus linky číslo 57. „Sednout se tam sice dá, ale místa je málo a jsou hodně nízko, takže se pak špatně vstává. Spíš je to tak na položení tašek,“ dodal. „Většinou lidi stojí kolem, vevnitř sedávají spíš jen děti, nebo když je škaredě. Celkově to vevnitř vypadá tak nějak smutně, prostor k sezení je špinavý. Teď sem hodně pálí slunce,“ uvedla místní důchodkyně paní Ludmila. Projekt vznikl v rámci soutěže o nový vzhled zastávek hromadné dopravy, kterou tehdy vypsala společnost Pepsi. Investor přesnou částku potřebnou na vyhotovení instalace neuvedl, sdělil jen, že tehdejší kampaň a výroba zastávky vyšly řádově na desítky milionů korun. Zašpiněný a poškrábaný plášť a zašlý interiér však dnes již koncovou částku nepřipomínají. Miniblob tak skončil stejně neslavně jako jeho předloha. Ta nejenže na svém původním místě, na pražské Letné, nevznikla, ale po téměř osmi letech sporů v roce 2015 soud pravomocně potvrdil, že Kaplického vítězný návrh měl být ze soutěže o podobu národní knihovny vyřazen, protože nesplnil zadané podmínky.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře