Reklama
reklama

Bagry na Červeném kopci? Zřejmě již brzy

Počátkem letošního roku zde došlo k ukončení provozu léčebny, před letními prázdninami budil areál naopak emoce kvůli umístění části nájemníků z ubytovny v Šámalově ulici. Nyní je vše jinak a začne se zde stavět. Na Červeném kopci v Brně vznikne nový sociálně zdravotní komplex.

Přibude zde například až dvě stě lůžek pro seniory. „Nový komplex bude mít kapacitu 198 sociálně zdravotních lůžek včetně lůžek pro denní pobyt. Dále počítá se zázemím pro medicínské centrum nebo rehabilitaci. Sídlit zde má i Národní dohledové centrum telemedicíny a tísňového volání,“ uvedl Petr Hladík. Stavět se bude podle návrhu pražského ateliéru RANGHERKA 5. „Léčebna ukončila svůj provoz začátkem letošního roku, až na jednu budovu jsou totiž objekty postavené v devatenáctém století ve velmi špatném stavu. Autoři vítězného návrhu ponechávají v areálu původní pavilon B, který navrhují zrekonstruovat a využít jako společenské a edukační centrum s kavárnou. Objekt tak zachovává v areálu původní historickou stopu,“ dodává Petr Hladík.

Architekti se svým projektem uspěli u odborné poroty architektonické soutěže, kterou město vyhlásilo počátkem letošního června a připravila ji Kancelář architekta města Brna. Tři účastníky vyzvala porota, dále se přihlásilo dvanáct ateliérů, z jejichž portfolií vybrali porotci pět účastníků. Pražský ateliér zabodoval jednoduchostí a splynutím s okolím. „Porotu zaujalo především jednoduché urbanistické řešení bez nutnosti radikálních zásahů do okolí. Komplex tvoří tři nové domy, které jsou volně zasazeny do prostředí parku. V přízemí jsou propojeny velkou vstupní halou, která funguje zároveň jako vnitřní náměstí. Hala plynule přechází do centrální dlážděné pinzety a společně s historickým pavilonem vytváří zajímavý veřejný prostor,“ představil vítězný návrh ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Novinku vítají i místní, příliš informací však zatím nemají. „O tom, že by se tady mělo zase něco dít, vím jen z novin, ani nevím, jak to bude vypadat. Každopádně je lepší něco nového, než aby to tady chátralo a nic se s domy nedělo. Bůh ví, kdo všechno by to začal využívat. Teď to zase bude mít dobrý účel,“ myslí si paní Anna.

Město aktuálně zpracovává investiční záměr, následně projedná s autory vítězného návrhu zakázku na zpracování projektové dokumentace. Předpokládané náklady se vyšplhají na 300 milionů korun.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Muž z Blanska z okna v ulici Bezručova vyskočil dnes o půl šesté ráno. Zdravotníci se jej pokusili resuscitovat. Neúspěšně.
21.05.2019 - 19:40
Brněnské koupaliště Riviéra letos pro návštěvníky chystá řadu novinek – přibudou například dvě venkovní převlékací kabinky, nová lehátka a devět stanů sloužících pro oddech ve stínu. Rozšířila se i...
21.05.2019 - 15:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Majitelé rodinného domku v Šitbořicích vykopali v předzahrádce munici. Pyrotechnik potvrdil, že jde o dělostřeleckou minu z druhé světové války. Na místě ji odpálil.
21.05.2019 - 06:00
Radní Jihomoravského kraje odklepli opravy mostů přes náhon a přes řeku Svitavu v ulici Fryčajova v Brně a rekonstrukci půlkilometrového úseku silnice ve Valtrovicích na Znojemsku. Práce podle...
20.05.2019 - 19:47
Zastávka v Modřicích je prázdná, lidé raději čekají venku Foto: Centrum news
Smrad a špína. Tak by se dal popsat stav čekárny na konečné zastávce tramvaje číslo 2 Modřice, smyčka. Stovky cestujících denně tam čeká na navazující spoj. Sednout si do čekárny se ale odváží...
20.05.2019 - 17:33
Komentáře