Reklama
reklama

Bezdomovci a koronavirus. Diecézní charitě chybí ochranné pomůcky a vybavení, strážníci rozdávají roušky

Jak splnit vládní nařízení o karanténě pro lidi, kteří žádný domov nemají? To je jeden z dotazů, se kterým se na vládu obrátila Armáda spásy. Ta nyní rozšířila služby a spustila 24 hodinový provoz svých nocleháren. Odkud přichází další pomoc bezdomovcům?

Přes 100 balíčků s potravinami rozdají denně v jihomoravské metropoli a jejím okolí terénní pracovníci Diecézní charity Brno. Jejich práci však komplikuje nejen chování samotných bezdomovců, kteří se mnohdy jen stěží přizpůsobují bezpečnostním opatřením, ale i  nedostatek ochranných pomůcek, dezinfekcí a materiálního vybavení.

„Naši pracovníci jsou skuteční hrdinové, protože každý den usilovně pečují o ty nejpotřebnější. Díky jejich dlouhodobé a profesionální práci se roušky, potraviny i informace skutečně dostávají k lidem bez domova, seniorům nebo nemocným. Ze všech sil se snažíme, aby epidemie neublížila právě těm nejzranitelnějším. Proto prosíme o pomoc a spolupráci i veřejnost,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Bezdomovcům nebo lidem, kteří s nimi často přicházejí do styku, pomáhají i brněnští strážníci. Ve vybraných vozidlech aktuálně vozí i látkové roušky získané od dobrovolníků nebo darované pro tento účel. 

Obnošené roušky mohou lidé odevzdat do kontejneru v krizovém středisku v Masné ulici. Zde je vyperou, vydenzifikují a následně opětovně použijí pro rizikové klienty.

„Svým zapojením chceme snížit pravděpodobnost šíření nákazy uvnitř této skupiny, která má omezené možnosti, jak si roušku opatřit. Proti přenosu koronaviru však tímto postupem chráníme i všechny, kteří s osobami bez přístřeší přicházejí do kontaktu. A to včetně samotných strážníků,“ vysvětlil Radek Hála, vedoucí služebny zajišťující bezpečí ve středu Brna.

Nejvíce roušek bude k dispozici v lokalitě středu města. Využít je však mohou i hlídky v okrajových částech města. „V případech, kdy to bude vhodné, mohou roušky sloužit i jiným skupinám obyvatel. Například pokud strážníci uvidí seniora s odkrytou tváří a zjistí od něj, že si roušku zatím nedokázal opatřit,“ popsal Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Kde najdou Brňané ve svém městě náměstí Ludvíka Kundery? Zatím nikde. To se však brzy změní. Kromě něj se jihomoravská metropole rozroste například i o novou ulici.
29.05.2020 - 08:13
Od prvního červnového dne musí řidiči projíždějící stavbou Velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici počítat se změnami organizace dopravy. Novinky budou platit zhruba měsíc.
28.05.2020 - 16:02
Na nenápadné černé oblečení a rychlost vsadil muž, který včera před čtvrtou hodinou ranní vešel do podchodu pod hlavním nádražím.
28.05.2020 - 09:17
Rubín, Musilka, hvězdárna a Dělnický dům. Celkem čtyři setkání s Brňany připravila na červen Kancelář architekta města. Společně se zástupci vedení města a Odboru územního plánování a rozvoje chtějí...
28.05.2020 - 07:49
Bezpečnější přecházení silnice a především zlepšení přístupu pro osoby s omezenou schopností. To je cílem rekonstrukce zastávky Grohova. Ta bude nově bezbariérová.
27.05.2020 - 16:08
Místo výmolů a prasklin vyrovnání povrchu ochrannou vrstvou mikrokoberce, který výrazně prodlouží životnost silnice. Nový živičný kabát dostanou v letošním a příštím roce čtyři úseky silnic II. třídy...
27.05.2020 - 09:00
Komentáře