Reklama
reklama

Bezdomovci a koronavirus. Diecézní charitě chybí ochranné pomůcky a vybavení, strážníci rozdávají roušky

Jak splnit vládní nařízení o karanténě pro lidi, kteří žádný domov nemají? To je jeden z dotazů, se kterým se na vládu obrátila Armáda spásy. Ta nyní rozšířila služby a spustila 24 hodinový provoz svých nocleháren. Odkud přichází další pomoc bezdomovcům?

Přes 100 balíčků s potravinami rozdají denně v jihomoravské metropoli a jejím okolí terénní pracovníci Diecézní charity Brno. Jejich práci však komplikuje nejen chování samotných bezdomovců, kteří se mnohdy jen stěží přizpůsobují bezpečnostním opatřením, ale i  nedostatek ochranných pomůcek, dezinfekcí a materiálního vybavení.

„Naši pracovníci jsou skuteční hrdinové, protože každý den usilovně pečují o ty nejpotřebnější. Díky jejich dlouhodobé a profesionální práci se roušky, potraviny i informace skutečně dostávají k lidem bez domova, seniorům nebo nemocným. Ze všech sil se snažíme, aby epidemie neublížila právě těm nejzranitelnějším. Proto prosíme o pomoc a spolupráci i veřejnost,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Bezdomovcům nebo lidem, kteří s nimi často přicházejí do styku, pomáhají i brněnští strážníci. Ve vybraných vozidlech aktuálně vozí i látkové roušky získané od dobrovolníků nebo darované pro tento účel. 

Obnošené roušky mohou lidé odevzdat do kontejneru v krizovém středisku v Masné ulici. Zde je vyperou, vydenzifikují a následně opětovně použijí pro rizikové klienty.

„Svým zapojením chceme snížit pravděpodobnost šíření nákazy uvnitř této skupiny, která má omezené možnosti, jak si roušku opatřit. Proti přenosu koronaviru však tímto postupem chráníme i všechny, kteří s osobami bez přístřeší přicházejí do kontaktu. A to včetně samotných strážníků,“ vysvětlil Radek Hála, vedoucí služebny zajišťující bezpečí ve středu Brna.

Nejvíce roušek bude k dispozici v lokalitě středu města. Využít je však mohou i hlídky v okrajových částech města. „V případech, kdy to bude vhodné, mohou roušky sloužit i jiným skupinám obyvatel. Například pokud strážníci uvidí seniora s odkrytou tváří a zjistí od něj, že si roušku zatím nedokázal opatřit,“ popsal Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
K již zavedeným omezením v jízdních řádech vlaků se přidávají další. V jihomoravském kraji nebudou moci lidé využívat některé spoje. Důvodem je nižší počet cestujících v souvislosti s vyhlášeným...
04.04.2020 - 08:26
Nebezpečnou zábavu v době karantény zvolili dva nezletilí sourozenci z Brna. Bez vědomí prarodičů si vypůjčili jejich vozy a rozhodli se pro projížďku nočním městem. Patnáctiletá dívka při honičce s...
03.04.2020 - 12:34
Přeplněné školky a stále rostoucí popularita Bystrce u těch, kdo si vybírají novou adresu pro život. To jsou důvody, proč brněnští radní chystají výstavbu nové školky při ulici Nad Dědinou.
03.04.2020 - 08:30
Od poloviny dubna neodbočí řidiči ze Žerotínova náměstí na ulici Veveří. Začnou zde totiž opravy tramvajové trati a inženýrských sítí.
02.04.2020 - 14:24
Často přeplněné kontejnery hyzdící Burianovo náměstí v brněnských Žabovřeskách brzy nahradí novinka. Tři podzemní zásobníky, každý o objemu 3 tisíce litrů.
02.04.2020 - 08:00
Propadl vám v posledních dnech řidičák? Na úřad nyní nechoďte, vyzývá Brňany vedení města. Magistrát je sice ve zkrácených úředních hodinách v provozu, některé úkony ale během nouzového stavu řešit...
01.04.2020 - 13:57
Komentáře